Data publikacji:

Czym jest glinka do lakieru i jak ją stosować?

Dokładne czyszczenie lakieru samochodowego bardzo często wymaga czegoś więcej niż tylko dobrego szamponu do pojazdów i wody. Wiele zabrudzeń jest niewidocznych i negatywnie wpływa na strukturę lakieru. Trudno je usunąć bez specjalnych środków i narzędzi. Jednym z prostszych sposobów jest stosowanie glinki do lakieru. Czym jest glinka do lakieru i jak ją stosować?
Car polish wax worker hands polishing car

Glinka do lakieru – co to?

Glinka samochodowa to plastyczna masa, która zawiera cząstki polerskie. Dodatki te można spotkać w profesjonalnych kosmetykach polerskich. Glinka przy pomocy cząstek polerskich pozwala na proste i skuteczne usuwanie zabrudzeń lakieru. Za pomocą glinki można usunąć mikrozabrudzenia z asfaltu, żywicy czy pyłu eksploatacyjnego z klocków hamulcowych. Dodatkowo glinka skutecznie usuwa zabrudzenia, które nie chcą zejść podczas standardowego mycia. Jest to masa plastyczna, która nie niszczy powierzchni lakieru ani nie wymaga stosowania specjalistycznych urządzeń polerskich.
Glinkę do lakieru stosuje się przed ewentualnym polerowaniem i woskowaniem. Przed jej stosowaniem auto należy dokładnie umyć, doczyścić przy pomocy specjalistycznych kosmetyków samochodowych i osuszyć powierzchnię lakieru. Możliwość łatwego formowania glinki daje wiele możliwości. Dzięki temu, że łatwo dostosowywać jej kształt, jest ona bardzo precyzyjnym i dokładnym narzędziem. Jej elastyczne właściwości pozwalają doczyszczać miejsca trudno dostępne, a także o skomplikowanej czy delikatnej konstrukcji. Świetnie sprawdzi się podczas czyszczenia felg, lusterek, zderzaków, reflektorów czy nawet szyb.
Aby stwierdzić, czy nasz pojazd potrzebuje glinki do lakieru, warto przeprowadzić prosty test. Po dokładnym wyczyszczeniu lakieru i jego osuszeniu wystarczy przejechać dłonią po oczyszczonej powierzchni. Wszelki opór, jaki napotkamy na powierzchni lakieru, świadczy o jego mikrozabrudzeniach. Po zabiegu glinkowania lakieru będzie on gładki i lśniący, pozbawiony wszelkich chropowatości. Jaką glinkę wybrać do przeprowadzenia tego zabiegu? Glinka samochodowa przypomina plastelinę.
Podstawowy podział glinki wynika z jej twardości. Najczęściej spotyka się glinkę białą o większej twardości oraz niebieską, która jest bardziej miękka. Twardość glinki oznacza jej intensywność czyszczenia oraz wpływ na karoserię. Glinka biała, twarda, jest bardziej agresywna dla lakieru samochodowego. Świetnie sprawdzi się przy większych, trudniejszych zabrudzeniach. Glinka miękka, niebieska, jest bardzo delikatna, czyli niesie mniejsze ryzyko porysowania lakieru. Wybiera się ją, kiedy lakier nie wymaga znacznego czyszczenia, ale jedynie kosmetycznych zabiegów.

Glinkowanie lakieru – efekty

Glinkowanie to najpopularniejszy i najprostszy zabieg pielęgnacyjny, jaki możemy zafundować naszemu samochodowi. Glinka do lakieru nie jest droga, a jej użycie jest proste, a przede wszystkim dające szybkie efekty. Za pomocą glinki w prosty sposób można poprawić blask oraz czystość lakieru. Zalet stosowania glinki do lakieru jest kilka, my przedstawimy tylko największe z nich:
  • głęboki połysk lakieru i lepsze dobijanie światła;
  • woda lepiej spływa po lakierze, łącząc się w większe krople (efekt hydrofobowy);
  • brud trudniej przykleja się do śliskiej powierzchni;
  • łatwiejsze mycie i dbanie o czystość;
  • woskowanie lakieru przynosi większe efekty (lepsze wiązanie lakieru z woskiem);
  • dokładne oczyszczanie przed zabiegiem polerowania lakieru.
  • Jak widać, zalet stosowania glinki samochodowej jest sporo, a to nie wszystkie z nich. Warto stosować glinkę do lakieru, ponieważ w prosty i niedrogi sposób możemy zadbać o blask i czystość lakieru naszego samochodu.
    Zdjęcie: Envato Elements