Data publikacji:

Opony Bridgestone DriveGuard. Czym się charakteryzuje nowa technologia?

Bridgestone DriveGuard to nowa wersja technologii Run Flat. Opony wykonane w technologii Bridgestone DriveGuard to taki rodzaj ogumienia, który nawet pomimo całkowitej utraty powietrza w oponie uniesie jeszcze samochód i umożliwi przejechanie niewielkich odległości. Wynika to ze specjalnej, sztywnej konstrukcji oraz wyjątkowego bieżnika. Dowiedz się, na czym polega ta technologia, jaka jest jej charakterystyka oraz czy warto w nią zainwestować.
bridgestone driveguard

Czym jest Bridgestone DriveGuard?

Bridgestone DriveGuard to rodzaj technologii Run Flat, która polega na wzmocnieniu opony wewnątrz i po bokach na tyle, by utrata ciśnienia postępowała powoli, a opona mogła utrzymywać odpowiedni kształt, nawet gdy uleci całe powietrze. Żeby korzystać z Bridgestone DriveGuard, trzeba posiadać w samochodzie system TPMS, czyli czujniki ciśnienia opon.
W przypadku, w którym nie dysponowalibyśmy tym modułem, bardzo prawdopodobne byłoby, że nie dostrzeglibyśmy problemu. Wówczas technologia nie zdałaby się na wiele, ponieważ w późniejszym czasie i tak bylibyśmy zaskoczeni nagłą koniecznością udania się do zakładu wulkanizacji. Systemy TPMS są obowiązkowo montowane we wszystkich samochodach wyprodukowanych po roku 2014.

Co odróżnia Bridgestone DriveGuard od innych technologii Run Flat?

Bridgestone DriveGuard od innych opon wykonanych w technologii Run Flat odróżnia się tym, że ma boki wykonane z mieszanki o podobnym stopniu twardości względem innych modeli ogumienia, co sprawia, że jazda na nich jest o wiele bardziej komfortowa. Zasadniczo do tej pory poruszanie się na całkowitym braku powietrza było niemożliwe.
Po przebiciu opony, mając ogumienie DriveGuard, można jechać nawet 80 km/h przez 80 km! Ogumienie to może być wykorzystywane w większości względnie nowych samochodów jeżdżących po ulicach, ponieważ nie wymaga specjalnego przystosowywania auta do technologii. Kiedy jedziemy bez powietrza, problematyczne może być nagrzewanie się opony, jednak DriveGuard jest wyposażony również w system rozpraszania ciepła, a na ściance bocznej ma żebra chłodzące – dzięki nim deformacja opony jest znacznie ograniczona lub zwyczajnie do niej nie dochodzi.

Bridgestone DriveGuard – opinie użytkowników ogumienia

Wśród przykładowych opon, w których znajdziemy tę technologię można wymienić Bridgestone ER300, Bridgestone WeatherControl A005 czy Bridgestone DriveGuard. Dużą zaletą DriveGuard jest to, że po wypadku, w którym opona została przebita, spokojnie można ją naprawić, co nie generuje niepotrzebnych kosztów wynikających z konieczności zakupu nowej opony.
Bridgestone DriveGuard bardzo dobrze radzi sobie z hamowaniem i nie jest nadmiernie twarda, jednak w zakresie oporów toczenia otrzymała klasę C. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ w pozostałych etykietach unijnych wypadła bardzo dobrze.
Żywotność opon oceniana jest świetnie, jednak niektórzy sugerują, że opony te są głośniejsze niż standardowe. Współczynnik hałasu generowany przez nie jest natomiast dość przeciętny, ponieważ wynosi 72 dB.
Ogumienie doskonale radzi sobie na suchych, mokrych nawierzchniach oraz w czasie trudnych warunków na drodze. Niektórzy za minus uznają dużo twardszą mieszankę gumową z powodu wzmocnień i stwierdzają, że wolą standardowe opony, natomiast inni pokochali technologię Bridgestone DriveGuard. Znajdziemy ją zarówno w modelach ogumienia letnich, jak i zimowych dla aut osobowych oraz dostawczych. Na opony Bridgestone z tą technologią otrzymujemy standardowe 5 lat gwarancji.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!