Data publikacji:

Dębica Navigator 3 vs Navigator 2

Opony wielosezonowe stają się coraz bardziej popularne. Bieżnik opon wielosezonowych często jest asymetryczny. Zawiera w sobie elementy opon letnich, takie jak szerokie rowki odprowadzające, gładką strukturę bieżnika, która zapewnia lepszą przyczepność, ale też liczne nacięcia, jak na oponach zimowych, które poprawiają parametry jazdy nawet w zimowych warunkach. Przed nami zestawienie dwóch modeli producenta Dębica: Navigator 2 oraz jego nowsza, udoskonalona wersja – Navigator 3. Jakie są różnice między tymi modelami? 

Dębica Navigator 2 

Porównanie Dębica Navigator 2 vs Navigator 3 rozpoczniemy od starszego modelu. Dębica Navigator 2 to starsza opona, która była bazą do opracowania i udoskonalenia opon Navigator 3. Są to opony całoroczne przeznaczone dla kierowców ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo podróży. Mieszanka na bazie krzemionki zapewnia trwałość i odpowiednią sztywność. Bieżnik w kształcie litery S dobrze odprowadza wodę i błoto pośniegowe. Ukośne lamele to element, dzięki któremu opony te sprawdzają się również w zimie.  
Budowa opony przemyślana została w sposób taki, żeby zapewniały one jak największy poziom bezpieczeństwa bez względu na panujące warunki pogodowe. Są to opony mniejszych rozmiarów, przez co nie są tak uniwersalne jak nowsza generacja. Świetnie sprawdzą się jednak w miejskich, kompaktowych autach.  
Wybór na Dębicę Navigator 2 powinien paść w przypadku kierowców ceniących sobie wysoki komfort jazdy, którzy nie pokonują większych odległości, a samochód służy im głównie do poruszania się w obrębie miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się one w dalekie podróże. Wzmocnione bloki bieżnika gwarantują większą trwałość opony i wolniejsze zużywanie się. 

Dębica Navigator 3 

Która opona lepsza? Dębica Navigator 2 czy Dębica Navigator 3? Dębica Navigator 3 jest świetnym przykładem dopracowanej opony wielosezonowej. Łączy w sobie charakter opony letniej oraz zimowej. Skonstruowana została tak, aby sprawdzać się zarówno na mokrej nawierzchni, ale też zapewnić skuteczną i pewną kontrolę na śniegu, gwarantując przy tym trwałość i oszczędność paliwa. Rzeźba bieżnika w kształcie litery V zmniejsza ryzyko zjawiska aquaplaningu oraz zapewnia dokładne odprowadzanie wody z powierzchni styku opon z drogą. Poprawia to przyczepność i polepsza drogę hamowania.  
Faliste lamele, jak w oponach zimowych, które w połączeniu z prostymi, podłużnymi lamelami stanowią innowacyjne rozwiązanie, gwarantują komfortowe i precyzyjne prowadzenie samochodu nawet na zaśnieżonej drodze. Zastosowana mieszanka gumowa wraz z zastosowanymi elastomerami poprawiła wytrzymałość opony, tym samym wydłużając jej żywotność.  
Zdolność opony do generowania mniejszej ilości ciepła i lepsze jego odprowadzanie pozwoliło zmniejszyć opory toczenia, sprawiając opony Dębica Navigator 3 niezwykle oszczędnymi. Jest to doskonała pozycja dla osób, które pokonują większe trasy, które oczekują wysokiej jakości opon przez dużą ilość pokonanych kilometrów bez obaw o utratę właściwości opon. 

Dębica Navigator 3 czy Navigator 2? 

Porównanie tych dwóch modeli jest dość trudne. W zestawieniu mamy dwie wynikające z siebie opony. Navigator 2 to pierwowzór trzeciej generacji. Wydawać się może, że nowsze znaczy lepsze. Tutaj pokusimy się raczej o stwierdzenie – nowsze, czyli bardziej uniwersalne.  
Czym Dębica Navigator 3 dominuje nad poprzednikiem? Właśnie za sprawą nowości trzecia generacja nadąża za rozwojem technologicznym i potrzebami kierowców. Dostępna jest w większej ilości rozmiarowej, ale przede wszystkim oferuje większe średnice, przez co pasuje do znacznie większej ilości modeli samochodów, nie tylko miejskich, ale także ciężarowych.  
Dodatkowo Navigator 3 otrzymały homologację opon zimowych 3PMSF, co pozwala na użytkowanie jej w krajach, gdzie obowiązkiem jest zmiana opon zgodnie z panującym sezonem. Dla mniej wymagających kierowców Navigator 2 będzie dostępny w korzystniejszej cenie, jednak jeżeli zależy ci na większy komforcie i bezpieczeństwie, Navigator 3 będzie odpowiedni. 

Dębica Navigator 3 vs Dębica Navigator 2 

Dębica Navigator 3 185/65 R15 

Producent – Dębica 
Model – Navigator 3 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 185 mm 
Profil – 56% 
Średnica – 15” 
Indeks nośności – 88 (560 kg) 
Indeks przyczepności – C (+7 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – H (do 210 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 70 dB 

Dębica Navigator 2 185/65 R14 

Producent – Dębica 
Model – Navigator 2 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 185 mm 
Profil – 65% 
Średnica – 14” 
Indeks nośności – 86 (530 kg) 
Indeks przyczepności – E (+12 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – T (do 190 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 70 dB 
Zdjęcie: poungsaed_eco / Envato Elements