Data publikacji:

Czy węższe opony na zimę są lepsze?

Jeszcze do niedawna zalecało się wykorzystywanie na zimę o jeden rozmiar mniejszych opon niż w okresie letnim, jednak w toku dyskusji na temat tego, jakie powinny być opony na zimę, ostatecznie ustalono nieco inne rozwiązanie tego problemu. Różnice opinii na ten temat mogą powodować u kierowców niemałe zagubienie. Dowiedz się, czy węższe opony na zimę są lepsze.
czy węższe opony na zimę są lepsze

Opony zimowe – mniejsze czy większe?

Jakie opony zimowe będą najlepsze? Wielu kierowców na zimę wybierało do tej pory o rozmiar węższe opony niż w lecie. Taka decyzja wynikała z tego, że opona ma wówczas mniejszą powierzchnię styku z nawierzchnią, a także generuje na nią większy nacisk. Z zasady powinno to ułatwiać poruszanie się na śniegu czy lodzie – w końcu nie bez powodu budowa łyżew, jest taka, a nie inna. Takie przekonanie wynika również z obserwacji rajdów, gdzie profesjonalni kierowcy w zimie poruszają się na bardzo wąskich oponach. Czy takie podejście do rozmiaru opon na zimę jest prawidłowe?
Okazuje się jednak, że nie jest to w pełni prawidłowe myślenie, a rozwiązania z torów przenoszone na drogi nie zawsze się sprawdzają. Czy opony zimowe powinny być mniejsze od letnich? Niekoniecznie! Chociaż rzeczywiście węższe opony lepiej wgryzą się w śnieg, mogą powodować również:
  • dłużą drogę hamowania,
  • łatwiejsze tracenie przyczepności na zakrętach,
  • wyższe ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Jakie wybrać opony zimowe – większe czy mniejsze?

Chociaż wśród kierowców do tej pory często pokutuje przekonanie, że lepiej wybierać węższe opony, wcale tak nie jest, a obecnie zaleca się wybór opon zimowych w takim samym rozmiarze, co letnie. Wynika to głównie z tego, że aktualnie mamy do czynienia z całkowicie innymi mieszankami gumowymi, bieżnikami i systemami technologicznymi, które mają ułatwiać wgryzanie się opony w śnieg.
W związku z tym, wybierając oponę węższą lub szerszą, prawdopodobnie nie odczujemy znaczącej różnicy, ponieważ teraz to właśnie systemy bezpieczeństwa w oponach, o które dbają producenci, mają zapewniać ich odpowiednie parametry w zimie. Producenci opon zwracają uwagę również na to, że szersza opona zapewnia większą powierzchnię oddziaływania rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo.

Wybór rekomendowanej wielkości opon

Najlepszym rozwiązaniem, zarówno na lato, jak i na zimę, jest wybór zalecanego przez producenta rozmiaru opon. To prawdopodobnie do rekomendacji producenta samochodu ustawiane były systemy takie jak ABS, ASR czy ESP. W sytuacji, w której zamontujemy inne rozmiary opon niż te polecane, może się okazać, że systemy bezpieczeństwa nie będą działać prawidłowo, a my będziemy borykać się z dłuższą drogą hamowania i problemami z utrzymaniem przyczepności na zakrętach.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar opon?

Czasami zdarza się tak, że producenci rekomendują do konkretnego pojazdu dwa, a nawet cztery różne rozmiary opon. Na co się wtedy zdecydować? Wówczas można rozważyć, czy ostatecznie zdecydujemy się na szersze, czy węższe opony przez cały rok. Szersze ogumienie jest polecane dla osób, które najczęściej jeżdżą po miastach, na suchej lub mokrej, ale odśnieżonej drodze oraz zazwyczaj poruszają się po autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Węższe opony mogą się okazać odpowiednim wyborem wyłącznie dla tych, którzy jeżdżą po drogach nieodśnieżonych – na wsi, poza miastem i w drodze do pracy w mieście. Uzyskamy wtedy bardziej komfortową jazdę na śniegu i lodzie, ale mniej bezpieczną na drogach odśnieżonych podczas jazdy po mieście. Ostatecznie niezależnie od tego, na jaki rozmiar opony się zdecydujemy, warto pamiętać, że kluczowy jest wybór opon zimowych, a nie wielosezonowych, ponieważ to właśnie one są najlepiej przystosowane do jazdy w zimie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!