Data modyfikacji:

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Autor: Łukasz Wulkanista

Ekonomiczne opony zimowe zwykle kojarzą się z niskimi kosztami zakupu i dość słabymi parametrami. Opona Dębica Frigo 2 to jednak wyjątkowy model, który pomimo przystępnej ceny, może się pochwalić dobrym stosunkiem jakości do ceny i przyzwoitymi osiągami. Opony Dębica Frigo 2 przeznaczone są do użytku w miejskich, kompaktowych i średniej klasy samochodach osobowych. Z racji swojej ceny jest to aktualnie jeden z najczęściej wybieranych modeli zimowych w Polsce.

PILNE: Niektóre opony zimowe Dębica Frigo 2 w rozmiarze 185/60 R14 82T oraz DOT-em: od 3417 do 3717 mogą posiadać uszkodzenia w obrębie stopki opony. Producent niezwłocznie uruchomił akcję serwisową darmowej wymiany wadliwych modeli na nowe. Uszkodzenie nie jest widoczne bez zdjęcia opony z felgi. Z upływem czasu ciśnienie w uszkodzonej oponie może się zmniejszać. Opony podlegające wycofaniu można zidentyfikować za pomocą numeru DOT A5F8MN1R 3417, A5F8MN1R 3517, A5F8MN1R 3617 lub A5F8MN1R 3717, który znajduje się na ścianie bocznej opony (zobacz gdzie dokładnie).

Spis treści:

 1. Producent
 2. Technologia
 3. Różne bieżniki Frigo 2
 4. Oferta (lista produktów)
 5. Wyniki testów opon
 6. Zalety modelu Frigo 2
 7. Etykieta EU
 8. Gwarancja
 9. Opinie kierowców
 10. Ocena parametrów
 11. Podsumowanie
 12. Dane techniczne

Dębica - polskie opony z zagranicy

Marka Dębica jednoznacznie kojarzy się z Polską, ale jest częścią amerykańskiego koncernu Goodyear. Ta współpraca pozwoliła rodzimemu producentowi poprawić swoja ofertę i dała możliwość wykorzystania ogromnego potencjału i doświadczenia projektantów z USA. Model Dębica Frigo 2 szczególnie korzysta na tej kooperacji, gdyż wykorzystano w nim kilka rozwiązań typowych dla opon zza oceanu. To właśnie dzięki temu do czynienia mamy z ogumieniem, które pokazuje, że budżetowa klasa nie musi oznaczać niskiej jakości. Dębicka fabryka jest jedynym zakładem Goodyear, który w Europie produkuje opony dla maszyn rolniczych i trzecią co do wielkości fabryką na świecie tej marki. Firma rozpoczęła działalność w roku 1939 roku i jej doświadczenie w połączeniu z nowoczesnymi technologiami amerykańskimi owocuje produktami cenionymi nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Nowoczesne technologie w kl. ekonomicznej

Wyjątkową cechą modelu Dębica Frigo 2 jest to, że wykorzystany w nim bieżnik został zapożyczony z wielokrotnie nagradzanej opony Goodyear UltraGrip 5, która cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Jedną z największych zalet tego modelu jest też wykorzystanie nowoczesnej mieszanki gumowej, która pozwoliła osiągnąć optymalną elastyczność w warunkach panujących zimą na naszej szerokości geograficznej. Jej zaletą jest również niewielka masa, co gwarantuje niskie opory toczenia i zużycie paliwa. W modelu Dębica Frigo 2 zastosowany został bieżnik kierunkowy z doskonale zaprojektowanym systemem rowków, które zapewniają dobrą przyczepność na śniegu i w błocie. Specjaliści tworzący ten model, dużą wagę przywiązali do maksymalnej optymalizacji konstrukcji, z głównym naciskiem na trwałość. Ich praca przyniosła doskonały efekt, dzięki czemu do sprzedaży trafiła opona zimowa charakteryzująca się bardzo dobrą odpornością na ścieranie. Dla każdego kierowcy bardzo ważną cechą ogumienia jest stabilność – wiele ekonomicznych modeli nie może pochwalić się dobrymi parametrami pod tym względem, ale zaawansowany system rowków obwodowych i poprzecznych w bieżniku Frigo 2 pozwolił ominąć ten problem, zapewniając bezpieczeństwo i wysoki komfort jazdy na mokrej nawierzchni. Lamele o dużej powierzchni styku z nawierzchnią zapewniają dobrą przyczepność na zaśnieżonej drodze i skróconą drogę hamowania. Model Dębica Frigo 2 posiada indeks prędkości T, co oznacza, że sprawdza się do prędkości maksymalnej 190 km/h. Indeks nośności wynosi 91, zapewniając udźwig do 615 kilogramów.

Dwa bieżniki Frigo 2

Na przełomiw czerwca  oraz lipca 2015 roku Dębica wprowadziła nowy wzór bieżnika Frigo 2 w ośmiu rozmiarach (pełna lista w tabeli poniżej). Należy więc o tym pamiętać kupując oponę do auta, które jeździ na oponach tego modelu. Po sprawdzeniu roku produkcji opony, należy zamówić wybraną wersję bieżnika opony (tą produkowaną do 2015 lub po 2015 roku).
 • 155/65R14 75T
 • 165/65R15 81T
 • 175/65R15 88T
 • 175/80R14 88T
 • 185/55R15 82T
 • 185/60R15 84T
 • 185/60R15 88T
 • 195/65R15 95T

Dwa różne bieżniki Dębicy Frigo 2 w zależności od roku produkcji oraz rozmiaru

Dębica Frigo 2 / popularne rozmiary

Poniżej lista najpopularniejszych wariantów, prowadzących do podstron produktów (modelu Frigo 2) zawierających wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkretnego rozmiaru opony (etykieta, opinie, gwarancja, cena).

Wyniki testów

Dębica Frigo 2 ze względu na przynależność do klasy ekonomicznej, często nie jest zgłaszana przez producenta lub brana pod uwagę przy organizacji testów opon zimowych. Dlatego też w tym miejscu nie mogę Wam zaprezentować żadnych osiągnięć wspomnianego modelu, gdzyż takich po prostu nie ma.

Największe atuty Dębicy Frigo 2

Niska cena i doskonały stosunek jakości do ceny sprawiają, że jest to najpopularniejsza opona zimowa na Polskim rynku. Niewielki poziom hałasu i dobra stabilność zapewniają wysoki komfort prowadzenia. Bieżnik skutecznie odprowadza wodę; zapożyczony z wysokiej klasy opony Goodyear UltraGrip 5. Lekka mieszanka gumowa charakteryzuje się równomiernym i powolnym ścieraniem. Model dobrze radzi sobie na śniegu i w błocie pośniegowym.

Etykieta unijna

Opony zimowe Dębica Frigo 2 165/70R14 81T 2016 pod względem ekonomii jazdy i oporów toczenia zasłużyła na klasę E, co jest typowe dla ekonomicznego ogumienia zimowego. Znacznie lepiej prezentuje się tutaj przyczepność na mokrej nawierzchni – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i unikalnej budowy bieżnika ten budżetowy model otrzymał notę C. Opony Dębica Frigo 2 pochwalić się mogą bardzo dobrymi parametrami akustycznymi. Poziom hałasu 68 dB to wynik nieosiągalny dla wielu modeli, nawet tych z wyższej półki. Przy obiektywnej ocenie tego bieżnika warto pamiętać, że jest to opona zimowa klasy ekonomicznej. W tej kategorii prezentowane parametry wyglądają bardzo dobrze, co potwierdza popularność modelu Dębica Frigo 2 wśród polskich kierowców.

Gwarancja na opony Dębica Frigo 2

Opony klasy ekonomicznej często kojarzą się z produktami, które szybko przestają spełniać swoje funkcje. W tym wypadku jednak otrzymujemy ogumienie zimowe z pięcioletnią gwarancją producenta. Okres gwarancji na opony Dębica Frigo 2 wynosi 60 miesięcy od daty produkcji lub zakupu, a powodem reklamacji mogą być wady dotyczące materiału, konstrukcji lub jakości wykonania. Uznanie reklamacji spowoduje, że wadliwa opona stanie się na powrót własnością producenta, a jej właściciel otrzyma rekompensatę finansową, której wysokość zależna będzie od stopnia zużycia produktu.

Opinie kierowców

Biorąc pod uwagę, jak tanie są to opony, muszę powiedzieć, że jestem bardzo mile zaskoczony jakością. Decyzja o zakupie opon zimowych Dębica Frigo 2 była podyktowana głównie kwestiami finansowymi, ale szybko okazało się, że w codziennej, spokojnej jeździe po mieście sprawdzają się naprawdę dobrze.
Do tej pory jeździłem na chińskich gumach „no name” i przesiadka na opony zimowe Dębica Frigo 2 to był naprawdę dobry wybór. Koszt niewielki, a komfort jazdy nieporównywalnie wyższy – szczególnie jeżeli chodzi o hałas i przyczepność na mokrej drodze.
O wyborze tych opon zdecydowała w moim przypadku lektura kilku stron internetowych z opiniami kierowców. Niektórzy narzekali, inni chwalili, ale dobra cena i spora liczba pozytywnych opinii w końcu mnie przekonała. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że z pewnością jest to jedna z najlepszych opon zimowych, jakie można kupić w tej cenie. Być może dla osób przyzwyczajonych do ogumienia klasy premium i rajdowców Dębica Frigo 2 nie robią wrażenia, ale dla zwykłego kierowcy to naprawdę bardzo dobra propozycja. Radzi sobie na śniegu, w błocie i na mokrym asfalcie, wóz prowadzi się stabilnie, a bardzo niski hałas w czasie jazdy sprawia, że prowadzenie jest naprawdę przyjemne. Polecam z czystym sercem każdemu zwykłemu użytkownikowi auta, który nie chce przepłacać.

Parametry opony

Poniżej porównanie dziewięciu moim zdaniem najważniejszych cech opony zimowej - Frigo 2. Wśród nich ocena zachowania opony na ośnieżonej nawierzchni, szybkość zużycia bieżnika, atrakcyjność cenowa czy oszczędność paliwa. Zapraszam na pełen raport.

Podsumowanie

Jakość i parametry opon zimowych są zawsze tematami zażartych dyskusji pomiędzy kierowcami – trudno jest znaleźć inny model, który cieszyłby się tak dużą liczbą pozytywnych opinii użytkowników. Oczywiście nie można mówić tutaj o najlepszych możliwych osiągach, gdyż do czynienia mamy z oponą budżetową, która stworzona została z myślą o odbiorcach, którzy nie chcą wydawać kroci. W kontekście stosunku ceny do jakości, ocena modelu Dębica Frigo 2 wypada doskonale. Nic zatem dziwnego, że te wyjątkowe opony zimowe stały się bestsellerem. Kierowcy szukający tanich rozwiązań także doceniają jakość, komfort i bezpieczeństwo, a to właśnie oferuje im Dębica Frigo 2. Nie jest to opona rajdowa czy produkt godny uwagi w oczach miłośników wyczynowej jazdy na torze – ten model idealnie sprawdzi się w samochodach zwykłych użytkowników dróg, którzy cenią trwałość, sprawdzone rozwiązania i bezpieczeństwo w czasie pokonywania zaśnieżonych dróg i jazdy po mokrej nawierzchni.

Dane techniczne:

 • Klasa – ekonomiczna
 • Producent – Dębica
 • Koncern – Goodyear
 • Bieżnik – Frigo 2
 • Poprzednia wersja – Frigo S-30
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – symetryczny (kierunkowy)
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Głębokość bieżnika - 9,52 mm
 • Gwarancja – 5 lat
 • Średnica felgi – od 13 do 16 cali
 • Ilość wariantów – 59
 • Sezon – opony zimowe
 • W sprzedaży od 2010 roku
 • Cena – od 121 zł za sztukę (rozmiar 145/70 R 13)

Inne nazwy modelu Frigo 2

 • Dębica Frigo2 (brak spacji pomiędzy wyrazami)
 • Dębica 2 Frigo (zamieniona kolejność „Frigo” oraz „2”)
 • Dębica Frigo II (wersja „2” pisana cyframi rzymskimi)
Zobacz również:

16 komentarzy
 1. Marcin | 07.04.2018 20:55
  Opony kupione w tym sezonie. Doświadczenia podobne jak we wcześniejszych komentarzach. W głębokim śniegu opona OK, ale już na mokrej nawierzchni tragedia. Efekt zarzucania samochodem na zakrętach nie do opisania. Dla porównania ten sam samochód na oponach innego producenta trzyma się ładnie drogi. Zaznaczam, że też były to opony budżetowe, wiec jakościowo Dębica poległa. Opony reklamowałem jednak z marnym efektem. Nie będę rozpisywał się odnośnie konstrukcji opony bo nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem opona ma zbyt miękki bok i w przypadku samochodu o większej masie opona zbyt się poddaje na zakrętach. Szczerze nie polecam.
  1. Jano | 30.09.2019 13:14
   To jest opona zimowa! do wjeżdżania pod strome nieodśnieżone podjazdy, po białych drogach - nie dla kierowców, którzy jeżdżą tylko autostradą i to po mokrej nie ośnieżonej nawierzchni i myślą, że jadą w prawdziwie zimowych warunkach.
 2. Febcio | 14.03.2018 16:20
  Miałem frigo kiedyś w 2 autach, teraz kupiłem auto z frigo (2016rok opon) i w deszczu to jest dramat, na 2 biegu potrafi zerwać przyczepność, ruszenie dynamiczne jest niemożliwe bo koła buksują, hamowanie dalekie od oczekiwań. Może to i świetna opona w kopnym śniegu ale na drogi jakimi się jeździ przez większość czasu u nas czyli mokrych jest bardzo zła. Nie polecam nikomu w przeciwieństwie do redaktora, który nie wiedzieć czemu je chwali.
  1. Jano | 30.09.2019 13:27
   Amatorzy już tak mają - jeżdżą samochodem po asfalcie na przełomie grudnia / stycznia i mówią o zimowych warunkach : "zła opona bo w deszczu - opona zrywa " "deszcz" !? to mają być zimowe warunki ? ... haha ... poza tym komentarze świadczą o podstawowych brakach w technice kierowania. Jak ktoś w deszczu nie umie płynnie ruszyć..... nie ruszy zimą wcale .
 3. Zbyszek | 01.01.2018 23:48
  Mam te opony 6 sezon. Przejechane w tym czasie (zimą) około 20 tys km. Na śniegu ok, na mokrej drodze w czasie deszczu też dają radę ale jak droga jest wilgotna - w stylu w nocy przymrozek, w dzień to puszcza - jest koszmar. Po prostu co chwilę włącza się ABS, np. na rondzie potrafi zarzucić. W tym tygodniu kupuje nowe opony, mimo, że zmieniłem zimówki w listopadzie. Możliwe, że z czasem/zużyciem to zjawisko się nasiliło.
 4. MAZZY | 10.12.2017 23:21
  Nie wiem, skąd autor ma informacje, o segmencie: PREMIUM - chyba nie zna definicji tego słowa...
  1. Łukasz Wulkanista | 11.12.2017 21:49
   Dziękuję za spostrzeżenie. Oczywiście Dębica to opona klasy ekonomicznej potocznie zwana budżetową.
 5. Kajtek | 05.12.2017 14:15
  Na Frigo 2 (stary bieznik) przejechalem juz ok 50 tys km (na roznych kompletach). Opony są świetne na głęboki śnieg I błoto pośniegowe. Wyjadą z 20 cm puchu. Troche gorzej sobie radzą na mokrym, no i troche szumią. Ja polecam te opony. Jade właśnie po 2 nowe z nowym bieżnikiem. Zobaczymy jak sie sprawdzą w moim górzystym terenie. Stare niestety po 3 sezonach już (30 tys. km) na głębokim śniegu już nie są takie cudowne jak były.
 6. kamill | 01.12.2017 14:51
  Te opony to tragedia! Nikomu nie polecam, na mokrym strach normalnie jechać w obawie przed poślizgiem.
  1. Jano | 30.09.2019 13:09
   To jest opona zimowa nie wodna - w zimowych warunkach rewelacja.
 7. Anna Marchel | 01.12.2017 09:30
  Już trzecia opona w tym sezonie mi pękła, średni czas użytkowania dwa tygodnie... Więc coś musi być na rzeczy, zweryfikuję czy moje opony należą do wadliwych serii. Nie sądziłam, że zakup nowego kompletu opon to kwestia 7 a nie 4 opon. Za cenę tych 7 opon miałabym dużo lepszy komplet.
 8. Piotr Gorski | 27.11.2017 22:28
  Niestety kopiłem je 1,5 roku temu te zimówki Dębica FRIGO ,dziś pękła mi drugi raz druga opona tym razem z tyłu.Nigdy nie miałem wcześniej takiego problemu z używanymi oponami a co dopiero z nowymi, jakieś guzy widzę z boku miejscami. Niestety nie polecam 192/65 R15, A5AE JKTR 2314
 9. Kupiec | 19.11.2017 14:10
  Szanowni Państwo nie polecem tej opony zimowej. Kupiłem je dwa tyg. temu (nowe) i juz żałuję. Dzis przy temp. 4 C i naprawde lekkiech opadach właśnie zarzucilo mnie na rondzie ze ledwo auto udało się wyprowadzić z opresji. Aż strach pomyśleć gdyby przyszło mi gwałtownie hamować. Nie róbcie mojego błędu.
  1. Adriano | 12.01.2018 20:36
   Potwierdzam kiepskie właściwości na mokrej nawirzechnj.Nie wiem kto te opony tak wypromował ale dla mnie nie powinny być dopuszczone do ruchu.Auto wylatuje z każdego zakrętu.Po natychmiastowej wymianie na barum nagle zaczęły się kleić do drogi a barum to tez jedne z tańszych opon.
 10. KaroV4 | 16.11.2017 12:14
  Też tak uważałem , że dobra marka Dębica nie może wypuścić na rynek złych opon Frigo 2 jednak się pomyliłem po 1 sezonie użytkowania jedna z opon ( kupiłem 4 sztuki) pękła od stopki i bok opony na dł. 5 cm. Opona zakupiona w roku 2016 (3416). Widać, że firma zaczyna oszczędzać , szkoda, że na klientach ?
 11. KaroV4 | 16.11.2017 12:13
  Też tak uważałem , że dobra marka Dębica nie może wypuścić na rynek złych opon Frigo 2 jednak się pomyliłem po 1 sezonie użytkowania jedna z opon ( kupiłem 4 sztuki) pękła od stopki i bok opony na dł. 5 cm. Opona zakupiona w roku 2016 (3416). Widać, że firma zaczyna oszczędzać , szkoda, że na klientach :(
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?
yokohama-bluearth-winter-v906

Opona zimowa Yokohama BluEarth-Winter V906

2022-11-30
Zakup opon do auta powinien być zawsze bardzo dobrze przemyślany. To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu, od którego niejednokrotnie zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno w sprzyjających, jak i trudnych warunkach. Dlatego przed wyborem danego kompletu warto zapoznać się z udogodnieniami i charakterystyką poszczególnych modeli oraz recenzjami i opiniami dotyczącymi konkretnych opon. Jednym z doskonałych i godnych polecenia modeli opon zimowych jest ogumienie Yokohama BluEarth-Winter V906. Sprawdź dlaczego.