Data modyfikacji:

Jakie ciche opony letnie wybrać?  

Komfort podróży, to obok bezpieczeństwa, jedno z najważniejszych kryteriów wyboru pojazdu. Obejmuje on szereg odczuć, od jazdy i kierowania samochodem, po wygodę podróży kierowcy i pasażerów. Dodatki multimedialne to jedne z wielu polepszaczy komfortu, szczególnie podczas długich podróży. Jednak dla maksymalnych wrażeń słyszalnego dźwięku audio jak i samego komfortu podróżowania ważne jest wyciszone wnętrze pojazdu. Nie tylko dobrze spasowane i zabezpieczone elementy pojazdu stanowią o ciszy podczas jazdy. Bardzo dużą rolę gra tu ogumienie. Jakie ciche letnie opony wybrać, aby komfort podróży był jak największy?
ciche opony letnie

Ciche opony – czyli jakie? 

Podczas jazdy samochodem dociera do nas wiele dźwięków. Są to odgłosy otoczenia, spowodowane warunkami pogodowymi oraz pracą samochodu. Tym ostatnim punktem zajmiemy się w tym momencie. Odgłosy samochodu, jeżeli wszystko jest w nim sprawne, to silnik, który słychać podczas pracy silnika oraz opony, które dają się słyszeć podczas styku z podłożem, czyli całą podróż. 

Głośność opon nasila się wraz z przyspieszaniem samochodu. Aby ograniczyć emisję hałasu w samochodzie powinno dobrać się odpowiednie opony. Pomocne w tym są etykiety unijne nakładane na opony samochodowe, na których zapisana jest emisja hałasu.

Największym czynnikiem wpływającym na hałas jest przede wszystkim bieżnik. Ciche opony charakteryzują się szerokimi rowkami i stosunkowo gładkimi brzegami. Jeżeli zależy nam na odpowiednio cichym ogumieniu, musimy pożegnać się z szerokimi oponami o bardzo niskich profilach. Im większa powierzchnia styku opony z nawierzchnią, tym większy będzie emitowany przez nie hałas.

Za najcichsze opony uznaje się modele kierunkowe i asymetryczne. Są to z reguły najnowsze modele opon, tworzone z wykorzystaniem najbardziej sprawdzonych technologii. Niestety, inwestując w taki model, liczyć trzeba się z często niemałym wydatkiem. Dla osób z niższym budżetem pozostają węższe opony, które będą sukcesywnie minimalizować hałas.

Zobacz nasz ranking opon letnich

Głośność opon. Jak wybrać ciche opony letnie?

Nie dla każdego rozróżnianie rodzajów bieżnika czy szerokości i profilu opony to prosta sprawa. Tutaj z pomocą przychodzą etykiety unijne, które nakładane są na wszystkie dopuszczone do użytku opony samochodowe. Znaleźć na nich można podstawowe dane i właściwości opony takie jak ekonomiczność, skuteczność hamowania czy wspomniany wcześniej hałas.

Na etykiecie znajduje się również oznaczenie za pomocą obrazka przedstawiającego głośnik z falami odpowiadającymi poziomowi głośności. Im więcej fal widocznych lub zaznaczonych, tym opony są głośniejsze. Jest to dobre porównanie kilku modeli, które właśnie przeglądamy, gdyż etykiety unijne są uniwersalne i identyczne dla wszystkich modeli. Nie pojawi się tu zjawisko różnorodności oznaczeń zależne od producenta.

Jak dokonuje się pomiaru hałasu i od czego zależy? Czy 72 dB to głośne opony?

Pomiar hałasu emitowanego przed opony mierzy się wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. Wszystko odbywa się za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej i na specjalnie przygotowanym torze. Pojazd porusza się po certyfikowanym, przygotowanym odcinku asfaltu, gdzie wzdłuż poustawiane są mikrofony pomiarowe.

W środku również znajduje się specjalista z czujnikiem hałasu. Pojazd rozpędza się do określonej prędkości (najczęściej 80 km/h) i dokonuje się pomiaru. Wyniki przedstawione są w decybelach (dB). Wiele modeli ma głośność opona 71 dB. Czy to dużo? Za opony ciche uważa się te, których hałas zewnętrzny wynosi do 70 dB, a wewnętrzny do 61 dB.

Ranking cichych opon letnich 

Przedstawiamy ranking najcichszych opon letnich. Oceniane zostały względem emisji hałasu. Jedyny brany pod uwagę parametr to głośność, w związku z czym różnorodność klas jakościowych może być znacząca. 

KLEBER Dynaxer HP4 205/55R16 91H – głośność 68 dB

Nokian Wetproof 205/55 R16 91V – głośność 68 dB

Goodyear Efficientgrip Compact 185/65R15 88T – głośność 68 dB

Fulda Ecocontrol 175/65R14 82T – głośność 68 dB

Falken ZIEX ZE310EC 205/55 R16 94W XL – głośność 69 dB

Pirelli Cinturato P7 (P7C2) 225/45R18 91Y FR – głośność 69 dB

Bridgestone Turanza ER300 Ecopia 205/55R16 91V – głośność 70 dB

Zdjęcie: mstandret / Envato Elements