Data publikacji:

Opony letnie Continental UltraContact – charakterystyka, opis, testy

O tym, że ogumienie należy wymieniać na takie, które jest zgodne z aktualnym sezonem, nie trzeba nikogo przekonywać. Opony wielosezonowe są bowiem dobre dla osób, które stosunkowo niewiele jeżdżą lub poruszają się wyłącznie po mieście. W dzisiejszym artykule zajmiemy się oponami letnimi Continental UltraContact. Przybliżymy ich parametry, opinie o nich oraz wspomnimy o testach, w których brały udział.
continental ultra contact
Continental UltraContact warto wybrać między innymi dlatego, że można otrzymać na nie przedłużoną, 7-letnią gwarancję. Prawdopodobnie wynika to z pewności producenta dotyczącej jakości swojego produktu. Warto przy tym zauważyć, że większość opon letnich ma gwarancję na 2 lata lub maksymalnie na 5 lat. Zdecydowanie zatem długość gwarancji można uznać za czynnik wyróżniający to ogumienie. Czym jeszcze charakteryzuje się Continental UltraContact?
  • Duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i trwałość, związana z naturalnym zużyciem – umożliwia przedłużone względem innych dostępnych opon na rynku stosowanie.
  • Dobre osiągi na różnych typach nawierzchni – zarówno na mokrym, jak i na suchym.
  • Niski poziom hałasu, wysoka czułość na zachowanie kierowcy – dają pewność i komfort za kółkiem.
  • Technologie zastosowane w Continental UltraContact

    W Continental UltraContact zastosowano specjalną mieszankę YellowChilli, która została opatentowana przez markę Continental. Jej zadaniem jest odpowiadanie na potrzeby związane z koniecznością wydłużenia żywotności opon. Również konstrukcja opony umożliwia poprawę tego parametru – jest ona tak stworzona, by produkt miał jak najszersze pole styku z asfaltem. Taki zabieg umożliwia nie tylko komfortową jazdę, ale także równe ścieranie się opon i przedłużenie ich żywotności. Technologia UltraSheild zwiększa wytrzymałość ogumienia na uszkodzenia mechaniczne.

    Continental UltraContact – ukształtowanie bieżnika

    Specjalnie wyprofilowana sieć lameli w omawianej oponie to gwarancja skutecznego zapobiegania aquaplaningowi oraz wydajnego odprowadzania błota i wody spod kół. Technologia Noise Braker i domknięte po wewnętrznej stronie opony rowki to sposób marki na ograniczanie hałasu, który jest na wyjątkowo niskim poziomie podczas jazdy. Do tego dorzucić należy asymetryczny bieżnik, specjalne rzeźbienia oraz dopracowaną mieszankę gumową, która zachowuje odpowiednią twardość w każdej sytuacji.
    To właśnie dobrze zaprojektowany bieżnik opony odpowiada za jej wysokie oceny wśród użytkowników, którzy najbardziej cenią w niej komfort prowadzenia zarówno na mokrym, jak i na suchym. Niektóre z opon mają rant ochronny na felgę. Zastosowano w nich też system Aqua Drainage, który wręcz uniemożliwia wystąpienie aquaplaningu, wraz z pozostałymi technologiami wykorzystanymi w projekcie tej opony.

    Continental UltraContact – wyniki testów opon

    Opona Continental UltraContact w rozmiarze 205/55 R16 brała udział w testach ADAC 2023 i zajęła w nich dokładnie 4 miejsce. Taki rozmiar wybrano głównie z uwagi na jego popularność. Co ciekawe, test objął nie tylko standardowe podczas takich kontroli parametry jak właściwości jezdne czy komfort jazdy. Wyszczególniono w nim także kryteria środowiskowe, które obejmowały zarówno produkcję ogumienia, jak i jego użytkowanie (hałas i wytrzymałość).
    Opona zebrała najwyższe noty za jazdę po mokrym. Finalnie otrzymała notę „dobra”, czyli drugą najwyższą. W rankingu znalazła się na 4 miejscu, wraz z konkurentami takimi jak Bridgestone Turanza T005 205/55 R16; Nokian Tyres Wetproof 205/55 R16 oraz Falken Ziex ZE310 Ecorun 205/55 R16. Bardzo wysokie wyniki w teście otrzymały również kuzynki opony UltraContact, a mianowicie PremiumContact.

    Continental UltraContact – rozmiary

    Wśród najpopularniejszych wariantów opony można wymienić Continental UltraContact 195/65 R15, Continental UltraContact 205/55 R16, Continental UltraContact 225/45 R17 – oczywiście nie wynika to z ich parametrów, a tego, że zapotrzebowanie na te rozmiary okazało się największe wśród konsumentów. Niewątpliwie jednak można stwierdzić, że gdyby te opony nie oferowały satysfakcjonujących parametrów, nie zostałyby wybrane.
    Oponę dostaniemy w rozmiarach od 14" do 20” cali. Wśród nich między innymi: 155/65 R14 75 T; 165/60 R14 75 T; 165/70 R14 81 T; 175/80 R14 88 T; 185/65 R14 86 T; 185/55 R16 83 H; 185/65 R16 89 H; 195/45 R16 84 V; 215/45 R16 86 H; 215/55 R16 97 W; 225/55 R16 95 V; 235/45 R19 99 V; 235/45 R19 99 V; 195/55 R20 95 H; 195/55 R20 95 H.

    Co jeszcze warto wiedzieć o Continental UltraContact? Dane techniczne ogumienia

    Opony niezależnie od rozmiaru otrzymały etykietę unijną A dotyczącą hamowania na mokrym oraz B w zakresie generowanego hałasu zewnętrznego. Do tego dochodzi opór toczenia klasyfikowany jako B i C. Indeks nośności tej opony to od 75 do 103, natomiast prędkości: T, H, V, W lub Y. Ogumienie dopasujesz do samochodów osobowych oraz SUV-ów. Parametry dla jednego z popularniejszych rozmiarów (195/65 R15) zarysowują się następująco:
  • Indeks prędkości V – 240 km/h
  • Indeks nośności – 91
  • Pasuje do samochodów osobowych, SUV-ów, crossoverów
  • Szerokość – 195; profil – 65; średnica – 15”
  • Kto powinien zdecydować się na opony Continental UltraContact? Będzie to dobry wybór dla każdego, kto ceni trwałość opon oraz ponadprzeciętny komfort jazdy. Ogumienie to otrzymało bardzo wysokie noty w zakresie bezpieczeństwa. Opony zostały dostosowane pod względem używania ich w samochodach elektrycznych, zatem o ich zakup może pokusić się dosłownie każdy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!