Data publikacji:

Wycieraczki Valeo czy Bosch? Jakie wybrać?

Dobre i jak najdłużej sprawne wycieraczki do samochodu to podstawa komfortowej jazdy. W innym przypadku niemożliwe byłoby utrzymanie czystych szyb. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na wyborze idealnych wycieraczek, porównując ze sobą modele z nieco wyższej półki cenowej. Chociaż czasami jest to różnica kilkudziesięciu złotych w porównaniu do najtańszych zamienników, zdecydowanie polecamy ich wybór! Dowiedz się, czy wybrać wycieraczki Valeo, czy Bosch.
wycieraczki valeo czy bosch

Które wycieraczki lepsze – Bosch czy Valeo?

Wycieraczki Bosch są znane i lubiane przez kierowców. Zbierają praktycznie same pozytywne opinie i trzeba oddać im sprawiedliwość – chociaż są od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych droższe od najtańszych modeli, jest to kwota, którą warto dopłacić. Nie są to ceny najwyższe, a tylko nieco powyżej średniej. Wycieraczki doskonale przylegają do szyb, skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a dobrze zamontowane nie pozostawiają żadnych smug ani zabrudzeń.
Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że ich samodzielny montaż jest bardzo prosty. Gdyby jednak pojawiły się z nim jakiekolwiek problemy, producent udostępnił konsumentom specjalną aplikację ułatwiającą obsługę produktów. Co ciekawe, na wszystkich wycieraczkach znajduje się wskaźnik, który informuje kierowcę o stopniu zużycia piór i konieczności ich wymiany. Marka wytwarza produkty z segmentu premium, średniego oraz ekonomicznego, które omówimy poniżej.

Bosch Eco – klasa ekonomiczna

W serii Eco znajdziemy wszystko, co powinny mieć dobre wycieraczki. Mają pióra wykonane z naturalnej gumy oraz wzmacniany nitami szkielet, który chroni wycieraczki przed rozpadnięciem się i trzyma całą ich konstrukcję w odpowiedniej pozycji. Zostały nieco słabiej zabezpieczone przed korozją czy warunkami zimowymi, ale mimo wszystko doskonale radzą sobie na drogach.

Bosch Twin – segment średni

Nazwa „Twin” nie wzięła się znikąd – to wycieraczki z piórem oraz szkieletem, które są najpopularniejszym i najczęściej stosowanym w starszych samochodach rodzajem produktów. Twin posiadają adaptery Quick-Clip, które umożliwiają maksymalnie szybki montaż w każdym modelu samochodu. W ofercie producenta bez problemów można znaleźć produkty, które mają podwyższone parametry – są odporne na mróz czy bardzo szybką jazdę. Tutaj otrzymujemy już gumę dwuskładnikową – naturalną i syntetyczną, podwójnie malowany szkielet, a także odporność na korozję czy lód.

Bosch Aerotwin – wycieraczki typu premium

Wycieraczki Aerotwin wyposażone zostały w specjalnie zaprojektowany mechanizm sprężynowy, dzięki któremu ściśle przylegają do szyby. Są bezszkieletowe i jak sama nazwa wskazuje, mają aerodynamiczny wygląd. Wykonane są z dwuskładnikowej gumy, która została powleczona poślizgową powłoką – ta zmniejsza ryzyko powstawania smug, ogranicza zużywanie się wycieraczek oraz gwarantuje skuteczne działanie. W tej serii znajdziemy dwa różne rodzaje produktów – Aerotwin Plus i Aerotwin Multiclip. Pierwsze z nich są dostosowane do montowania na 10 różnych sposobów, drugie zamontujemy w dosłownie każdym aucie.

Jakie wybrać wycieraczki Bosch czy Valeo?

Jeżeli szukasz dobrych jakościowo produktów, odpowiednie będą Valeo czy Bosch. Wycieraczki tych marek są chwalone właściwie w każdym zakątku Europy. Firma Valeo początkowo zajmowała się produkcją hamulców oraz okładzin sprzęgieł, co to już samo w sobie sugeruje, że ich wycieraczki powinny być odporne na zużycie – i tak właśnie jest! Marka produkuje wycieraczki do prawie 100% samochodów jeżdżących po polskich drogach. Zastanawiasz się, co wybrać – wycieraczki Valeo czy Bosch? Drugą z marek już poznałeś bliżej, teraz czas na produkty Valeo!

Jakie produkty w swojej ofercie ma Valeo?

Valeo First to produkty z segmentu ekonomicznego. Mamy tutaj do wyboru oczywiście ich wszystkie rodzaje:
 • płaskie – mają mocowania typu „U”, wymiary dopasowane do rozmiaru szyby konkretnych modeli samochodów, a także dołączone adaptery, które mają umożliwić wygodny montaż. Wyglądem przypominają banany i dobrze przylegają do szyby. Nie posiadają szkieletu;
 • szkieletowe (Conventional) – posiadają szkielet, kilka punktów podparcia gumy i klasyczny wygląd. Wykonane zostały z metalu i naturalnego kauczuku. Spełniają wymagania kierowców i są dostępne w niskich cenach;
 • hybrydowe (Hybrid) – wyglądają jak połączenie dwóch poprzednich rodzajów wycieraczek i tak właśnie jest! Posiadają konstrukcję nie tak odstającą jak w modelach szkieletowych, ale bardziej wypukłą niż w płaskich. Mają spoiler, który dociska je dodatkowo do szyb.
 • Oprócz Valeo First kierowcy mają do dyspozycji linię średnią –Hydroconnect, oraz premium – Silencio i SWF. Oczywiście w każdej z serii znajdziemy trzy wymienione powyżej rodzaje wycieraczek, dopasowane do różnych modeli samochodów. Dzięki nim niezależnie od modelu samochodu będziesz mógł cieszyć się czystymi szybami!

  Wycieraczki Bosch Aerotwin czy Valeo Silencio?

  Najpopularniejszymi modelami w ofertach obu marek są Bosch Aerotwin i Valeo Silencio – te często są ze sobą porównywane na przykładzie różnych samochodów. Bosch proponuje wycieraczki w tym samym rozmiarze, co oryginalnie znajdujące się na wyposażeniu większości modeli samochodów, natomiast Valeo niejednokrotnie decydowało się na odrobinę dłuższe, ale wciąż idealnie przylegające wersje. Oba modele testowane były pod kątem skuteczności podczas postoju, jazdy w różnych prędkościach oraz generowanego hałasu i oba wypadły bardzo dobrze.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!