Data publikacji:

Jakie ciche opony zimowe wybrać?

Ciche opony zimowe to produkt, na który niewiele osób zwraca uwagę. W porównaniu do osiągów czy hamowania na mokrych nawierzchniach jest to parametr, który łatwo pominąć. Jednak kiedy trafimy na głośne opony zimowe, staje się to kwestią wyjątkowo palącą. Parametry związane z akustyką mają bowiem duży wpływ zarówno na otoczenie, jak i na komfort jazdy wewnątrz pojazdu. Dowiedz się, jak wybrać ciche opony zimowe.
ciche opony zimowe

Czemu głośne opony zimowe hałasują?

Hałas w przypadku głośnych opon zazwyczaj wynika z tarcia i uderzeń bieżnika o nawierzchnię drogi. Dźwięki emituje także odrywanie się klocków od podłoża, a także powietrze przepływające przez nacięcia w bieżniku. W przypadku każdych opon producenci podają poziom hałasu, jaki generuje ogumienie. Warto pamiętać także o tym, że wpływ na ten parametr może mieć również spadek ciśnienia w oponie. Podczas dokonywania pomiarów sprawdza się przede wszystkim hałas na zewnątrz pojazdu. Niestety zdarza się, że wcale nie pokrywa się to z komfortem kierowcy.

Jak wybrać ciche opony zimowe?

Jakie opony zimowe nie generują dużo hałasu? Ciche opony to takie, które umożliwiają jazdę i nie generują konieczności słuchania obijania się bieżnika o asfalt. Żeby sprawdzić, czy opony są ciche, trzeba porównać parametr głośności oraz wielkości opony. Przykładowo opony o rozmiarze pomiędzy 185–245, które generują poziom hałasu na poziomie 72 dB, będą przeciętnie głośne. W przypadku dużych opon i ogumienia sportowego taki wynik będzie uważany za atrakcyjny, natomiast w odniesieniu do małych opon, poniżej 185 mm, można uznać, że taki wynik jest nieco zbyt wysoki.

Ciche opony – na co zwracać uwagę?

Wybierając ciche opony, warto zwracać uwagę na to, by miały asymetryczny bieżnik. To właśnie ten rodzaj opon jest uznawany za cichszy względem bieżników kierunkowych, które generują więcej hałasu. Alternatywą mogą być również opony symetryczne. Żeby zweryfikować właściwości akustyczne opon, należy zwracać uwagę na informacje podane na etykiecie – ilość dB podaną przez producenta oraz klasę opon w tym zakresie. Od 2021 roku posługujemy się skalą A–C, gdzie A oznacza opony ciche, a C – opony głośne.

Ranking cichych opon

Żeby ułatwić wybór cichych opon, zebraliśmy kilka modeli zimowych, które gwarantują stosunkowo niski poziom hałasu przy dobrych lub zrównoważonych pozostałych osiągach. Wybierając propozycje, sugerowaliśmy się zarówno subiektywnymi odczuciami kierowców, jak i danymi udostępnianymi przez producentów.

Nokian WR Snowproof

O deklarowanym poziomie hałasu na poziomie 69 dB, co stawia je w czołówce pod tym względem. W związku z takim wynikiem Nokian WR Snowproof otrzymały klasę A w zakresie generowanego hałasu. Oprócz tego wyróżniają się bardzo dobrymi wynikami w niezależnych testach opon.

Uniroyal MS Plus 77

Generują hałas na poziomie 71 dB (klasa B). Przy tym mają dobre opory toczenia, indeks nośności i prędkości. Opony te dobrze radzą sobie na śniegu oraz na mokrych nawierzchniach, co sprawia, że są idealną propozycją na zimowe ogumienie.

Continental WinterContact TS 870

To opony, które emitują 70 dB w czasie jazdy. Otrzymały w tym zakresie klasę B, podobnie jak poprzednicy.

Pirelli Snowcontrol Serie III

Generują hałas 71 dB, przy zachowaniu pozostałych parametrów na bardzo dobrym poziomie.
Wybierając opony zimowe, poziom generowanego hałasu należy zestawiać z pozostałymi parametrami, które zagwarantują bezpieczeństwo jazdy w najtrudniejszych warunkach. Ogumienie zimowe powinno zachowywać dobrą przyczepność na śniegu i lodzie oraz chronić przed zjawiskiem aquaplaningu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!