Data publikacji:

Jakie felgi do Audi A4?

Audi A4 to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych niemieckich samochodów, zaraz obok Volkswagena Passata, jaki można zaobserwować na polskich drogach. Pierwszy raz z fabryki wyjechał w 1994 roku i od wtedy nieprzerwanie do dziś jest produkowany. Przeszedł wiele modernizacji i face liftingów. Aktualnie najnowszym modelem jest Audi A4 V, które jest piątą z kolei generacją kultowego samochodu. Ciągły rozwój marki sprawił, że auto, pomimo zmniejszanej masy i zwiększanej mocy, jest też bardziej przestronne. Kiedyś przypominało typowe, rodzinne kombi, dziś jednak Audi A4 zawstydzić może niejeden luksusowy samochód. Aby nasze Audi A4 prezentowało się godnie i bez problemów przemierzało drogi naszego kraju, musi mieć odpowiednio dopasowane felgi. Jakie zatem felgi do Audi A4 wybrać?
felgi audi a4

Jak dopasować felgi do Audi A4?

Na samym wstępie warto wspomnieć, że odpowiedni dobór felg do opon jest niezwykle istotny, gdyż źle dobrane felgi nie tylko psują wygląd samochodu, ale też wpływają na bezpieczeństwo i jakość jazdy. Ważne jest też, aby odpowiednio dobierać rozmiar felgi. Gdy kupimy za małe, trudno będzie w jakikolwiek sposób dopasować je do auta. Za duże z kolei można skontrować specjalnymi centrującymi pierścieniami.
Jednak najlepiej od razu zabrać się za wybór tego odpowiedniego modelu. Przewidziane i zalecane rozmiary przez producenta znajdują się w książce obsługi samochodu. Możemy sobie jednak pozwolić na pewne odstępstwa. Felgi oznaczane są rozmiarem. Znajdziemy tam takie informacje jak średnica felgi, szerokość, profil i głębokość osadzenia, oznaczane jako ET.

Jaki rozmiar felg do Audi A4?

Do Audi A4 będą pasować zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe. O ile te pierwsze spotykane były pierwotnie, alufelgi dają dużo większe możliwości. Są przede wszystkim lżejsze, co poprawia parametry prowadzenia pojazdu. Są też trwalsze i nadają naszemu samochodowi charakterystyczny design.
Najczęściej kupowanym rozmiarem felg do Audi A4 są aluminiowe 17-calowe egzemplarze. Często spotyka się też 16”, 18” i 19”. Niemniej jednak rozmiary felg pasujących do Audi A4 mieszczą się w gamie od 15 do aż 20 cali, więc z wyborem odpowiedniego rozmiaru nie powinno być problemu.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na felgi stalowe, czy aluminiowe, najczęściej spotykanym rozstawem śrub w Audi A4 jest 5 × 112 mm. Szerokość felg pasujących do Audi A4 ma duży zakres. Dopasować możemy modele, których szerokość wynosi od niecałych 6 do nawet 9,5 cala. Wskaźnik ET, czyli głębokość osadzenia w nadkolu, w dużej mierze zależy od modelu i generacji auta. Tutaj bowiem rozstrzał jest dość duży, ponieważ najmniejsza dopuszczalna głębokość wynosi 28 mm, natomiast największa to nawet 48 mm głębokości.
Do każdego Audi A4 B5 pasować będą felgi w rozmiarze od 15 do 17 cali, gdzie rozstaw śrub wynosi 5 ×112 mm. Dopasować można również większą felgę, natomiast trzeba pamiętać, że im większa felga i szersza opona, tym opory toczenia są większe. Dla przykładu, Audi A4 o mniejszej mocy po założeniu 19-calowej, niskoprofilowej opony na felgę będzie wykazywać problemy z dynamicznym przyspieszaniem, spadną osiągi i przede wszystkim komfort jazdy. Duże rozmiary i szerokości felg znakomicie sprawdzą się jednak w modelach o większej mocy skokowej silnika.
Zdjęcie: Envato Elements