Data publikacji:

Czym smarować uszczelki w samochodzie? Polecane oraz domowe sposoby

Próbujesz otworzyć drzwi samochodowe, a one ani drgną? Sprawdź, czy nie ma mrozu. Przymarznięte uszczelki drzwiowe to powszechny problem w sezonie zimowym. Szarpanie się z klamką często kończy się jej urwaniem, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć drzwi przed zamarzaniem. Sprawdź, czym smarować uszczelki w samochodzie, by uniknąć podobnego problemu.
czym smarować uszczelki w samochodzie
O konieczności nasmarowania uszczelek drzwi samochodowych większość kierowców dowiaduje się zbyt późno – w momencie gdy drzwi ani drgną. Wielu kierowców błędnie interpretuje to jako awarię zamka centralnego, co kończy się wielokrotnymi próbami zamknięcia i otworzenia samochodu. Tymczasem w trakcie mroźnej zimy sprawa jest najczęściej oczywista – drzwi przymarzły do karoserii. W takiej sytuacji ratunkiem jest próba otworzenia innych drzwi, np. tylnych lub pasażera. Zamiast walczyć z drzwiami, lepiej jednak się przed tym uchronić. Czym smarować uszczelki w aucie na zimę, by zabezpieczyć je przed przymarzaniem?

Dlaczego smarowanie uszczelek jest ważne?

Konserwacja uszczelek samochodowych trwa dosłownie kilka minut. Warto poświęcić tę chwilę, bowiem konsekwencje przymarzania uszczelek mogą być znacznie większe. Niezabezpieczona uszczelka gumowa jest bardziej narażona na przymarzanie i utrudni otwieranie drzwi, ale to tylko początek problemu. Większym utrapieniem mogą okazać się uszkodzenia uszczelek, które doprowadzą do rozszczelnienia drzwi. Początkowo pojawi się głównie świszczenie wiatru odczuwalne przy wysokich prędkościach, ale z czasem może dojść do wciekania wody do wnętrza samochodu.
Regularne smarowanie uszczelek pozwala uporać się z tym problemem. Preparat do uszczelek samochodowych nie tylko zapobiega ich przywieraniu, ale też odżywia i uelastycznia gumowe tworzywo. Dzięki temu uszczelka lepiej przylega do karoserii i może skuteczniej uszczelnić cały obrys drzwi. To szczególnie istotne, jeśli często podróżujesz drogami szybkiego ruchu – gwizdanie wiatru potrafi być uciążliwe.

Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Do zakonserwowania uszczelek samochodowych najlepiej użyć specjalnych preparatów z silikonem. Preparaty tego typu są bardzo tanie i dostępne w wielu miejscach. Ich zaletą jest fakt, że są łatwe w aplikacji i odżywiają gumę. Właściwości pielęgnacyjne zapobiegają twardnieniu, kruszeniu i pękaniu uszczelki. Dodatkowo zwiększają odporność uszczelek na tarcie oraz deformację.
Preparaty na bazie silikonu przeznaczone do zabezpieczania uszczelek chronią przed zamarzaniem nawet do –50 stopni Celsjusza. W praktyce więc sprawdzą się w Polsce nawet w najtrudniejszych warunkach. Powodem, dla którego warto wybrać dedykowany środek do uszczelek, jest też inna właściwość – łatwość w zachowaniu czystości. Preparaty te zawierają substancje czyszczące oraz antystatyczne. Nie są też lepkie, więc nie przyciągają zanieczyszczeń. Po ich użyciu guma uszczelek jest odżywiona, estetyczna i nie brudzi ubrań lub elementów tapicerki.

Jak zakonserwować uszczelki w aucie?

Przed nałożeniem preparatu warto dokładnie oczyścić uszczelki. Dzięki temu środek zabezpieczający przed przymarzaniem utrzyma się na powierzchni dłużej i będzie skuteczniejszy. Można to zrobić za pomocą APC (uniwersalnego płynu) lub innego preparatu do czyszczenia plastików i gum. Ważne jednak, by był to preparat niepozostawiający lepkiej powłoki ochronnej.
Sposób aplikacji preparatu do uszczelek zależy od jego rodzaju. Dostępne są głównie trzy rodzaje środków:
  • preparaty do uszczelek w sprayu,
  • preparaty do uszczelek w sztyfcie,
  • płynne preparaty do uszczelek z aplikatorem.
  • Jeśli do uszczelek jest łatwy dostęp i mają one nieskomplikowany profil, najłatwiejsze w użyciu będą środki w sztyfcie. Mają one wbudowany aplikator, który pozwala na równomierne rozprowadzenie silikonowego preparatu na całej uszczelce. Plusem rozwiązania jest też to, że silikon nie znajdzie się na sąsiednich elementach ani we wnętrzu samochodu. Jeżeli jednak uszczelka nie pozwala na dotarcie gąbkowym aplikatorem w zakamarki, warto użyć preparatu w sprayu. Dzięki niemu można wypełnić trudniej dostępne miejsca. Jeśli nie chcesz, aby preparat do uszczelek pobrudził tapicerkę lub elektronikę, użyj do aplikacji niewielkiego pędzelka. Dostępne są również płynne preparaty do uszczelek, z osobnym aplikatorem. Ich plusem jest duża wydajność, więc świetnie sprawdzą się do zabezpieczania dużych powierzchni, np. uszczelek aut ciężarowych lub autobusów. To także dobry wybór, jeśli zastanawiasz się, czym smarować uszczelki w drzwiach kilku pojazdów.

    Czym smarować uszczelki w samochodzie – domowe sposoby

    Nie masz pod ręką specjalnych specyfików, a boisz się, że drzwi Twojego samochodu zamarzną przez noc? Rozwiązanie jest bardzo proste! Do awaryjnego zabezpieczenia uszczelek przed zamarznięciem możesz wykorzystać wiele produktów, które znajdziesz w domu. Domowe sposoby na zakonserwowanie uszczelek być może nie są równie skuteczne (często sprzyjają łapaniu brudu), ale dostatecznie chronią przed przymarzaniem drzwi. W tym celu możesz użyć:
  • wazeliny technicznej lub też zwykłej wazeliny białej,
  • parafiny (np. ze świeczki),
  • gliceryny w płynie,
  • oliwki dla dzieci,
  • kremu do rąk.
  • Oczywiście tuż po zdobyciu dedykowanego preparatu najlepiej wyczyścić uszczelki i zabezpieczyć je profesjonalnym środkiem. Pamiętaj też, aby regularnie odnawiać warstwę zabezpieczającą. Dzięki temu woda nie będzie zamarzać pomiędzy uszczelką a karoserią, a otwieranie drzwi nie przysporzy żadnego kłopotu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik