Data publikacji:

Dębica Navigator 3 vs Kormoran All Season

Najczęściej opony wielosezonowe kupowane są do samochodów dostawczych. Kierowcy, pokonujący długie trasy, muszą być przygotowani na każdą ewentualność, a komplet opon wielosezonowych to też oszczędność. W tym artykule zajmiemy się porównaniem dwóch zbliżonych do siebie modeli, które również świetnie sprawdzają się w samochodach osobowych. Do rywalizacji przystępują Dębica Navigator 3 oraz Kormoran All Season. Czym się różnią, a w czym są podobne? Jak wyglądają ich parametry? 

Dębica Navigator 3 

Nasz pojedynek Dębica Navigator 3 vs Kormoran All Season zaczniemy od przedstawienia pierwszego modelu. Dębica Navigator 3 jest świetnym przykładem dopracowanej opony wielosezonowej. Łączy w sobie charakter opony letniej oraz zimowej. Skonstruowana została tak, aby sprawdzać się zarówno na mokrej nawierzchni, ale też zapewnić skuteczną i pewną kontrolę na śniegu, gwarantując przy tym trwałość i oszczędność paliwa.  
Rzeźba bieżnika w kształcie litery V zmniejsza ryzyko zjawiska aquaplaningu oraz zapewnia dokładne odprowadzanie wody z powierzchni styku opon z drogą. Poprawia to przyczepność i polepsza drogę hamowania. Faliste lamele, jak w oponach zimowych, które w połączeniu z prostymi, podłużnymi lamelami stanowią innowacyjne rozwiązanie, gwarantują komfortowe i precyzyjne prowadzenie samochodu nawet na zaśnieżonej drodze.  
Zastosowana mieszanka gumowa wraz z zastosowanymi elastomerami poprawiła wytrzymałość opony, tym samym wydłużając jej żywotność. Zdolność opony do generowania mniejszej ilości ciepła i lepsze jego odprowadzanie pozwoliło zmniejszyć opory toczenia, sprawiając opony Dębica Navigator 3 niezwykle oszczędnymi. Jest to doskonała pozycja dla osób, które pokonują większe trasy, które oczekują wysokiej jakości opon przez dużą ilość pokonanych kilometrów bez obaw o utratę właściwości opon.  

Kormoran All Season 

A jak wypada drugi model zestawienia Dębica Navigator 3 vs Kormoran All Season? Kormoran All Season to pozycja ekonomicznej opony, która spełni oczekiwania wielu, nawet najbardziej wymagających kierowców. Stworzone zostały przez europejskich projektantów, tak aby właśnie w Europie zbierać złote laury. Umiarkowany klimat z różnicami temperatur, deszczem, upałem, ale i śniegiem to kryterium, które było brane pod uwagę przy tworzeniu tego modelu. I jakby nie patrzeć, udało się.  
Kormoran All Season to świetna opona wielosezonowa, która sprawdzi się zarówno podczas dynamicznej jazdy po suchej drodze, spełni swoją rolę podczas hamowania na mokrej nawierzchni, ale i zachowa dobrą przyczepność na śniegu. Główna jej zaleta to kierunkowa rzeźba bieżnika, która kształtem przypomina rybi szkielet. Dzięki temu opony te zapewniają doskonałą stabilność, precyzję kierowania i wysoki poziom bezpieczeństwa, nawet przy dużych prędkościach. Dodatkowo plusem jest aspekt wizualny, co dodaje oponom dodatkowego, agresywnego charakteru. 
Zastosowana mieszanka gumowa charakteryzuje się wysoką zawartością krzemionki, przez co opony sprawdzają się w każdych warunkach. Opracowane technologie pozwoliły uzyskać krótką drogę hamowania oraz dobre współczynniki przyczepności. Dodatkowo opony te mają obniżone opory toczenia, co przekłada się na zmniejszone spalanie paliwa podczas jazdy. Kormoran All Season to dobry wybór dla kierowców, którzy głównie poruszają się po mieście, sporadycznie wybierając się w dłuższe trasy. Sprawdzą się zarówno w miejskich samochodach, jak i większych rodzinnych czy dostawczych, gdzie zmienne warunki pogodowe nie mogą przeszkodzić w podróżowaniu. 

Dębica Navigator 3 czy Kormoran All Season? 

Opony wielosezonowe są z reguły bardzo podobne do siebie. W naszym zestawieniu przedstawiono dwa modele klasy ekonomicznej, które nieznacznie się różnią. Cenowo, porównując ze sobą konkretne rozmiary, praktycznie się nie różnią. Jakościowo również stoją na wysokim poziomie. Dębica Navigator 3 powinna przekonać kierowców, którzy więcej podróżują. Wszystko przez wzmocnioną rzeźbę bieżnika oraz niższe opory oczenia, co przekłada się na mniejsze spalanie paliwa podczas jazdy.  
Do jazdy głównie po mieście i okolicach oba modele wyglądają bardzo podobnie, dlatego w tej kwestii trudno wybrać faworyta. Z racji na wzmocnienie, a tym samym większy współczynnik nośności i obniżone opory toczenia, dzięki czemu opona ta jest bardziej uniwersalna zarówno do samochodów osobowych, jak i dostawczych, nasz punkt przypada modelowi Dębica Navigator 3. 

Dębica Navigator 3 vs Kormoran All Season 

Dębica Navigator 3 205/55 R16 

Producent – Dębica 
Model – Navigator 3 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 205 mm 
Profil – 55% 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 94 (670 kg) 
Indeks przyczepności – C (+7 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 

Kormoran All Season 

Producent – Kormoran 
Model – All Season 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 205 mm 
Profil – 55% 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności – C (+7 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa E 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 72 dB 
Zdjęcie: duallogic / Envato elements