Data publikacji:

Co powinno znajdować się w apteczce samochodowej? Sprawdź, czy masz wszystko!

Według prawa, w Polsce nie ma obowiązku przewożenia w samochodzie apteczki samochodowej. Mimo to już sam zdrowy rozsądek podpowiada, że warto ją mieć, tym bardziej, że nie zajmuje wiele miejsca. Co powinno znajdować się w apteczce samochodowej, by była użyteczna w warunkach drogowych? I co ważniejsze: jak bezpiecznie korzystać z apteczki pierwszej pomocy?
apteczka do auta
Skład apteczki pierwszej pomocy określa obowiązująca w Unii Europejskiej norma DIN 13164. Odpowiada on zapotrzebowaniu typowemu dla wypadków drogowych, do którego należą m.in. otarcia, złamania, skaleczenia, zwichnięcia, skręcenia czy oparzenia. Wyposażenie apteczki określone normą DIN 13164 jest jednak tak uniwersalne i optymalne, że stosuje się je nie tylko w przypadku apteczek samochodowych, ale i turystycznych czy osobistych. Co ważne, nie każda apteczka samochodowa sprzedawana w Polsce ma wyposażenie zgodne normą DIN 13164. Wiele apteczek, które spotkasz w dziale motoryzacyjnym, zawiera jedynie kilka opatrunków oraz bandaży, co jest niewystarczające. Kupując apteczkę samochodową upewnij się, że spełnia normę DIN 13164 lub chociaż zawiera większość elementów z tej listy.

Gdzie trzeba mieć apteczkę samochodową?

W Polsce apteczka samochodowa nie jest wymagana, jednak wyjeżdżając samochodem do wielu krajów europejskich musisz mieć ją przy sobie. Apteczka samochodowa jest obowiązkowa u naszych sąsiadów, w Niemczech, Rosji, Republice Czeskiej oraz na Słowacji. Musisz ją mieć w bagażniku także jeśli wybierasz się do Chorwacji, Francji, Austrii, Grecji, Bułgarii czy na Litwę. Należy też zauważyć, że choć w Polsce apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, zaleca się jej przewożenie, podobnie jak kamizelki odblaskowej czy zapasowych żarówek. Może się wszak przydać nie tylko podczas wypadków samochodowych, a drobnych skaleczeń czy innych niegroźnych urazów. Koszt zakupu dobrze wyposażonej apteczki pierwszej pomocy jest tak niewielki, że nie ma żadnego powodu, by z niej rezygnować.

Co powinno znajdować się w apteczce samochodowej?

Rękawiczki jednorazowe (4 szt.)

Niezbędne do bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy osobom postronnym. Rękawice pozwolą uniknąć kontaktu z krwią poszkodowanego, a zatem zapobiegają potencjalnym zakażeniom. W apteczkach spotyka się głównie trzy rodzaje rękawiczek: lateksowe, winylowe oraz nitrylowe. Dwa ostatnie nie wywołują alergii u osób uczulonych na lateks.

Przylepiec 5 m x 2,5 cm

Umożliwia przymocowanie do ciała opatrunku wykonanego z gazy, kompresu, bandaża czy chusty trójkątnej.

Opaski elastyczne (2 szt. 4 m x 6 cm i 3 szt. 4 m x 8 cm)

Bandaże elastyczne w różnych rozmiarach służą unieruchomieniu kończyny w razie złamań, skręceń lub zwichnięć. Mogą posłużyć także do wykonania opatrunku uciskowego w razie dużego krwawienia.

Nożyczki 14,5 cm

Do docinania opatrunków, bandaży i plastrów. Mają zaokrągloną końcówkę umożliwiającą bezpieczne rozcinanie tkaniny przy ciele poszkodowanego.

Chusta trójkątna (2 szt.)

Jej najpopularniejsze zastosowanie to temblak. Stosuje się ją do unieruchomienia kończyny górnej w przypadku urazu dłoni, przedramienia, łokcia, kości ramieniowej czy obojczyka.

Opatrunek indywidualny (w rozmiarach G, M i K)

Jest to nieelastyczny bandaż z dwiema gazami, z których jedna jest ruchoma. Został zaprojektowany w taki sposób, by poszkodowany sam mógł założyć go np. na ramię przy pomocy tylko jednej ręki. Wykorzystywany do szybkiego opatrywania niewielkich ran.

Plastry opatrunkowe

W postaci osobnych plastrów lub taśmy do samodzielnego docięcia. Do opatrywania drobnych skaleczeń lub otarć.

Chusta opatrunkowa (40x60 cm i 60x80 cm)

Duża gaza wyjałowiona. Chustę wykorzystuję się do przemywania i opatrywania dużych ran oraz w przypadku poparzeń.

Kompres 10x10 cm (6 szt.)

Sterylne gazy do wykonywania opatrunków. Do ciała przyczepia się je bandażem lub przylepcem. Są alternatywą dla opatrunków indywidualnych.

Koc ratunkowy 160 x 210 cm (2 szt.)

Zwany także folią NRC. Służy do okrycia poszkodowanego i ochrony przed wyziębieniem, wiatrem, szokiem termicznym. Można dzięki niemu wykonać także prowizoryczne schronienie przed deszczem.

Chusteczka dezynfekująca (2 szt.)

Do dezynfekowania rąk, drobnych otarć oraz sprzętu (np. nożyczek czy pęsety). Ze względu na zawartość alkoholu, nie należy jej używać do przemywania otwartych ran.

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych

Niewielka broszura z obrazkowym wyjaśnieniem postępowania w razie najpopularniejszych urazów.

Co warto dołożyć?

Choć wyposażenie samochodowej apteczki już w standardzie jest bardzo użyteczne, warto dołożyć kilka elementów. Do bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy przydatna jest maseczka do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaś zwykły bandaż można zastąpić łatwym w aplikacji bandażem kohezyjnym lub opaską Codofix. W samochodowej apteczce warto mieć także agrafki do spinania opatrunków oraz pęsetę do wyciągania drzazg, kleszczy i innych ciał obcych. Do przemywania ran, zamiast popularnej wody utlenionej, należy używać soli fizjologicznej w ampułkach, płynu typu Octenisept lub zwykłej wody.
Co ważne, nie zaleca się przewożenia w apteczce samochodowej leków. Narażone są wówczas na skrajnie różne warunki temperaturowe, co może skutkować ich zepsuciem. Ponadto w przypadku udzielania pierwszej pomocy nie należy podawać poszkodowanemu żadnych leków. Pamiętaj także, aby kontrolować termin ważności apteczki oraz regularnie (co ok. 4 lata) wymieniać jej wkład na nowy. Zapewnia to pełną sterylność oraz wytrzymałość artykułów opatrunkowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik