Data modyfikacji:

Zimowanie motocykla. Jak przechowywać motocykl zimą?

Zimowanie motocykla spędza ci sen z powiek, gdy ciepłe dni dobiegają końca? Jeśli zawczasu chcesz zapobiec zimowej katastrofie rdzewienia i niszczenia twojego ukochanego sprzętu, czytaj, jak zorganizować porządne zimowanie motocykla. Jak przechowywać motocykl zimą? Poznaj 7 zasad zimowania motocykla. Co zrobić, aby po kilku miesiącach jesienno-zimowego postoju twój jednoślad był przygotowany do wiosennej eksploatacji?
zimowanie motocykla

7 zasad zimowania motocykla – czyli wjedź sprawnie w kolejny sezon pełen frajdy!

Czule zatroszcz się o swój ukochany jednoślad, a nowy sezon rozpoczniesz z pełnią energii. Oto 7 zasad zimowania motocykla:
  1. Czystość to podstawa – zacznij od dokładnego umycia motocykla. Najlepiej, jeśli zdejmiesz owiewki i elementy plastikowe, by dostać się do zakamarków. Przydatny będzie pędzel detailingowy, którym doczyścisz zakamarki oraz sprężone powietrze do wydmuchania z nich wody. Dobrym pomysłem jest oczyszczenie ognisk korozji i zabezpieczenie miejsc środkiem konserwującym. Pamiętaj też o nasmarowaniu elementów ruchomych i naoliwieniu łańcucha. Środek smarny zapobiegnie dostawaniu się w te miejsca wody zebranej ze skondensowanej pary wodnej.
  2. Uzupełnij płyny albo je wymień – jeśli zimujesz motocykl w ciepłym garażu, to przed zimą wymień mu olej. Napełnij zbiornik paliwa do oporu, by zminimalizować skraplanie pary wodnej wewnątrz baku. Jeśli jednak maszyna zimuje w chłodnym miejscu, wymianę oleju przeprowadź wiosną. 
  3. Zaklej otwory – zaklej odpowietrzniki, wloty powietrza i wydech. Po co? Aby uniknąć kondensacji pary wodnej. Jak to zrobić? Użyj taśmy naprawczej do rurek, a do filtrów i wydechów – jednorazowej reklamówki mocowanej do części motocyklowych gumką.
  4. Podłącz ładowarkę – to pozwoli utrzymać akumulator w doskonałej kondycji. To, co radzimy, to podłączenie baterii do specjalnej automatycznej ładowarki.
  5. Postaw motocykl na stojakach – jeśli motocykl ma centralną podstawkę, użyj jej na zimowanie motocykla. Wówczas opony nie zdeformują się podczas postoju. Jeśli twój sprzęt nie ma takiej opcji, użyj specjalnych stojaków na przednie i tylne koło.
  6. Pokrowiec na motocykl – zimowanie motocykli to okrywanie ich na czas odpoczynku. Oddychająca plandeka na motocykl to rozwiązanie najlepsze, jeśli zimujesz motocykl w garażu.
  7. Nie uruchamiaj silnika podczas zimowego postoju. 

Zimowe przepalanie motocykla – czy warto je robić?

Kontrowersyjną kwestią jest przepalanie motocykla. Niektórzy sądzą, że jest to jedyny sposób, aby wszystkie elementy silnika były cały czas pokryte olejem i zabezpieczone przed wilgocią. Przepalanie ma, przynajmniej w teorii, ochronić silnik przed rdzą, a także ułatwić wiosenny rozruch przed pierwszą trasą w sezonie. Jak jest w rzeczywistości?

Warto zacząć od tego, że olej silnikowy nie spływa całkowicie i nie pozostawia wyjałowionej powierzchni silnika. Na każdym elemencie pozostaje tzw. film olejowy, który doskonale zabezpiecza przed wilgocią.

Kolejnym argumentem na niekorzyść przepalania jest sama charakterystyka przepalania. Jest to włączenie silnika na kilkanaście minut i to w najgorszych dla niego warunkach – na zimno.

Na niedogrzanym silniku następuje największe zużycie tłoków, cylindrów, panewek i innych ruchomych elementów. Jednocześnie przepalanie motocykla może być szkodliwe dla twojego zdrowia. Uruchomienie silnika w zamkniętym garażu może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.
Do czego prowadzi krótkotrwałe przepalanie silnika zimą? Do powstawania osadów i ognisk korozji w układzie wydechowym oraz do pojawienia się wody w oleju silnikowym.
Zimowe przepalanie motocykla – czy warto je robić? Stanowczo odradzamy takiego typu działania, również gdy maszyna jest zimowana w ciepłym garażu. 
Pamiętaj – jeśli nie chcesz przechowywać motocykla na zewnątrz, a nie masz garażu, możesz skorzystać z hali do przechowywania motocykli. Tego typu usługi dostępne są w większych miastach.

Jaki pokrowiec na motocykl, który zimuje na dworze?

Solidny pokrowiec na motocykl, który zimuje na dworze, to taki, który zminimalizuje wpływ niekorzystnych warunków pogodowych. Wielowarstwowy model posiadający otwory wentylacyjne, dzięki którym nie będzie kumulowała się pod nim wilgoć.

Motocykl przykryj kocem lub oddychającym pokrowcem. Szczelne plandeki i pokrowce sprawdzą się gorzej, bo choć dobrze chronią przed deszczem, to prowadzą do kondensacji pary wodnej. Przed zakupem upewnij się, że pokrowiec nadaje się do zimowania motocykla. Co jakiś czas sprawdzaj, czy materiał okrywający motocykl nie nasiąknął wilgocią – to bardzo groźne dla elementów metalowych i skórzanych. Jeśli zauważysz wilgoć, wysusz okrycie i popraw wentylację w garażu.

W przechowywaniu motocykla nie ma wielkiej filozofii i szereg pedantycznych czynności nie jest konieczny. Stelaże czy specjalne podkładki pod opony nie są obowiązkowe i możesz bez obaw pozostawić pojazd na stopce. Kilka miesięcy garażowania nie wyrządzi motocyklowi większej krzywdy.

Mimo to jeżeli masz możliwość skorzystać ze stojaków, zrób to. Dzięki nim nie doprowadzisz odkształcenia opony (drobnego, ale wyczuwalnego) i ustawisz motocykl pionowo. Jeżeli będzie przechylony, może dojść do delikatnych wycieków płynów czy nierównomiernych naprężeń w zawieszeniu. Zimowanie motocykla na stojaku to bardzo dobry pomysł.

Zimowanie motocykla – jak zabezpieczyć motocykl przed złodziejami?

Co jeszcze należy zrobić, aby motocykl bezpiecznie przetrwał jesienno-zimową drzemkę? To wszak nie tylko 7 zasad zimowania motocykla, ale również... ochrona przed złodziejami!
Jeśli zostawiasz na zimę motocykl na zewnątrz, to blokada tarczy lub zabezpieczenia antykradzieżowe kół są niezbędne! Takie zabezpieczenia zwiększą poziom bezpieczeństwa twojej maszyny podczas długiego jesienno-zimowego postoju. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.