Data publikacji:

Hankook Winter i*cept RS2 W452 – czwarta generacja koreańskich opon

Opony to jeden z kluczowych elementów wyposażenia auta, który wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy i panowanie nad pojazdem w szczególnie trudnych warunkach. Przed zakupem dobrze jest zapoznać się z opiniami i możliwościami poszczególnych modeli ogumienia, by móc dopasować idealny produkt do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy. Jednym z modeli opon zimowych wartych uwagi jest propozycja Hankook Winter i*cept RS2 W452. Sprawdź, dla kogo będzie to idealny wybór i dlaczego.
hankook winter i cept rs2 w452

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem opon zimowych?

Wybierając opony zimowe, należy szczególną uwagę zwrócić na opinie o nich, osiągi oraz miejsca w rankingu opon zimowych dokonywanym przez magazyny branżowe. Kluczowa w oponach dla warunków zimowych jest rzeźba bieżnika, która wpływa zarówno na przyczepność ogumienia do różnego typu nawierzchni, jak i poziom kontroli nad autem.
W okresie jesienno-zimowym dochodzi do dużych różnic temperaturowych, a wartości często sięgają wielu stopni poniżej zera. Warto więc sprawdzić, czy dana opona jest na to gotowa i skonstruowana została z odpowiednio dobranej i odpornej mieszanki gumowej.
Kluczowa w oponach zimowych jest również ich wytrzymałość, opory toczenia oraz szybkość zużywania się. Czynniki te bezpośrednio wpływają na koszty związane z użytkowaniem auta i pozwalają oszacować, czy dany zakup będzie opłacalny.
Dobrze jest, gdy opony zimowe posiadają dodatkowe wzmocnienia, co zdecydowanie wydłuży ich żywotność. Kupując ogumienie, zawsze trzeba dopasować jego rozmiar ściśle do wskazań producenta danego auta. Tylko wtedy ogumienie zagwarantuje możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Hankook – japoński koncern oponiarski

Historia marki Hankook sięga połowy ubiegłego wieku. Początkowo firma nosiła nazwę Chosun (od nazwiska założyciela), jednak w latach 60. przemianowana została na Hankook, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Korea”. Od tego czasu zaczęto również eksport ogumienia na rynki zagraniczne. Przedstawicielstwa marki pojawiły się w Niemczech, w USA, a także w innych krajach azjatyckich. Dzięki współpracy z wieloma markami samochodowymi w opony Hankook zaczęto fabrycznie wyposażać różne modele aut, dzięki czemu firma zdobyła uznanie i popularność wśród nabywców.
Wśród pozytywnych opinii kierowców szczególnie doceniano parametry związane z trakcją, krótką drogą hamowania na różnych nawierzchniach, dobrą przyczepnością i świetną wytrzymałością w porównaniu do konkurencyjnych modeli. Takie opinie Hankook zbiera do dziś. Wiele modeli opon jest docenianych również przez rankingi dokonywane przez specjalistów, różne ośrodki badawcze oraz magazyny branżowe.
Opony Hankook produkowane są obecnie w dwóch dużych zakładach produkcyjnych znajdujących się w Korei Południowej, trzech fabrykach zlokalizowanych w Chinach, w siedzibie Tennessee w USA, na Węgrzech oraz w Indonezji. Na szczególną uwagę zasługuje również doskonała cena opon w stosunku do ich osiągów i wytrzymałości. W tej kwestii Hankook ma zdecydowaną przewagę nad wieloma modelami opon konkurencyjnych. Koreański producent oferuje kierowcom zarówno opony całoroczne, letnie, jak i zimowe, wśród których znajduje się bardzo dobry i polecany model Hankook Winter i*cept RS2 W452.

Opony zimowe Hankook Winter i*cept RS2 W452 – charakterystyka

Opony zimowe Hankook Winter i*cept RS2 W452 to model zaliczany do klasy średniej, który doskonale przystosowany jest do funkcjonowania w europejskiej strefie klimatycznej i niekorzystnych, często ekstremalnych warunkach zimowych. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych technologii opony natychmiast są w stanie przystosować się do zmiennych warunków i zapewniają efektywną jazdę zarówno na mokrej, ośnieżonej, jak i oblodzonej nawierzchni.
Podczas europejskich zim bardzo szybko sucha i komfortowa nawierzchnia może ulec dużemu zaśnieżeniu i oblodzeniu, a nagła zmiana warunków nie zawsze jest wówczas bezpieczna i zapewnia dobre panowanie nad kierownicą. Idealnie w takiej sytuacji sprawdzają się właśnie opony Hankook Winter i*cept RS2 W452. Opinie korzystających z nich użytkowników niemal we wszystkich rozmiarach to potwierdzają.
Na szczególną uwagę zasługuje mieszanka gumowa, z której wykonane są opony zimowe Hankook Winter i*cept RS2 W452. Dzięki zastosowaniu unikalnej struktury materiału ogumienie jest niezwykle odporne na uszkodzenia oraz zużycie. Dodatek krzemionki powoduje znacznie lepszą przyczepność na lodzie i śniegu oraz wpływa na mniejsze opory toczenia, a więc i niższe zużycie paliwa. Ponadto opony od Hankook wskutek nawet długiego użytkowania nie ulegają odkształceniom. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wzmocnieniu konstrukcji ogumienia za sprawą zastosowania opasania wykonanego ze stali.

Bieżnik opon Hankook Winter i*cept RS2 W452 a przystosowanie do nawierzchni zimowej

Kluczowy w oponach jest bieżnik i jego konstrukcja. W oponach zimowych Hankook Winter i*cept RS2 W452 zastosowana została struktura kierunkowa w kształcie litery V. Tego typu bieżniki wykazują najskuteczniejsze zachowanie w zimowych warunkach. Szczególnie skuteczne są trójwymiarowe krawędzie klocków, które swoją konstrukcją przypominają chwytne zaczepy. Taka budowa bieżnika doskonale poprawia jakość hamowania na śniegu i pomaga zapanować nad autem podczas szybkiej jazdy, jak i wchodzenia w zakręty.
Czym jeszcze wyróżniają się opony zimowe Hankook Winter i*cept RS2 W452? Testy przeprowadzone przez ADAC umieściły ten model na wysokim miejscu, w pierwszej dziesiątce. Ogumienie wyprzedziło więc wiele modeli klasy premium.
Na szczególną uwagę zasługuje przyczepność oraz stabilność opon, na którą wpływ ma również specyficzne rozmieszczenie rowków poprzecznych i wzdłużnych. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest niemal natychmiastowe usuwanie błota i wody spod kół oraz skuteczne zapobieganie zjawisku aquaplaningu. Opony zimowe Hankook Winter i*cept RS2 W452 dostępne są w rozmiarach od 13 do 17 cali, dzięki czemu ogumienie to można dopasować do większości aut poruszających się po polskich drogach.

Wady i zalety modelu RS2 W452

Największą zaletą opon Winter i*cept RS2 W452 jest ich bardzo dobre przystosowanie do trudnych zimowych warunków. Testy oraz etykiety unijne potwierdzają dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni. Producent chwali się też nowoczesnym wzorem bieżnika, wykorzystującym rozwiązania, które zwiększają przyczepność na śniegu.
Z wielu opinii, jakie kierowcy zostawiają na internetowych serwisach i forach o tematyce oponiarsko-motoryzacyjnej, wynika, że W452 nie mają też kłopotów z ruszaniem nawet ze stosunkowo wysokich zasp śnieżnych. Ponadto często powtarza się, że są to opony o długiej żywotności, przyzwoicie radzące sobie z nadmiarem wody, a do tego całkiem ciche.
Słabszą stroną modelu są natomiast opory toczenia, a do tego dość wąski wachlarz rozmiarów. Z drugim zarzutem trudno dyskutować, bo istotnie można montować je na felgach o średnicy od 14 do 17 cali, a wszystkich rozmiarów jest łącznie tylko 19.

Etykieta unijna (dla rozmiaru 195/65R15)

Opory toczenia / efektywność paliwowa. Jak można było przeczytać wyżej, opory toczenia to zdecydowanie najsłabsza strona opisywanych tutaj opon. Jak zawsze przy tej okazji trzeba jednak przypomnieć, że każdy wynik powyżej „G” oznacza, że ogumienie spełnia standardy unijne w danej kategorii. Trzeba też wziąć pod uwagę, że opona Hankook Winter i*cept RS2 W452 jest montowana w małych i średnich autach, gdzie spalanie i tak jest już stosunkowo niewielkie. 
Hamowanie na mokrej nawierzchni. „C” w tej kategorii oznacza, że opona bardzo dobrze radzi sobie podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą lub błotem pośniegowym. Ten parametr doceni każdy kierowca, bez względu na posiadane auta, styl czy częstotliwość jazdy. 
Hałas. Skala hałasu na etykiecie unijnej to trzy fale dźwiękowe po lewej stronie na dole. Dwie czarne kreski to poziom średni, wyznaczający unijny standard. Wartość wyższa oznaczałaby, że opona wytwarza hałas większy od przeciętnego poziomu, a niższa, że mniejszy. 72 decybele, jakie zanotowano podczas jazdy tą oponą, to wartość mieszcząca się w środkowych widełkach.

Gwarancja

Posiadacze opon Hankook mogą cieszyć się dożywotnią gwarancją. Ale co w rzeczywistości oznacza termin „dożywotnia gwarancja”? W rzeczywistości prawo do reklamowania produktu można utracić bardzo szybko, jeśli nie spełni się ustanowionych przez producenta kryteriów. Najszybszą drogą do tego, by stracić gwarancję, jest dokonywanie na oponie napraw. I nie ma tu znaczenia ich zakres czy to, kto podejmuje się tego zadania.
Utracić gwarancję można też na skutek wypadku czy nieprawidłowej eksploatacji (np. jazdy z nieodpowiednim poziomem ciśnienia w gumie, niewłaściwego wyważenia itp.). Dożywotnia gwarancja obowiązuje też tak długo, jak wysokość bieżnika nie zmniejszy się poniżej 1,6 milimetra. Jeśli jednak posiadacz opon zimowych Hankook Winter i*cept RS2 W452 nie dopuści do tych oraz innych, opisanych w specyfikacji producenta sytuacji, może liczyć na wymianę wadliwego ogumienia na nowe lub zwrot całości bądź części kosztów (w zależności od poziomu zużycia).

Podsumowanie

Hankook Winter i*cept RS2 W452 to udana kontynuatorka serii zimówek, które dały się poznać kierowcom w 1997 roku. Producent konsekwentnie ulepsza ten projekt, wprowadzając nowe technologie, które rozwija w swoich nowoczesnych centrach badawczych. Chociaż model znajduje się na rynku już od blisko trzech lat, ich popularność nie słabnie. W Polsce ten model przetarł szlaki koreańskim oponom, które do tej pory były traktowane u nas jak swego rodzaju „egzotyka”. Mamy nadzieję, że po tej lekturze przybędzie im polskich miłośników.

Dane techniczne

 • Klasa – premium
 • Producent – Hankook
 • Koncern – Hankook
 • Bieżnik – Winter i*cept RS2 W452
 • Poprzednia wersja – Winter i*cept RS W442
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy, symetryczny
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – do osiągnięcia przez bieżnik głębokości 1,6 mm
 • Średnica felgi – od 14 do 17 cali
 • Ilość wariantów – 59
 • Sezon – opony zimowe
 • Kraj produkcji – Korea
 • W sprzedaży od 2015 roku
 • Cena – od 150 zł za sztukę (rozmiar 165/70 R14)

Inne nazwy modelu Winter i*cept RS2 W452

 • Hankook W452 (pominięcie słowa „i*cept”)
 • Hankook icept RS2 W452 (bez określenia sezonu czyli „Winter”)
 • Hankook Winter icept RS2 (łączna pisownia „i*cept” oraz pominięcie „W452”)
 • Winter i*cept 452 (bez serii „RS2” oraz litery „W”)
Zobacz również:
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!