Data modyfikacji:

Bridgestone Potenza Sport 

Auta o dużej mocy wymagają doskonałej trakcji. Tę zapewniają topowe modele opon z segmentu premium. Do czołowych przedstawicieli najlepszych opon letnich należą opony Bridgestone Potenza Sport, cechujące się najlepszymi właściwościami. Co warto wiedzieć przed zakupem opon Bridgestone Potenza Sport? Produkowane w Polsce opony Bridgestone to jedne z najlepszych egzemplarzy na rynku. Zaprezentowana w 2021 roku generacja kontynuuje tradycję modelu sygnowanego nazwą Potenza. Konstrukcja opon inspirowana jest Formułą 1, dzięki czemu ogumienie zyskało sportowego, bezkompromisowego charakteru. To jednak wciąż opony drogowe, które doskonale sprawdzą się w codziennym użytku. Pozwalają jednak na sporadyczny wypad na tor wyścigowy i sprawdzenie możliwości samochodu.

opona

Sportowe właściwości opon Bridgestone Potenza Sport 

Model Potenza Sport to najnowsza, flagowa odsłona opon letnich koncernu Bridgestone. Podobnie jak inni producenci segmentu premium, np. Pirelli, Michelin, Dunlop, Goodyear, Vredestein, Yokohama, Nokian czy Hankook, tak i w tym przypadku znajdziemy szereg nowinek technicznych. Mają one zapewnić najwyższą przyczepność w każdych warunkach – zarówno na suchym, jak i mokrym asfalcie. Sportowe właściwości zapewnia m.in. usztywniana ścianka boczna, zwiększająca precyzję prowadzenia samochodu. 

O klasie opon Bridgestone Potenza Sport świadczy chociażby to, w jakich samochodach wylądowały seryjnie. Używane są na pierwszym montażu w takich modelach jak Lamborghini Huracan STO, BMW serii 8 czy Maserati MC20. Choć adresowane są głównie do samochodów sportowych, SUV-ów czy limuzyn, stosunek ceny do jakości jest wzorowy. Opony japońskiego producenta są zauważalnie tańsze od konkurencyjnych modeli innych producentów premium. Dużą zaletą jest też spora dostępność rozmiarów. Ogumienie Bridgestone Potenza Sport produkowane jest w rozmiarach od 17 do 22 cali. 

Testy opon Bridgestone Potenza Sport

Nowość od koncernu Bridgestone została przetestowana już w kilku testach porównawczych. Jednym z najważniejszych było badanie niemieckiego magazynu AutoBild Sports Car, w którym opony Bridgestone Potenza Sport otrzymały najwyższą lokatę. W teście wzięły udział modele w rozmiarze 265/35 ZR 20, a przetestowano je na tylnonapędowym Fordzie Mustangu GT o mocy 450 KM. Opony Bridgestone zdeklasowały resztę stawki i okazały się lepsze nawet od niezwykle cenionego modelu Michelin Pilot Sport 4 S. Najwyższe noty opony japońskiego producenta zyskały w teście na suchej i mokrej nawierzchni. Końcowa nota modelu to „Wzorowa”. 

Pozytywne opinie o Bridgestone Potenza Sport potwierdziły się w innych testach. Niezależny instytut TÜV SÜD docenił je za hamowanie na suchej nawierzchni, stabilność podczas jazdy na wprost a także za precyzję prowadzenia w zakrętach. To w dużej mierze zasługa nowoczesnej mieszanki, jak i usztywnień bocznych, zapewniających wzorową precyzję działania i brak efektu pływania. W wyżej wymienionych kategoriach opony Potenza Sport uzyskały najwyższą lokatę.  

Czym wyróżniają się opony Bridgestone Potenza Sport? 

Wysoka przyczepność modelu Potenza Sport to nie przypadek. Udało się ją osiągnąć poprzez wypłaszczenie czoła opony, dzięki czemu do asfaltu przylega szersza część bieżnika. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie sportowe, sztywne ścianki opony. Wzmocniona została również osnowa opony, dzięki czemu model ten jest w stanie znieść przeciążenia przy prędkości do 300 km/h.  

Warto również wspomnieć o asymetycznym wzorze bieżnika, który bardzo dobrze radzi sobie z zalegającą na asfalcie wodą. Szerokie kanały usuwają wodę spod czoła opony, zapobiegając tym samym aquaplaningowi. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które prowadzi do utraty panowania nad samochodem. Co równie ważne, wysoką sztywność ogumienia Bridgestone Potenza Sport udało się uzyskać bez znacznego zwiększania jego wagi, dlatego nie odbiło się to negatywnie na czułości prowadzenia podczas zakrętów. Niska waga opony to także mniejsza masa nieresorowana, która w dużym stopniu wpływa na trwałość elementów zawieszenia. 

Co mówi etykieta unijna opony Bridgestone Potenza Sport?

Obowiązujące od 2012 roku unijne etykiety informacyjne stanowią ważne źródło wiedzy o oponach. Co odczytamy z niej na przykładzie opon Bridgestone Potenza Sport? W testowanym przez AutoBild rozmiarze etykieta wspomina przede wszystkim o klasie A na mokrym asfalcie. Jest to potwierdzeniem świetnych właściwości podczas przyspieszania, hamowania i jazdy na mokrej nawierzchni. Parametr ten ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy przy złej pogodzie.

Jeśli natomiast chodzi o efektywność paliwową opon Bridgestone Potenza Sport, uzyskały one notę C. Nie jest to zaskoczeniem, bowiem opony o dużej powierzchni styku z asfaltem siłą rzeczy generują nieco wyższe opory toczenia. To efekt uboczny wzorowej przyczepności usportowionego modelu opon, w którym nie ma miejsca na kompromis.

Na unijnej etykiecie znajdziesz również informację o poziomie hałasu, który w przypadku opon Potenza Sport wynosi 72 dB. To przeciętny wynik, który jednak w autach sportowych, naturalnie głośnych, nie ma większego wpływu na komfort jazdy. W praktyce szum opon i tak zostaje zagłuszony przez ryk silnika. Nieco inaczej jest w luksusowych limuzynach, gdzie cisza ma większe znaczenie. W tym przypadku jednak dźwięk i tak zostanie wygłuszony przez izolację akustyczną samochodu.

Autor: Szymon Sonik