Data publikacji:

Samodzielne czyszczenie podsufitki. Jak je wykonać?

Czyszcząc dokładnie wnętrze auta, nie powinniśmy pomijać podsufitki. Choć element ten z pozoru nie jest szczególnie narażony na zabrudzenia, w rzeczywistości jest magnesem na kurz, któremu często towarzyszą trudne do usunięcia plamy. Radzimy, w jaki sposób zabrać się za czyszczenie podsufitki, jakich środków używać, a także czego się wystrzegać podczas pracy. 
podsufitka

Czym jest podsufitka?

Podsufitka to nazwa określająca wewnętrzną osłonę dachu samochodowego, która spełnia podwójne zadanie. Po pierwsze poprawia estetykę auta, po drugie spełnia funkcję izolacyjną, zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu lub wyziębieniu się kabiny. Dodatkowo wygłusza ją też od dźwięków otoczenia. 
Podsufitki wykonane są przeważnie z bardzo odpornego materiału, któremu niestraszne powinny być wilgoć, zmiany temperatury oraz promienie UV. W jego składzie znajdziemy najczęściej włókna syntetyczne, nieraz poddane dodatkowej obróbce (np. laminowaniu) zwiększającej ich trwałość.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia auta?

Czyszcząc wnętrze auta, bardzo często pomijamy tapicerkę dachową, skupiając się na fotelach, podłodze, drzwiach i desce rozdzielczej. Jest to spory błąd, ponieważ pozbawiona zabiegów pielęgnacyjnych podsufitka może obrosnąć w trudne do usunięcia plamy, odbarwienia i zacieki.
Jakie zabrudzenia najczęściej pojawiają się na podsufitce. Najczęściej zalega na niej trudny do zauważenia kurz, który będzie dokuczał zwłaszcza alergikom. Poza tym zazwyczaj znajdziemy na niej tłuste ślady pozostawione przez ręce, włosy lub przewożone zwierzęta. Jeżeli nie zostaną one szybko usunięte, zazwyczaj wnikają w strukturę materiału i z czasem będą go odbarwiać. Na tapicerce nie brakuje także łatwiej zauważalnych plam od jedzenia, picia, błota lub brudnej wody, która dostaje się do wnętrza przez uchylone drzwi lub okna. W nieszczelnych kabinach na podsufitce będzie się też zbierać i skraplać para wodna, pozostawiając po wyschnięciu nieestetyczne zacieki. 

Czyścimy podsufitkę – na co zwracać szczególną uwagę?

Na szczęście czyszczenie podsufitki nie jest specjalnie trudne, mamy bowiem do czynienia z dużą i płaską powierzchnią. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie oczyścić tkaninę przy pomocy odkurzacza. Koniecznie używamy do tego celu końcówki z miękkim włosiem, ponieważ materiał jest podatny na zadrapania i przetarcia. W ten sposób unikniemy jego przypadkowego uszkodzenia. 
Jeżeli na podsufitce zauważamy plamy i zabrudzenia, pora sięgnąć po specjalne preparaty do tapicerki samochodowej, które dzięki łagodnej formule nie zaszkodzą materiałowi i nie będą go odbarwiać. W sprzedaży znajdziemy także nieco mocniejsze produkty przeznaczone do bardziej opornych zabrudzeń. W dokładniejszym wykryciu wszystkich plam pomoże nam latarka. 
Eksperci radzą, aby na wszelki wypadek przetestować działanie wybranego środka na tkaninę w mało widocznym miejscu. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, gdy okaże się, że preparat działa w niespodziewany sposób. Zawsze koniecznie też należy zapoznać się z ostrzeżeniami producenta. 
Środek czyszczący nakładamy na ściereczkę z mikrofibry, którą delikatnie wykonujemy ruch wahadłowy, rozprowadzając go równo po całej powierzchni. Alternatywnie używamy tutaj gąbki, zwłaszcza jeżeli detergent przyjmuje postać aktywnej piany, ponieważ znacznie lepiej wchłania się w miękki i porowaty materiał. W aplikacji pomaga też prosty spryskiwacz, na szczęście wiele produktów jest dostępnych w tego typu butelce i nie musimy się martwić o ich przelewanie. Jeżeli próbujemy usunąć szczególnie głębokie zanieczyszczenia, warto sięgnąć po szczotkę z miękkim włosiem. Pamiętajmy jednak, że korzystając z niej, nie możemy używać zbyt dużej siły. Podczas pracy zaleca się zakładanie rękawiczek chroniących skórę dłoni przed podrażnieniem.
Na koniec pracy nadmiar preparat usuwamy z wykorzystaniem suchej szmatki. Tkanina podsufitki pozostanie wilgotna przez jakiś czas, dlatego trzeba zadbać o jak najlepszą wentylację wnętrza auta, otwierając okna i drzwi. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski