Data publikacji:

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli, można zauważyć, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu o analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
marki opon ranking
Na wstępie warto zaznaczyć, że najpopularniejszymi rodzajami opon są niezmiennie od wielu lat opony klasy premium. Mimo swojej dość wysokiej ceny stale przyciągają nowych posiadaczy, kusząc przede wszystkim bardzo wysoką jakością wykonania, bardzo dużą trwałością, wysokim bezpieczeństwem i komfortem jazdy oraz doskonałymi parametrami jezdnymi.
Najpopularniejsze marki to giganci oponiarstwa, którzy swoje siedziby i fabryki mają rozsiane po całym świecie. Słuszność tych marek uznawana jest na różnych kontynentach, co jest nie lada wyzwaniem, ponieważ różnią się one od siebie przede wszystkim klimatem. To pokazuje, jak wiele pracy producenci musieli włożyć w swoje produkty, aby dostosować je do każdych warunków, nieustannie zajmując ze swoimi oponami wysokie miejsca w rankingach. Poniżej przedstawiamy najlepsze marki opon samochodowych.

Ranking producentów letnich opon

Nasze zestawienie rozpoczniemy od najlepszych marek opon, które specjalizują się w letnim ogumieniu. Opony te charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami przyczepności zarówno na suchej, jak i na mokrej drodze. Mają doskonałe właściwości jezdne i gwarantują bardzo precyzyjne prowadzenie.
Jak najlepszy model z rankingu opon letnich musi się charakteryzować dużą trwałością, przyczepnością na suchej i mokrej drodze, bardzo skutecznym hamowaniem oraz gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa.

Michelin

Przeglądając rankingi opon letnich, nie sposób nie zauważyć, że francuski gigant oponiarski pojawia się dość często w czołówce. Michelin jest największym w Europie i jednym z największych producentów opon na świecie. Jest specjalistą w oponach klasy premium, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród codziennych kierowców, ale też zawodowych i wyścigowych.
Sztandarowymi modelami tej marki wśród opon letnich są bez wątpienia Michelin Primacy 4 oraz Michelin Pilot Spor 4S. Są to niezwykle dopracowane produkty, które podbijają serca użytkowników.
Opony Michelin Primacy 4 cechują się bardzo krótką drogą hamowania na mokrej i suchej nawierzchni. Wykazują doskonałe właściwości i wysoką precyzję prowadzenia na obu rodzajach drogi. Dodatkowo mają obniżone opory toczenia i niskie zużycie paliwa.
Z kolei model Michelin Pilot Sport 4S, poza doskonałą przyczepnością i maksymalnie skróconą drogą hamowania na mokrej i suchej drodze, świetnie sobie radzi z minimalizowaniem ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Tak jak siostrzany model, ma obniżone opory toczenia i przyczynia się do mniejszego spalania paliwa, co czyni ją dodatkowo bardzo trwałą i ekologiczną oponą. Michelin Primacy 4 w testach oceniony jest na ocenę dobrą, Michelin Pilot Sport 4S na zadowalającą, co pokazuje, z jak dobrą marką opon mamy do czynienia.

Goodyear

Goodyear jest amerykańskim producentem opon, który jest jednocześnie trzecim największym koncernem oponiarskim na świecie. Specjalizuje się w produkcji opon dla transportu samochodowego, ciężarowego i lotniczego. Poza oponami do codziennego użytku produkuje też modele używane podczas wyścigów samochodowych.
Modele opon, którymi chętnie chwali się amerykańska marka, to przede wszystkim Goodyear EfficientGrip 2 SUV oraz Goodyear Eagle F1 Asymmetric. Pierwszy model przeznaczony jest głównie do większych, mocniejszych samochodów typu SUV. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością na mokrej drodze oraz skutecznym hamowaniem zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni. Dodatkowo wykazuje bardzo dużą odporność na utratę sterowności spowodowaną aquaplaningiem.
Drugi z podanych produktów, czyli Goodyear Eagle F1 Asymmetric, to model typowo sportowy. Doskonale sprawdza się na drogach publicznych, lecz wykorzystywany jest również na torach wyścigowych. Wykazuje bardzo dobrą przyczepność i skuteczne hamowanie na każdym rodzaju drogi.
Jak na oponę sportową przystało, jest bardzo trwała i pozwala na bardzo wysokie osiągi. Jak widać, marka Goodyear ma bardzo szeroką gamę opon, od tych do większych samochodów, przez codzienne, aż do sportowych. Wielu kierowców znajdzie tu coś dla siebie, dlatego producent ten jest jednym z najpopularniejszych na świecie.

Ranking marek opon zimowych

W zestawieniu opon zimowych pojawią się inne marki, które znacznie lepiej sprawdzają się w tej dziedzinie. Opony zimowe muszą charakteryzować się dobrą przyczepnością szczególnie na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Muszą też na tych nawierzchniach skutecznie hamować i reagować na polecenia kierowcy.

Bridgestone

Bridgestone uważany jest za największego producenta opon na świecie. Swoją siedzibę ma w Japonii i stamtąd się wywodzi. Jest specjalistą w produkcji opon i niezwykle dobrze radzi sobie z modelami zimowymi. Opony zimowe marki Bridgestone są jednymi z najchętniej kupowanych modeli na całym świecie. Cechują się bardzo wysoką trwałością i doskonałą przyczepnością na mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej drodze. Poradzą sobie nawet w najbardziej skrajnych warunkach, stąd tak duże zainteresowanie nimi.
Topowym modelem zimowym tej marki jest bez wątpienia Bridgestone Blizzak LM-005. Dostępny jest w bardzo szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu większa część kierowców może dopasować sobie te właśnie opony do swojego samochodu. Wyroby marki Bridgestone to przede wszystkim pewność i bezpieczeństwo podczas jazdy po śniegu i lodzie. Wykazują najlepsze parametry przyczepności i hamowania, tym samym nosząc tytuł najbezpieczniejszych opon zimowych. W testach zyskują noty dobre i zadowalające, co tylko potwierdza wysoką jakość i popularność tej marki.

Hankook

Hankook jest koreańskim specjalistą od opon, który najlepiej czuje się w ogumieniu przystosowanym do zimowej jazdy. Produkty marki Hankook są bardzo wytrzymałe i pozwalają na pokonywanie bardzo dużych odległości. Koreańczycy słyną z tego, że stale się rozwijają i ulepszają swoje produkty, wprowadzając coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologie.
Świetnym przykładem jest opona Hankook Winter iCept EVO 3. Jest to już trzecia generacja, a mimo to marka stale idzie do przodu i jeszcze bardziej udoskonala swój produkt. Opony te świetnie hamują w bardzo trudnych, zimowych warunkach, nie tracąc przy tym przyczepności.
Do tego mają obniżone opory toczenia i doskonale tłumią drgania, dzięki czemu nasz pojazd konsumuje mniejsze ilości paliwa. Od wielu lat marka Hankook zajmuje czołowe lokaty w rankingach, szczególnie opon zimowych, dlatego uważana jest za jedną z najlepszych marek opon samochodowych.
Zdjęcie: Envato Elements