Data publikacji:

Najlepsze tanie opony zimowe

Wielu kierowców przykłada sporą uwagę do sezonowej zmiany opon w swoich samochodach. Ogumienie dostosowane do pory roku lepiej sprawdza się w skrajnych, trudnych warunkach, dlatego znacznie lepiej jest zmieniać opony, szczególnie w zimie. Z racji na dużą rozbieżność ofert na rynku oponiarskim i stosunkowo łagodne zimy przez ostatnie lata wielu kierowców decyduje się na zakup tańszych, budżetowych opon zimowych. Jakie tanie opony zimowe wybrać, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
tanie opony zimowe

Tanie opony zimowe

Jakie opony zimowe wybrać? Decydując się na tańsze zimowe opony, zawsze poświęcamy jakość w imię oszczędności. Statystyki podpowiadają, że kupując opony klasy ekonomicznej, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 50%, porównując wyłącznie ceny wszystkich dostępnych modeli opon. Jednak razem z tym faktem tracimy na jakości, a co za tym idzie, na bezpieczeństwie.
Nie ma się co oszukiwać, że opony premium nie bez powodu znajdują się w tym segmencie. Patrząc na warunki zimowe w Polsce czy szerzej – w Europie Centralnej, nie ma obaw o gwałtowne, śnieżne warunki zimowe, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Z tego względu warto zastanowić się, czy bardzo wysoka jakość na wspomniany śnieg czy lód jest nam aż tak bardzo potrzebna, czy takie opony będą mogły wykazać się swoim potencjałem.
Naszym zdaniem, opony klasy ekonomicznej są wystarczające na panujące warunki, dlatego warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze opon zimowych, bez większych obaw o ich parametry. Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma aspektami, które podpowiedzą, czy opona budżetowa jest dla nas odpowiednia.

Tanie opony zimowe – jak wybrać

Pierwsza, najczęściej spotykana kwestia to pytanie, czy zimowa opona klasy ekonomicznej sprawdzi się lepiej niż najlepszy model letniego ogumienia. Odpowiedź jest bardzo prosta – tak. Dlaczego, skoro widoczna jest różnica klasy? Bardzo różne rzeźby bieżnika, autorskie rozwiązania wzorów, bloków czy rowków to bardzo ważna sprawa, jeżeli chodzi o samochody dużej mocy, szczególnie na mokrych drogach w ciepłe dni.
W zimowym ogumieniu ważniejszą rolę gra mieszanka gumowa z elastomerami. Specyfikacja zimowego ogumienia zależy od jej jakości i adaptacji do warunków pogodowych. Kiedy zmienić opony na zimowe? Przyjęło się, że opon zimowych powinno używać się w sytuacji, kiedy średnia temperatura otoczenia spada poniżej 8 stopni Celsjusza. Do takich właśnie warunków przygotowano zimowe mieszanki, tak aby zapewniały dobre warunki przyczepności. To jest odpowiedź, dlaczego nawet najlepsza letnia opona jest gorsza od najtańszej zimowej.
Inną kwestią jest dostosowanie opon do warunków drogowych i rodzaju nawierzchni. Ekonomiczna klasa opon charakteryzuje się tym, że każdy model jest dobry w jednym konkretnym punkcie. Jedne lepiej radzą sobie na zimnym asfalcie, inne przeznaczone są do jazdy po śniegu, jeszcze inne doskonale odprowadzają błoto pośniegowe. Z tego właśnie względu ciężko jest wybrać jedną idealną oponę zimową, ponieważ konkurencyjny model wyprzedzi ją jakościowo w innym aspekcie. Mimo to można wyszczególnić kilka pozycji, na których warto zawiesić oko podczas wyboru swojego ekonomicznego, zimowego ogumienia.

Tanie zimowe opony – kiedy sprawdzą się najlepiej

Najważniejsza kwestia to zapoznać się z warunkami, w jakich opony budżetowe mają sens użytkowania. Jest to niezwykle ważne, aby zapobiec zbędnym zakupom. Opony ekonomiczne sprawdzą się najlepiej, gdy:
  • Pokonujemy niewielkie odległości. Zakup drogich, najlepszych modeli to zbędny wydatek w sytuacji, kiedy mało podróżujemy. Jest to po prostu brak wykorzystania ich pełnych możliwości, dlatego zdecydowanie odradzamy. Opony ekonomiczne są tu najlepszym wyborem. Pozwolą wykorzystać swoje atuty, a przy okazji zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.
  • Jeździmy w takich samych warunkach drogowych. Jak wspomnieliśmy, opony ekonomiczne specjalizują się w konkretnych warunkach. Jedne lepiej poradzą sobie na śniegu, inne na drodze asfaltowej. Kiedy nasze używanie samochodu zimą sprowadza się głównie do jednego typu warunków drogowych i nawierzchni, dobranie odpowiednich opon ekonomicznych również pozwoli zaoszczędzić na zakupie, dodatkowo bez obaw o spadek bezpieczeństwa.
  • Spokojnie jeździmy. Opony zimowe ekonomiczne polecane są dla osób, które preferują spokojny, zachowawczy styl jazdy i poruszają się głównie po miejskich, dobrze zachowanych drogach. Osoby, które nie lubią szybkiej, dynamicznej jazdy, świetnie odnajdą się wśród opon budżetowych, ponieważ te spełnią ich wszystkie oczekiwania.
  • Moc silnika nie jest za duża. Opony ekonomiczne to głównie opony do mniejszych, miejskich pojazdów. Na pewno nie warto ich kupować do dużych samochodów, typu SUV, czy mocnych, sportowych samochodów. Duża moc i wysokie osiągi dyskwalifikują tanie, zimowe opony, które nie są w stanie zapewnić optymalnych warunków komfortu i bezpieczeństwa w takich warunkach.

Tanie zimowe opony – chińskie ogumienie

Ostatnimi czasy rynek oponiarski zalewają opony ze wschodu. Chińskie opony łatwo podzielić na te produkowane przez największe marki, które posiadają fabryki w Azji, oraz na te, które są po prostu tańszą alternatywą dla znanych marek. Ten drugi model jest znacznie bardziej niebezpieczny.
Topowi producenci ściśle przestrzegają norm i zasad produkcyjnych, dlatego ich wyroby, mimo że pochodzące z krajów azjatyckich, niczym nie różnią się od europejskich, bliźniaczych wariantów. Alternatywne, chińskie marki nie są już tak złej jakości, jak jeszcze kilka lat temu, jednak wciąż daleko im do bardzo dobrej opinii.
Ich największa zaleta to wyróżniająca się, niska cena, którą odczuć można nawet wśród najtańszych, ekonomicznych modeli opon. Nie są to złe wyroby, jednak dla osób, które choć trochę zwracają uwagę na komfort i bezpieczeństwo w zimie, raczej odradzane.
Chiński odpowiednik sprawdzi się w mieście, w samochodzie rzadko używanym, który nie pokonuje dużych odległości, a prędkość jazdy to w większości poruszanie się w terenie zabudowanym. Najważniejsze, oczywiście, są warunki pogodowe. Chińskie opony nie są tak dobre na śniegu jak europejskie czy amerykańskie opony, dlatego zdecydowanie odradzamy. Dużo lepiej sprawdzą się na suchym, zimnym asfalcie, w miejscach, gdzie skrajne, zimowe warunki są bardzo rzadkie, prawie niespotykane.
Zdjęcie: Envato Elements