Data publikacji:

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały?

Zaparowane szyby w samochodzie najczęściej pojawiają się jesienią i zimą, kiedy na dworze odczuwalny jest spadek temperatury i pojawia się spora ilość wilgoci. Zaparowane szyby znacznie ograniczają widoczność, co stwarzać może znaczne zagrożenie i utrudniać kierowanie pojazdem. Są jednak sposoby, aby ograniczyć parowanie oraz żeby szyby szybciej odzyskiwały swoją przejrzystość. Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały?
co zrobić żeby szyby w samochodzie nie parowały

Dlaczego szyby parują?

Jesienią lub zimą znacznie większe ilości wilgoci trafiają do naszego pojazdu. Dzieje się tak za sprawą oddziaływania otoczenia oraz wynika z faktu, że wilgoć wnosimy ze sobą na ubraniach, a ta osiada na elementach karoserii. Odparowywanie wody z wnętrza auta powoduje wzrost wilgoci. Połączenie odparowującej wody z zimnym powietrzem powoduje, że osadza się ona na szybach, powodując ograniczenia widoczności. Podobnie się dzieje, gdy w zimnym aucie gwałtownie podniesiemy temperaturę przy pomocy nawiewu samochodowego oraz kiedy mamy niesprawną klimatyzację.
Zaparowane szyby stwarzają realne zagrożenie dla kierującego pojazdem, ponieważ znacznie ograniczają widoczność podczas prowadzenia samochodu. Niesprawne układy nawiewu i ogrzewania, czy klimatyzacji powodują nasilenie się efektu oraz spowalniają proces odparowywania. Parowanie szyb można zaobserwować również podczas jazdy w ulewnym deszczu, gdzie ciepła temperatura wewnątrz pojazdu łączy się z wodą, która spływa po naszym samochodzie i powoduje przedostawanie się wilgoci do wnętrza samochodu. Zjawisko to nie jest częste i dotyka w szczególności pojazdy, które mają ubytki lub defekty szyb, karoserii czy podwozia.

Co zrobić, żeby szyby nie parowały?

Sposobów na skuteczne usuwanie pary lub minimalizowanie jej wystąpienia jest kilka i zależą od różnych czynników. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest ograniczenie dostawania się do środka wilgoci. Pod tym punktem kryje się wiele przesłanek. Warto zacząć od odpowiedniego strzepywania butów z wody lub śniegu. Przemoczone obuwie w samochodzie powoduje ociekanie wody na podłogę w aucie, gdzie skutecznie wsiąka w dywaniki i elementy tapicerki. Wilgoć ta z czasem odparowuje, co wiąże się z powstawaniem pary i pokrywaniem przez nią szyb.
Podobnie jest z elementami odzieży wierzchniej. Wilgoć lub śnieg wniesiony przez nas do samochodu wsiąka w fotele oraz osadza się na tapicerce. W podobny sposób wilgoć ta odparowuje z powierzchni, powodując ograniczenie widoczności.
Innym elementem ograniczającym dostawanie się wilgoci jest uzupełnienie ubytków karoserii i doszczelnienie auta. Co to oznacza? Wraz z czasem eksploatacji samochodu zużywają się jego elementy. Nie trzeba tu mówić o znacznych dziurach i ubytkach. Wystarczą mikroszczeliny, aby pozwolić wilgoci dostać się do naszego samochodu.
Najczęściej dzieje się tak w wyniku starzenia się uszczelek szyb. Częste otwieranie i zamykanie szyb samochodowych zużywa wspomnianą gumę, a czas jej eksploatacji skutecznie współpracuje z jej właściwościami uszczelniającymi, powodując ich szybsze niszczenie. W ten oto sposób znaczne ilości wilgoci mogą się dostawać do środka pojazdu, powodując, że jej nadmiar odparuje po nagrzaniu się samochodu i spowoduje zaparowanie szyb.
Innym sposobem na ograniczenie parowania szyb samochodowych jest ich odpowiednia pielęgnacja. Podczas czyszczenia samochodu zawsze skupiamy uwagę na zewnętrznej stronie szyby, bardzo często zaniedbując jej wewnętrzną powierzchnię. Jest to spory błąd, gdyż niedokładne czyszczenie wewnętrznych części szyby powoduje, że para chętniej przykleja się do brudnych powierzchni, nawet jeżeli zanieczyszczenia nie są widoczne gołym okiem.
Ograniczenie parowania to nic innego jak dokładne mycie i osuszanie wewnętrznych części szyby. Do suszenia najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry, które nie tylko doskonale wchłaniają wilgoć, ale też nie rozmazują wody na szybach oraz nie rysują ich powierzchni. Do dobrej pielęgnacji szyb przydatne mogą być również dedykowane kosmetyki samochodowe. Są to specjalne płyny do szyb, które pomagają skutecznie ją odtłuścić, usunąć wszelkie zabrudzenia, mają zdolność osuszania powierzchni, a przede wszystkim nie zostawiają smug i nie tworzą refleksów świetlnych.
Kolejną metodą walki z parującymi szybami jest ich pokrywanie cienką warstwą specjalistycznego płynu ochronnego, który zapobiega osadzaniu się pary wodnej na szybach. Są to tak zwane antypary. Ich działanie polega na pokryciu cienką warstwą wewnętrznej powierzchni szyby. Po aplikacji środka należy odczekać zgodnie z instrukcją, a następnie precyzyjnie wypolerować szybę, aby antypara dobrze związała z powierzchnią i nie utrudniała widoczności. Do polerowania szyb samochodowych również świetnie sprawdzą się wcześniej wspomniane ściereczki z mikrofibry, dlatego warto mieć ze sobą zapas takich ręczniczków.
Poza dodatkowymi środkami usuwającymi wilgoć warto zadbać o dobrą kondycję klimatyzacji samochodowej. Prawidłowe działanie układu klimatyzacji skutecznie i szybko osusza wnętrze auta, tym samym pozbywając się pary z szyb samochodu. Dobra jakość klimatyzacji to jej regularne przeglądy, odgrzybianie i konserwowanie. Do tego również przydatne będą specjalistyczne środki, które nie tylko pomogą utrzymywać układ klimatyzacji w dobrym stanie, ale również uchronią przed gromadzeniem się w niej wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Da nam to gwarancję nie tylko odpowiedniej czystości w pojeździe, ale zapewni również szybsze odparowywanie powierzchni.
Ostatnią zmianą, jaką można wprowadzić w swoim samochodzie, aby ograniczyć parowanie szyb, jest wymiana welurowych dywaników na gumowe zamienniki. Nie są one tak ładne, jak te fabryczne, w kolorze tapicerki, jednak nie wchłaniają tak dużo wilgoci i znacznie łatwiej utrzymać je w odpowiedniej czystości. Dobór dywaników powinien być dostosowany do konkretnego modelu samochodu. Dobrze wybrana guma nie będzie mocno rzucać się w oczy, a na pewno ograniczy gromadzenie się wilgoci, tym samym pojawiania zaparowanych szyb.
Zdjęcie: Envato Elements