Data publikacji:

Jakie felgi do Skody Octavia?

Skoda Octavia jest samochodem osobowym produkowanym od ponad 25 lat. Uznaje się ją za pojazd z segmentu C, a więc należący do klasy niższej i średniej. Model Octavia cieszy się opinią auta przestronnego, niezawodnego i stosunkowo niedrogiego w eksploatacji. Z tego względu Skody często są wybierane jako samochody rodzinne, a także firmowe. Na przestrzeni czasu pojawiały się kolejne wersje i generacje. Różnią się między sobą nie tylko wyposażeniem, napędem czy mocą silnika, ale też rozstawem śrub w felgach. Jak wybrać felgi do Skody Octavii?
Felgi skoda octavia

Felgi do Skody Octavii

Od 1996 roku pojawiły się cztery generacje Skody Octavii. Każda z nich dostępna jest w dwóch wersjach – kombi i liftback. Obecność wielu opcji pozwala każdemu kierowcy dobrać pojazd pod swoje konkretne potrzeby. Do indywidualnych preferencji dopasować można także felgi. Skoda Octavia może być wyposażona w obręcze stalowe lub aluminiowe, w różnych kolorach i wzorach.
Dobór opon do felg jest niezwykle ważny. Podobnie jak w przypadku każdej innej marki i modelu wybór powinien być uzależniony nie tylko od czynników wizualnych, ale też kilku istotnych parametrów. Średnica, szerokość, rozstaw śrub, osadzenie felgi – każdy z nich jest równie ważny i decyduje o tym, czy wybrane obręcze będą pasować do danego modelu pojazdu.

Jak wybrać odpowiednie felgi – Skoda Octavia

Wiadomo już, że najważniejszymi kryteriami, którymi należy się kierować przy wyborze felg, są średnica, szerokość, rozstaw śrub i ET (czyli osadzenie felgi). Jak wyglądają te parametry w przypadku Skody Octavii? W zależności od konkretnego modelu pojazdu średnica obręczy może wahać się od 14” do 20”.
Najpopularniejszymi rozmiarami są te ze środka przedziału – 15, 16, 17 i 18 cali. Natomiast jeżeli chodzi o szerokość felgi, Skoda Octavia dopuszcza różne wartości, mieszczące się w przedziale od 6” do 9,5”. Tego rodzaju informacje można sprawdzić, zaglądając w dane techniczne pojazdu.
Rozstaw śrub również decyduje o możliwości wykorzystania konkretnych felg. W przypadku generacji Skoda Octavia 1 felgi montowane są na śrubach w układzie 5x100 mm. Wprowadzone później generacje są już w standardzie 5x112. Są to na tyle duże rozbieżności, że nie zniwelują ich śruby pływające. Tak więc zmiana pojazdu z „jedynki” na inny model będzie wiązała się z zakupem nowych, nawet jeśli wciąż posiadamy stare felgi. Skoda Octavia 3, 2 i 4 są pod tym względem ujednolicone.
W przypadku pojawienia się wątpliwości podczas samodzielnego wyboru obręczy, można skorzystać z wirtualnych przymierzalni felg.

Felgi stalowe czy felgi aluminiowe – Skoda Octavia

Wybór między tymi dwiema opcjami zależy od oczekiwań względem prezencji i walorów użytkowych, ale też posiadanego budżetu. Felgi aluminiowe lepiej wyglądają i lepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła podczas hamowania niż felgi stalowe. Skoda Octavia 3, a także inne modele, mogą być wyposażane w oba rodzaje.
Główną zaletą felg stalowych jest ich cena, znacznie niższa niż w przypadku aluminiowych. Tańsza i łatwiejsza jest także ich regeneracja w przypadku drobnych urazów. Koszty są więc głównym czynnikiem decydującym o wyborze felg stalowych. W wielu miejscach można spotkać się z opiniami, że są one bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż alufelgi, jednak nie zawsze jest to prawdą.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!