Data publikacji:

Odśnieżanie samochodu i skrobanie szyb: wszystko, co musisz wiedzieć

Czy wiesz, że za jazdę nieodśnieżonym autem możesz dostać mandat? Albo, że odśnieżanie i skrobanie szyb przy włączonym silniku również może mieć podobny finał? Odśnieżanie samochodu i skrobanie szyb w zimie to dość uciążliwe zadanie, ale nie możesz tego zadania lekceważyć. Chodzi przecież o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
odśnieżanie samochodu
Gdy temperatura spada, najważniejsza jest wymiana opon, ale to też sygnał, że czas przygotować się do zimy. Podpowiadamy, w jakie akcesoria samochodowe warto się przygotować przed nadejściem pierwszych śniegów.

W wielu polskich miastach co roku powtarza się ten sam scenariusz – zima zaskakuje drogowców. Prognoz pogody nie oszukasz – w zimie prędzej czy później wystąpią przymrozki i spadnie śnieg. Odśnieżenie i usunięcie szronu z szyb to twój obowiązek – za poruszanie się nieodśnieżonym samochodem możesz otrzymać nawet 500 zł mandatu.

Ponadto jest to najzwyczajniej w świecie niebezpieczne, ponieważ śnieżny kożuch na szybach ogranicza twoją widoczność i dodatkowo śnieg może spadać podczas jazdy na inne auta. Jak zatem odśnieżać samochód i skrobać szyby w efektywny sposób?

Jakie akcesoria samochodowe do odśnieżania będą ci potrzebne?

Zmiotka

Najlepiej jest postawić na model teleskopowy, dzięki któremu dokładnie usuniesz śnieg z powierzchni całego auta, również z dachu. Postaw na zmiotkę do odśnieżania samochodu z miękkim włosiem, aby uniknąć ryzyka porysowania karoserii w trakcie usuwania białego puchu.

Skrobaczka

Do skrobania szyb zimą najlepiej jest wybrać model wyposażony w poręczny uchwyt. Niewielkie skrobaczki do szyb w kształcie trójkątów są niewygodne w stosowaniu.

Warto też dobrać skrobaczkę o maksymalnie dużej szerokości, co znacznie przyspiesza usuwanie lodu z szyb. Dobrym uzupełnieniem jest też gumowa ściągaczka do usuwania zebranej zmarzliny.

Ciekawą opcją mogą być skrobaczki wyposażone w nakładki zabezpieczające dłoń przed zimnem – to rozwiązanie, które będzie pomocne, gdy zapomnisz rękawiczek.

Płyn do odmrażania szyb

Jeśli pokrywa lodu na szybach będzie naprawdę gruba, skrobaczka może nie podołać zadaniu. W takim przypadku przyda ci się odmrażacz do szyb. Postaw na produkt z nieco wyższej półki cenowej, który nie narazi na szwank karoserii ani uszczelek przy szybie.
Przeczytaj także: Mycie auta zimą. Jak umyć samochód zimą?

Łopatka do odśnieżania

Do całego tego zestawu warto dodać jeszcze łopatę do usuwania śniegu. Wokół twojego pojazdu może utworzyć się pokaźna zaspa, jeśli usuniesz całą śnieżną pokrywę z samochodu. W tym właśnie momencie przyjdzie czas, aby złapać za łopatę do odśnieżania.

Dobrym rozwiązaniem jest model ze składanym trzonkiem, który łatwo można zmieścić w bagażniku – łopata tego typu może okazać się pomocna także podczas odśnieżania samochodu, np. na parkingu z dala od domu. 

Mata na przednią szybę

To może ci zaoszczędzić wiele trudu i czasu, jaki trzeba poświęcić na skrobanie szyb. Mata antyszronowa położona na przedniej szybie sprawi, że odpadnie ci konieczność skrobania przynajmniej tej płaszczyzny. A musisz wiedzieć, że każde usuwanie szronu z szyby to ryzyko powstania rys czy uszkodzeń uszczelek. 

Uwaga na postój z włączonym silnikiem

Tobie też zdarza się włączać silnik samochodu i odpalać ogrzewanie, aby usunięcie lodu z szyb poszło szybciej? To sprytny trik, który znacznie usprawnia skrobanie okien, ale musisz wiedzieć, że może cię to sporo kosztować.

Okazuje się,  że odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku grozi mandatem. Łamiesz w ten sposób przynajmniej dwa przepisy. Jak wskazują regulacje prawne, w terenie zabudowanym nie można pozostawiać auta z włączonym silnikiem na dłużej niż minutę.

Ponadto dochodzi do tego jeszcze zwiększona emisja spalin i hałas. Co więcej, może to być na dłuższą metę niezdrowe dla silnika.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, żeby podczas odśnieżania samochodu zawsze mieć przy sobie rękawiczki. Chwila pracy w niskiej temperaturze szybko sprawi, że ręce skostnieją.


Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny