Data modyfikacji:

Czyszczenie skóry w samochodzie – jak dbać o skórzaną tapicerkę?

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego auto było nie tylko bezpieczne i w pełni sprawne, ale też żeby zawsze dobrze się prezentowało. Na dobry wygląd samochodu ma wpływ wiele czynników, jednak warto pamiętać, że na wizualny efekt składa się nie tylko wygląd zewnętrzny samochodu, ale także to, jak auto wygląda w środku.
czyszczenie skóry w samochodzie
Nie bez powodu w ostatnich latach pojawia się coraz więcej firm oferujących kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu, a sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów, które ułatwiają czyszczenie skóry w aucie oraz wielu innych elementów.
Nie jest tajemnicą, że samochód ze skórzaną tapicerką prezentuje się wyjątkowo dobrze, jednak aby tak było, skórzane elementy samochodu muszą być zadbane, czyli odpowiednio wyczyszczone i zaimpregnowane.
Czym czyścić skórę w samochodzie oraz jak prawidłowo wykonać czyszczenie skóry w aucie? Proces czyszczenia skórzanej tapicerki nie jest łatwy, jednak zapoznanie się z treścią poniższego artykułu z pewnością znacznie ułatwi to zadanie i pozwoli odpowiednio się do niego przygotować.

Samochód ze skórzaną tapicerką – czy warto wybrać taki model?

Jeszcze do niedawna samochody ze skórzaną tapicerką były uznawane za najwyższy szczyt luksusu i bogactwa, ponieważ niewiele osób poruszało się samochodem ze skórzanymi fotelami. Obecnie auta ze skórzaną tapicerką są już znacznie bardziej powszechne i dostępne dla kierowców, jednak oczywiste jest, że wciąż skórzana tapicerka w samochodzie dodaje mu elegancji i prestiżu.
Skóra występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można ją dopasować do niemal każdego samochodu w taki sposób, aby całość prezentowała się spójnie i elegancko.
Skórzana tapicerka ma wiele zalet, jednak właściciele samochodu ze skórzanymi fotelami oprócz aspektów wizualnych często wyróżniają także charakterystyczny zapach, który wydziela ten materiał.
Wbrew powszechnym opiniom, czyszczenie skóry w samochodzie nie jest tak trudne, jak początkowo może się wydawać, dlatego osoby, które chcą wejść w posiadanie samochodu ze skórzanymi siedzeniami, nie muszą obawiać się problemów z ich zabrudzeniami.
Największą zaletą oraz czynnikiem, który znacznie ułatwia czyszczenie skóry w samochodzie, jest fakt, że materiał ten ma gładką strukturę, co utrudnia wchłanianie zabrudzeń do wewnątrz fotela.

Od czego zacząć czyszczenie skóry w aucie?

Bez specjalistycznych kosmetyków do czyszczenia skórzanej tapicerki ani rusz. Nie należy używać do tego płynu do mycia naczyń, wody czy uniwersalnych preparatów. Skóra nie lubi nadmiaru wody, która odparowując, pozbawia materiał nawilżających olejków. Chemiczne detergenty mogą natomiast doprowadzić do przesuszenia skóry, w niektórych sytuacjach nawet ją odbarwić.

Dwa niezbędne kosmetyki do skórzanej tapicerki to środek do czyszczenia oraz mleczko konserwujące. Choć na rynku znajdziesz preparaty 2w1, warto użyć osobnych środków. Preparat konserwujący mocno wchłania się w skórę, więc jeżeli użyjesz go do czyszczenia, część brudu wniknie w strukturę skóry.

Podstawowe czyszczenie skóry w aucie przeprowadza się, wykorzystując specjalny preparat do czyszczenia skóry w samochodzie. Warto postawić na taki produkt, ponieważ nie tylko dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami, ale co najważniejsze, jest bezpieczny dla powierzchni skórzanych foteli, a jego użycie nie wpływa negatywnie na ich kondycję.
Oczywiste jest, że sam środek do czyszczenia skóry w samochodzie nie wystarczy, aby dobrze doczyścić siedzenia, dlatego niezbędna jest także miękka szmatka. Zanim jednak nałoży się preparat do czyszczenia skóry w samochodzie, warto w pierwszej kolejności odkurzyć wnętrze samochodu.
Odkurzanie foteli i innych skórzanych elementów powinno być bardzo dokładne i precyzyjne, ponieważ tylko w taki sposób można usunąć wszystkie zanieczyszczenia, takie jak piasek czy pył. Dlaczego zawsze warto odkurzyć samochód przed czyszczeniem tapicerki specjalistycznymi produktami? Środek do czyszczenia skóry w samochodzie często ma właściwości zmiękczające, a niektóre z plam wymagają delikatnego tarcia szmatką. W takiej sytuacji, jeśli na fotelach pozostaną drobinki piasku, mogą pod wpływem tarcia zarysować skórę lub doprowadzić do jej pęknięcia.

Czym czyścić skórę w aucie?

Wybierając preparat do czyszczenia skóry w samochodzie, warto poświęcić nieco uwagi na analizę składu i działania poszczególnych produktów. Wiele osób uważa, że czyszczenie skóry w aucie najlepiej przeprowadzać z użyciem specjalistycznych pianek do mycia. Taka konsystencja pozwala na szybkie rozprowadzenie i wchłonięcie preparatu w strukturę tapicerki.
Preparat nałóż na ściereczkę i wyczyść kolistymi ruchami niewielki fragment tapicerki. Nie nakładaj środka czyszczącego bezpośrednio na skórę, gdyż może to doprowadzić do odbarwień lub przemoczenia materiału. Wypracowaną i brudną pianę zbierz lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry, a następnie – suchą mikrofibrą – wytrzyj tapicerkę do sucha.

Mocno zaniedbane tapicerki skórzane mogą wymagać silniejszych kosmetyków do skórzanej tapicerki. Wielu producentów oferuje środki czyszczące w łagodnej i mocnej odmianie. Dla pewności warto powtórzyć czyszczenie skórzanej tapicerki jeszcze raz. Jeżeli piana znów będzie brunatna, najpewniej pozostało jeszcze sporo zabrudzeń. Pamiętaj jednak o tym, by nie przemoczyć tapicerki.

Czyszczenie skóry w aucie to tylko jeden z etapów, który należy wykonać, aby zadbać o skórzaną tapicerkę swojego samochodu. Po wyczyszczeniu skórzana tapicerka powinna być matowa i tępa w dotyku. To znak, że jest czysta. W dalszym ciągu jest jednak twarda i narażona na uszkodzenie. Aby nadać jej miękkości, elastyczności oraz zabezpieczyć przed wsiąkaniem brudu, wykorzystaj mleczko konserwujące. Dobrej jakości środek pielęgnacyjny odżywi skórę oraz stworzy hydrofobową powłokę, która utrudni wchłanianie brudu i wilgoci.

Do nałożenia mleczka konserwującego użyj gąbkowego, piankowego lub mikrofibrowego aplikatora. Kosmetyki do skórzanej tapicerki bardzo często uzupełnione są o taki gadżet. Nałóż cienką warstwę, która swobodnie wyschnie na skórze. Przed nałożeniem odżywki warto odczekać przynajmniej trzy godziny od czasu wyczyszczenia skórzanej tapicerki. Po nałożeniu odżywki pozostaw tapicerkę do wyschnięcia, najlepiej na około dobę. Wszystkie czynności przeprowadź w zacienionym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Domowe sposoby na czyszczenie skóry w aucie – czy są skuteczne?

Wśród zmotoryzowanych nietrudno znaleźć miłośników domowej chemii, dlatego warto poznać także te sposoby, w których nie jest wykorzystywany żaden specjalistyczny preparat do czyszczenia skóry w samochodzie. Zatem jaki domowy środek sprawdzi się do czyszczenia skóry w samochodzie?
Po dokładnym odkurzeniu tapicerki można przetrzeć fotele zwykłym szarym mydłem, które ze względu na swoje neutralne pH jest bezpieczny dla skórzanej tapicerki. Wiele domowej chemii opiera się także na składniku takim jak ocet. Ten produkt również można wykorzystać do czyszczenia skóry w samochodzie, jednak konieczne jest przygotowanie roztworu z wodą, w proporcjach pół szklanki octu na jeden litr wody. Takim roztworem można przetrzeć fotele oraz inne elementy. Chociaż wiele osób obawia się stosowania tego roztworu, to prawdą jest, że zapach octu bardzo szybko wyparuje i przestanie być wyczuwalny.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!