Data publikacji:

Dunlop Bluresponse vs Fastresponse

Dunlop to brytyjska marka opon samochodowych, która podlega pod koncern Goodyear. Aktywnie udziela się w wielu dziedzinach motoryzacji, jednak największe sukcesy, skąd może być kojarzona, przynoszą jej tory wyścigowe. Jest główną marką, która pojawia się w słynnym, 24-godzinnym rajdzie Le Mans. Opony marki Dunlop bardzo dobrze radzą sobie w szybkich sportowych samochodach, co widać po segmentach jakości klasy HP (High Performance) i UHP (Ultra High Performance). Przedstawiamy dwa modele marki Dunlop. Są to Dunlop Blueresponse oraz Dunlop Fastresponse. Oba te modele opon wyróżnia ponadprzeciętna przyczepność na suchej i mokrej drodze. Są bardzo dobrym przykładem ogumienia letniego, które sprawdzi się w każdych warunkach.
Dunlop Bluresponse vs Fastresponse
Dunlop Bluresponse vs Fastresponse

Dunlop FastResponse

Ogumienie Dunlop FastResponse charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością w letnich warunkach drogowych. Świetnie klei się zarówno suchej, jak i mokrej nawierzchni. Bez wątpienia spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców, dla których komfort i bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy są na pierwszym miejscu. Od konkurencyjnych odpowiedników z tej samej klasy jakościowej wyróżnia się przede wszystkim krótką drogą hamowania. Konstrukcja opony zapewnia optymalny i równomiernie rozłożony nacisk na podłoże. Do wytworzenia Dunlop FastResponse wykorzystano najlepszej jakości materiały oraz innowacyjne metody wytwarzania.
Opony Dunlop FastResponse to ogumienie wyposażone w asymetryczny wzór bieżnika. Dodatkowo wyposażone w sztywny bark, dzięki czemu opony doskonale kleją się drogi podczas pokonywania zakrętów. Samochód prowadzi się stabilnie nawet podczas wykonywania nagłych, gwałtownych manewrów, a wychodzenie z zakrętów jest bardzo płynne i nie powoduje utraty trakcji. Asymetryczny bieżnik podzielony został na dwie niezależne strefy, które znakomicie się uzupełniają. Wewnętrzna strona odpowiada za przyczepność na mokrej drodze, skuteczne osuszanie jej powierzchni z nagromadzającej się podczas deszczu wody oraz za przyczepność podczas hamowania. Zewnętrzna część to przede wszystkim kierowanie na suchej drodze, sztywność i stabilność w zakrętach oraz osiągi podczas jazdy. Opony wykonano z nowoczesnej mieszanki gumowej, która wzbogacona została o liczne elastomery i krzemionkę. Wpływa to na elastyczność opon i ich umiejętność na dostosowanie się do panujących warunków oraz wydłuża ich żywotność. Dzięki dodatkom krzemionki opony zużywają się równomiernie, ale przede wszystkim wolniej. Wpływa to na ich wydłużony okres użytkowania bez obaw o utratę jakości prowadzenia. Konstrukcja opony wykorzystuje takie rozwiązania, jak technologia hybrydowej osnowy. Dzięki niej opona jest mniej podatna na odkształcenia, przez co lepiej się prowadzi i jest bardziej wytrzymała podczas jazdy z dużymi prędkościami.

Dunlop BlueResponse

Opony Dunlop BlueResponse to następca wyżej opisywanego modelu marki Dunlop jakim jest model FastResponse. Nowsza wersja opony to również reprezentant letniej opony premium przeznaczonej dla kierowców o dużych wymaganiach. Jej niewątpliwą zaletą jest wykorzystanie w produkcji ekologicznych rozwiązań, dzięki którym udało się obniżyć masę opony, opory toczenia oraz ilość spalanego paliwa. Wszystko po to, aby zredukować ilość szkodliwych związków wydzielanych do otoczenia. Przyczynia się do tego aerodynamiczny kształt oraz nowoczesna mieszanka, która emituje mniej ciepła podczas jazdy.
W porównaniu z poprzednikiem, opony Dunlop BlueResponse ulepszono o takie właściwości i parametry, jak:
- o 2.5 metra krótsza droga hamowania na mokrej drodze;
- o nawet 3 metry skuteczniejsze hamowanie na suchej nawierzchni;
- do 30% mniejsze spalanie paliwa;
- niższy poziom emitowanego hałasu;
- lepsze tłumienie powstałych drgań.
Ponadto Dunlop BlueResponse wyróżniają zastosowane klocki bieżnika, dzięki którym udało się osiągnąć wspomniane wyżej, lepsze parametry hamowania. Zaprojektowane zostały one specjalnie do szybkiej i dynamicznej jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Za niski poziom hałasu odpowiadają zamknięte w barku opony rowki, które redukują odbierany z otoczenia hałas i drgania. Zastosowana do wytworzenia mieszanka polimerowa, do której wulkanizacji użyto najlepszej jakości produkty, zapewnia bardzo dobrą przyczepność i prowadzenie na mokrej drodze oraz znacznie wydłuża żywotność opony poprzez zredukowanie poziomu zużywania się rzeźby bieżnika. Zastosowana mieszanka polimerowa doskonale dopasowuje się do panujących warunków. Niezwykle szybko adaptuje się do otoczenia, a wchodzące w jej skład liczne cząsteczki pomagają usprawnić przepływ wody skutecznie osuszając powierzchnię styku. Pomimo typowo sportowego charakteru, opony Dunlop BlueResponse wyróżnia bardzo wysoki poziom komfortu. Obniżone spalanie, redukcja drgań i hałasu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że jazda na tym komplecie jest niezwykle płynna i pozwala na wysokie osiągi.

Podsumowanie

Opisywane opony marki Dunlop wyróżniają się na rynku motoryzacyjnym. Pierwszy z nich jest starszy, jednak wykonany z tak dużą precyzją i dokładnością, że cały czas zajmuje wysokie lokaty w testach i jest stale polecany. Nowsza wersja została ulepszona, co nadało marce świeżości, a główną jej zaletą jest ekologiczność. Stojąc przed wyborem jednego z tych modeli, co do jednego nie mamy żadnych wątpliwości – oba rodzaje na pewno spełnią wszelkie oczekiwania i pozwolą długo cieszyć się bezproblemową jazdą na najwyższym poziomie. Jeżeli mielibyśmy wskazać, który z tych modeli jest lepszy, po stronie Dunlop FastResponse zdecydowanie stoi cena i konstrukcja opony, BlueResponse nadrabia ulepszonym, skróconym hamowaniem i większą ekologią przy jej wytworzeniu i użytkowaniu.
Zdjęcie: Envato Elements