Data publikacji:

Co oznaczają zaparowane szyby w aucie? Jak tego uniknąć?

Zaparowane szyby to zmora kierowców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko robi się ciemno, a warunki pogodowe nie rozpieszczają. Bardzo często zaparowane szyby zastajemy, gdy idziemy do pojazdu. Trzeba je niezwłocznie oczyścić przed wyruszeniem w podróż. Zdarza się jednak, że szyby parują nam w czasie jazdy. Wydawać się może, że wiek samochodu ma na to największy wpływ. Nic bardziej mylnego. Za parowanie szyb w pojeździe, szczególnie podczas jazdy najczęściej odpowiada układ chłodzący. W samochodach z klimatyzacją szyby parują dużo rzadziej, niż w tych, w których jej po prostu nie ma lub nie działa. Co jest powodem parowania szyb w samochodzie i jak poradzić sobie z tym problemem?
zaparowane szyby w samochodzie

Dlaczego szyby w aucie parują?

Podstawowym powodem, dla którego szyby w naszym samochodzie parują jest nadmiernie nagromadzająca się wilgoć. Spowodowana być może zarówno warunkami panującymi na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Powodem wilgoci w pojeździe są najczęściej różnice temperatur pomiędzy wnętrzem auta, a otoczeniem. Dodatkowym czynnikiem są krople deszczu, czy śniegu, które dostają się do samochodu na naszych butach czy odzieży zewnętrznej.
W samochodach z prawidłowo działającą klimatyzacją sprawa wydaje się być znacznie prostsza. Układ klimatyzacji zawiera w sobie elementy, które skutecznie osuszają powietrze, dzięki czemu pozbywamy się nagromadzających kropli oraz zapobiega to odkładaniu wilgoci na tapicerce, desce rozdzielczej, czy ostatecznie na szybach.
Kolejną ważną częścią w naszym samochodzie jest filtr kabinowy. Zapchany, czy zabrudzony nie spełnia swojego zadania, tym samym gromadzi na sobie wilgotne związki, co skutkuje szybszym parowaniem szyb oraz wolniejszym ich osuszaniem.
Czynników, które powodują, że musimy walczyć z zaparowanymi szybami jest kilka. Są to przede wszystkim:
  • zabrudzone szyby;
  • zanieczyszczony filtr kabinowy;
  • nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w kabinie pojazdu;
  • uszkodzenia nagrzewnicy;
  • uszkodzenia układu klimatyzacji;
  • stare uszczelki gumowe.
  • Przyjrzyjmy się zatem, jak skutecznie poradzić sobie z problemem parujących szyb oraz jak temu zapobiegać.

    Jak uniknąć zaparowanych szyb?

    Najlepszymi sposobami na walkę z zaparowanymi szybami jest przede wszystkim zapobieganie temu zjawisku. Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać jest unikanie przewożenia mokrych materiałów w samochodzie lub szybkie ich usuwanie. Znacznie mniej wilgoci uzbiera się gdy morką przez deszcz kurtkę zwiniemy i schowamy do bagażnika, niż będziemy w niej kontynuować jazdę.
    Nie zawsze jednak da się zapobiegać parowaniu szyb w ten sposób. Sytuacja jest dużo trudniejsza zimą, podczas której do samochodu wnosimy śnieg na obuwiu. Najlepiej jest otrzepać buty lub oczyścić z białego puchu, aby jak najmniej przenieść go do wnętrza.
    Uciekając od tematu odzieży i nagromadzonej na niej wilgoci, używaj klimatyzacji zarówno latem, jak i zimą. Dla wielu klimatyzacja kojarzy się ze schładzaniem powietrza w upalne dni. Jednak związki w niej zawarte bardzo skutecznie osuszają powietrze usuwając nadmierną wilgoć.
    Co w sytuacji, kiedy nie posiadamy klimatyzacji, lub nie działa ona w sposób prawidłowy? Pamiętać należy o podgrzewaniu szyb przy pomocy nawiewu. Skutecznie usuwa on wilgoć powierzchni szyb, tym samym zapobiega parowaniu lub pomaga skutecznie odparować. Równie ważne, co używanie klimatyzacji, jest regularne wietrzenie samochodu. Pozwoli to spowolnić proces parowania, a nagromadzona wilgoć, to nie tylko zaparowane szyby, ale też zbierające się grzyby i pleśń.
    Powyższe sposoby są najprostszymi rozwiązaniami, które w pierwszej kolejności powinny nam pomóc. Jeżeli problem jest bardzo duży lub pogłębia się, warto przeanalizować, czy nie wystąpiła w samochodzie jedna z usterek wspomnianych wyżej. Okazać się może, że niezbędna będzie wymiana uszczelek, konserwacja i uszczelnienie układu klimatyzacji, czy wymiana nagrzewnicy.
    Parowanie szyb można ograniczyć stosując liczne środki konserwujące, które skutecznie walczą z wilgocią oraz zapobiegają osadzaniu się jej na szybach samochodu. W usuwaniu pary z naszych szyb pomóc mogą specjalne gąbki lub szmatki, które bardzo dobrze wchłaniają wilgoć, a ich użycie nie spowoduje rozmazywania się kropli po powierzchni. Stosowanie nieprzystosowanych środków czystości powodować może ograniczenie pola widzenia, czy odbijanie świateł pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka, co narazić nas może na dodatkowe niebezpieczeństwo.
    Zdjęcie: Envato Elements