Data modyfikacji:

Zestaw naprawczy do opon. Czy warto?   

Obecnie w coraz mniejszej ilości samochodów wozi się koła zapasowe. Wynika to nie tylko z wygody i oszczędności miejsca, ale również z rosnącej popularności zestawów naprawczych do opon samochodowych. Zestaw naprawczy do opon może być świetną alternatywą, która pozwoli na bezpieczne i spokojne dojechanie do wulkanizatora. Dowiedz się, jaki zestaw naprawczy do opon wybrać.

zestaw naprawczy opon

Dlaczego warto kupić komplet naprawczy do opon?

Zestaw naprawczy do opony to na tyle komfortowa możliwość, że na jej zakup decyduje się już większość kierowców. Jego podstawową zaletą jest to, że jest niewielkich rozmiarów i może być z łatwością przewożony w większości pojazdów, nawet tych, w których nie dysponujemy dużą ilością miejsca. 

Korzystanie z zestawu naprawczego, ponieważ nie wymaga wożenia dodatkowej opony czy koła dojazdowego, gwarantuje mniejsze spalanie paliwa i niższy ciężar samochodu. Wykorzystanie zestawu nie wymaga wymiany opony, brudzenia się ani wzywania pomocy drogowej. Obecnie opony są o wiele bardziej wytrzymałe niż kiedyś, co sprawia, że koła zapasowe lub zestawy naprawcze przydają się zdecydowanie rzadziej.

Dlaczego zestaw naprawczy do opon, a nie koło zapasowe?

Wymiana przebitej opony jest bardzo dobrą możliwością, jednak jeśli jeździliśmy na oponach przez dłuższy czas wcześniej, można będzie dostrzec spore różnice w zużyciu bieżnika (o czym poinformuje nas wskaźnik zużycia opony), co nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Opona zapasowa może mieć także zupełnie inny bieżnik niż te, z których obecnie korzystamy.

Problemy mogą pojawić się również przy następnej wymianie opon na letnie lub zimowe. Wtedy, tak czy inaczej konieczna będzie wymiana opony na nową. Można skorzystać też z koła dojazdowego, a nie zapasowego. Wówczas można jechać maksymalnie 80 km i na spokojnie dojechać do serwisu, a później zająć się naprawą uszkodzonej opony. Koła dojazdowe nie zawsze są polecane w trudnych, zimowych warunkach. Zestaw można stosować samodzielnie lub w połączeniu z jedną z omówionych wyżej opcji.

Jak działa zestaw naprawczy do opon?

Zestaw naprawczy umożliwia szybkie załatanie dziury w nie więcej niż kilkanaście minut. Po naprawie można przejechać bez przeszkód około 50 km, jednak odległość ta jest zależna od deklaracji producenta konkretnego zestawu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że często skorzystanie z zestawu naprawczego wymaga całkowitej wymiany opony, ponieważ niektórzy specjaliści nie chcą podejmować się czyszczenia opony po jego wykorzystaniu.

Jeśli jednak zestaw będzie odpowiednio dobrany, a usunięcie środka wypełniającego z ogumienia będzie możliwe, nie będzie potrzeby wymiany. Zestawem naprawczym do opon samochodowych można naprawić wyłącznie niewielkie uszkodzenia.

Zestaw naprawczy do opon – jak używać?

Zestawy naprawcze do opon zazwyczaj zawierają preparat uszczelniający oraz kompresor. Zestawu naprawczego do opon z kompresorem używamy w następujący sposób:

  1. Odkręcamy wentyl w oponie, do którego aplikujemy rurkę, przez którą poleci środek wypełniający do opony.
  2. Do tylnej części pojemnika, mocujemy kompresor.
  3. Kompresor należy podłączyć do gniazdka zapalniczki samochodowej i włączyć.
  4. Wtedy kompresor się uruchomi, a przez rurkę w oponę wpompowany zostanie środek, umożliwiający dalszą jazdę. Cała operacja trwa maksymalnie 10 minut, a samochód może jechać dalej.

Na większości stacji benzynowych dostępne są także oddzielne preparaty uszczelniające. Wówczas sprzedaje się je bez kompresora w zestawie. Opakowanie należy wtedy przykręcić do wentyla, a następnie opróżnić zawartość puszki. Preparat samodzielnie spęcznieje podczas jazdy i pozwoli dotrzeć do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego. Należy jednak pamiętać o tym, że w niskich temperaturach działanie środka może być ograniczone, a rozwiązanie stosujemy tylko doraźnie po to, by dojechać do punktu wymiany opon.

Zestawy naprawcze do opon z dętką lub bez

Możliwy jest zakup zestawu naprawczego do opon bezdętkowych lub tych z dętką. Należy zwrócić na to uwagę, kupując produkt, ponieważ jeśli zaopatrzymy się w jego nieodpowiedni rodzaj, może to być kłopotliwe w razie awarii, kiedy okaże się on bezużyteczny.

Zestawy naprawcze do opon bezdętkowych zawierają zazwyczaj kilka egzemplarzy sznura uszczelniającego i akcesoriów. Trzeba wtedy rozwiercić uszkodzenie za pomocą frezu, skorzystać z szydła do mocowania sznura i zastosować klej uszczelniający. Nadmiar sznura się odcina. Podobnie jak w przypadku pozostałych możliwości jest to wyłącznie chwilowe rozwiązanie. Tak czy inaczej, należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu naprawy ogumienia.

Zestaw naprawczy do opon motocyklowych jest zazwyczaj bardzo podobny do tego, który stosujemy w samochodach osobowych. Stosuje się go w taki sam sposób, jednak często jest nieco mniejszy. Podobnie jak w przypadku zestawów do opon samochodowych trzeba zwrócić uwagę na to, czy w motocyklu korzystamy z opon z dętką, czy też bez.

Jak wybrać zestaw naprawczy do opon?

Jeśli decydujemy się na samodzielne stosowanie zestawu naprawczego do opon i jednocześnie całkowitą rezygnację z koła zapasowego lub dojazdowego, trzeba wybrać zestaw dobrej jakości. Należy zwrócić się w kierunku zestawów z kompresorem, renomowanych producentów, którzy jasno określają parametry swoich produktów – czyli prędkość, z jaką można jechać po naprawie oraz ilość możliwych do przebycia kilometrów. 

Dobrze, jeśli z zestawu można korzystać kilkukrotnie, a czas jego przydatności sięga np. 5 lat. Żeby wożenie zestawu było wygodne, powinien on być niewielki i lekki. Przydatne będą także zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem go oraz wykorzystanie ekologicznych uszczelniaczy.

Zdjęcie: mstandret / Envato Elements
Autor: Dfficile