Data publikacji:

Dębica Navigator 3 czy Barum Quartaris 5?

Bieżnik opon wielosezonowych często jest asymetryczny. Zawiera w sobie elementy opon letnich, takie jak szerokie rowki odprowadzające, gładką strukturę bieżnika, która zapewnia lepszą przyczepność, ale też liczne nacięcia, jak na oponach zimowych, które poprawiają parametry jazdy nawet w zimowych warunkach. Dzisiejsze zestawienie to dwa czołowe modele z klasy ekonomicznej. Dębica Navigator 3 oraz Barum Quartaris 5 to opony bardzo podobne, a jednak różnią się od siebie. Z czego wynikają te różnice? Która z tych opon sprawdzi się lepiej? 

Dębica Navigator 3 

Jak zatem prezentuje się pierwszy model w naszym porównaniu Dębica Navigator 3 vs Barum Quartaris 5? Dębica Navigator 3 jest świetnym przykładem dopracowanej opony wielosezonowej. Łączy w sobie charakter opony letniej oraz zimowej. Skonstruowana została tak, aby sprawdzać się zarówno na mokrej nawierzchni, ale też zapewnić skuteczną i pewną kontrolę na śniegu, gwarantując przy tym trwałość i oszczędność paliwa. Rzeźba bieżnika w kształcie litery V zmniejsza ryzyko zjawiska aquaplaningu oraz zapewnia dokładne odprowadzanie wody z powierzchni styku opon z drogą. Poprawia to przyczepność i polepsza drogę hamowania.  
Faliste lamele, jak w oponach zimowych, które w połączeniu z prostymi, podłużnymi lamelami stanowią innowacyjne rozwiązanie, gwarantują komfortowe i precyzyjne prowadzenie samochodu nawet na zaśnieżonej drodze. Zastosowana mieszanka gumowa wraz z zastosowanymi elastomerami poprawiła wytrzymałość opony, tym samym wydłużając jej żywotność.  
Zdolność opony do generowania mniejszej ilości ciepła i lepsze jego odprowadzanie pozwoliło zmniejszyć opory toczenia, sprawiając opony Dębica Navigator 3 niezwykle oszczędnymi. Jest to doskonała pozycja dla osób, które pokonują większe trasy, które oczekują wysokiej jakości opon przez dużą ilość pokonanych kilometrów bez obaw o utratę właściwości opon.  

Barum Quartaris 5 

Dębica Navigator 3 czy Barum Quartaris 5? Przyjrzyjmy się bliżej drugiemu modelowi. Barum Quartaris 5 to nowoczesna, uniwersalna opona wielosezonowa, która godnie reprezentuje klasę ekonomiczną. Przemyślana i zaprojektowana została w taki sposób, aby zapewniać optymalne osiągi niezależnie od warunków, jakie panują na drodze. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod Barum Quartaris 5 zachowują bardzo dobrą przyczepność i stabilność jazdy.
Charakteryzuje je duża sztywność bieżnika, co przekłada się na dobre osiągi i znakomitą przyczepność na suchej drodze nawet przy większych prędkościach czy dynamicznym pokonywaniu zakrętów. Skróconą drogę hamowania udało się uzyskać poprzez zwiększenie liczby krawędzi bieżnika, a za doskonałe odprowadzanie wody i błota pośniegowego odpowiadają lamele w połączeniu z systemem rowków wzdłużnych. Są to opony doskonałe dla kierowcy, który przemieszcza się głównie w rejonach miejskich, gdzie w razie zimowej pogody nie natrafi na potężne zaspy i zaśnieżone drogi. Zalecane są do użytkowania głównie w regionach, gdzie nie występują drastyczne skoki temperatur. 

Dębica Navigator 3 czy Barum Quartaris 5? 

Ciężko porównać ze sobą te dwa modele opon. Parametrycznie i charakterem są niemalże bliźniacze. Za Dębicą Navigator 3 przemawia na pewno większa nośność, wzmocnienie i trwałość, co pozwoli na pokonywanie dłuższych tras i wydłużoną żywotność. Dodatkowo jej plusem jest etykieta 3PMSF, która jest homologacją opony zimowej, co oznacza, że dopuszczona jest do jazdy w zimę w krajach, gdzie wymaga się zmiany opon adekwatnie do sezonu.
Barum Quartaris 5 zachęca mimo wszystko swoją ceną. Przy zakupie sztuki nie jest to tak odczuwalne, jednak przy całym komplecie, różnica jest już bardziej odczuwalna. Dla kierowców, którzy nie pracują, przemieszczając się samochodem, dłuższe trasy pokonują od czasu do czasu, będzie to lepsza pozycja ze względu na mniejsze wydatki.  

Dębica Navigator 3 vs Barum Quartaris 5 

Dębica Navigator 3 195/65 R15 

Producent – Dębica 
Model – Navigator 3 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 195 mm 
Profil – 65% 
Średnica – 15” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności – C (+7 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – H (do 210 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 

Barum Quartaris 5 195/65 R15 

Producent – Barum 
Model – Quartaris 5 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 195 mm 
Profil – 65% 
Średnica – 15” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności – C (+7 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – H (do 210 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 70 dB 
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements