Data publikacji:

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa zarówno w przypadku zakupu auta z salonu, jak i z drugiej ręki. Jeśli rozglądasz się za nowym pojazdem, to warto już teraz wiedzieć, o jakie formalności trzeba zadbać po jego nabyciu. W tym artykule sprawdzamy, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i do kiedy trzeba to zrobić. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
ile kosztuje przerejestrowanie samochodu

Gdzie zarejestrować samochód?

Rejestracja samochodu odbywa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Nie masz czasu wybrać się do urzędu albo starostwa? W takim razie możesz zrobić to bez wychodzenia z domu i zarejestrować nowe auto przez internet. Warto jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko w sytuacjach, gdy wydział komunikacji używa ESP PiK, czyli Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca.
Do przerejestrowania samochodu potrzebujesz następujące dokumenty:
 • dowód własności pojazdu (umowa sprzedaży),
 • wniosek o rejestrację pojazdu (wzór jest dostępny na stronie urzędu),
 • dokument tożsamości,
 • dowód przeprowadzenia przeglądu zerowego (w przypadku samochodów zagranicznych lub bez aktualnego przeglądu),
 • zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
 • dowód rejestracyjny,
 • tablice rejestracyjne.
 • W przypadku zagranicznych aut niezbędny jest także dowód odprawy celnej przewozowych (zakup poza Unią Europejską).

  Koszt przerejestrowania samochodu z Polski

  Ile kosztuje przerejestrowanie używanego samochodu? Standardowo jest to kwota 161,50 zł, która obowiązuje na terenie całej Polski. Obejmuje ona nowe tablice zwyczajne, dowód rejestracyjny, nalepkę kontrolną i legalizacyjną czy pozwolenie czasowe. Jeżeli zdecydujesz się na nowe tablice indywidualne, koszt przerejestrowania używanego samochodu wzrośnie do 1081,50 zł.
  Inaczej prezentuje się koszt przerejestrowania samochodu zabytkowego. Jeśli nabyłeś właśnie taki pojazd, to musisz się liczyć z opłatą wynoszącą 181,50 zł.

  Ile kosztuje przerejestrowanie auta z zagranicy?

  Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje przerejestrowanie auta z zagranicy, to możesz zaoszczędzić tylko na zakupie samochodu. Za dopełnienie formalności w urzędzie musisz zapłacić tyle samo, co w przypadku pojazdu z Polski. Oznacza to, że koszt wynosi 161,50 zł za tablice zwyczajne i 1081,50 zł za tablice indywidualne. 

  Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu?

  Zgodnie z obowiązującym prawem czas na przerejestrowanie samochodu wynosi 30 dni od dnia zakupu (zawarcia umowy). Warto podkreślić, że termin ten dotyczy zarówno aut z Polski, jak i tych nabytych poza granicami kraju. Jeżeli się spóźnisz, to musisz liczyć się z karą wynoszącą nawet 1000 zł.
  Po zarejestrowaniu samochodu w urzędzie potrzeba około 2 tygodni, aby otrzymać nowe tablice rejestracyjne.

  Czas i koszt przerejestrowania samochodu to nie wszystko. O czym jeszcze musisz pamiętać?

  Wiesz już, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu oraz ile masz czasu, aby to zrobić i uniknąć kary. Warto pamiętać, że od 2022 roku weszła zmiana w przepisach, dzięki której nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych po wymianie auta. Pozwala to zaoszczędzić około 100 zł w trakcie rejestracji używanego pojazdu.
  Nie bez znaczenia jest także konieczność wykupienia OC, i to jeszcze przed zarejestrowaniem auta. Ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku każdego pojazdu, który porusza się po polskich drogach. Ostatni termin na dopełnienie formalności i uniknięcie kary przypada na dzień rejestracji samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, to narażasz się na karę, której wysokość jest uzależniona od długości okresu bez OC:
 • do 3 dni zapłacisz 1200 zł,
 • od 3 do 14 dni zapłacisz 3010 zł,
 • powyżej 14 dni kara wynosi 6020 zł.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka