Data modyfikacji:

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Właściwe przechowywanie opon po sezonie uchroni je przed uszkodzeniami. Jak przechowywać opony w garażu czy piwnicy? Do wykorzystania mamy między innymi wieszaki i stojaki na opony, a także specjalne worki.

Autor: Michał Lisiak
opony

Dlaczego przechowywanie opon jest tak ważne?

Zdecydowana większość polskich kierowców korzysta z dwóch kompletów opon: letnich oraz zimowych. Kiedy jeden komplet opon rozpoczyna pracowity sezon, drugi komplet trzeba w odpowiedni sposób przechowywać.

Czy opony samochodowe wymagają odpowiednich warunków podczas sezonowego składowania? Tak. Niewłaściwe przechowywanie opon może zakończyć się ich deformacją i poważnymi uszkodzeniami, które uniemożliwią korzystanie z nich w następnym sezonie. Trzeba pamiętać o tym, że opony nie są tanie. I dlatego trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób. Istotne jest więc nie tylko to, jakie opony zimowe kupisz, ale też jak je będziesz przechowywać.

Jak przechowywać opony? Czego nie lubią opony samochodowe?

Materiał, z którego wykonane są opony samochodowe, tylko pozornie jest bardzo wytrzymały. W praktyce jest on wrażliwy na działanie szeregu czynników, które mogą go bezpowrotnie uszkodzić. Dlatego bezpieczne przechowywanie opon musi eliminować niebezpieczne dla opon czynniki.

  • Opony nie mogą stykać się ze smarami, olejami silnikowymi, olejami przekładniowymi i innymi płynami eksploatacyjnymi.
  • Opony muszą być zabezpieczone przed stycznością z substancjami chemicznymi, na przykład rozpuszczalnikami, benzyną, olejem napędowym itd.
  • Opony nie powinny być przechowywane w pobliżu źródła ciepła, np. pieca w piwnicy domu albo rur instalacji centralnego ogrzewania w piwnicy bloku. Może to spowodować odkształcenia.
  • Opony nie powinny być wystawione na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych, gdyż promieniowanie UV przyspiesza starzenie się gumy.
  • Opony należy chronić przed ogniem i ostrymi przedmiotami. Nie powinno się nic kłaść na oponach ani nic na nich opierać.

Jak przygotować opony do sezonowego przechowywania?

Po demontażu opon w warsztacie wulkanizacyjnym opony trzeba dokładnie umyć i wysuszyć. Nie trzeba stosować specjalnych środków do mycia opon, warto pamiętać, że agresywne środki czyszczące mogą niszczyć gumę. Należy usunąć kamienie, które mogą znajdować się pomiędzy klockami bieżnika. Warto zabezpieczyć ogumienie specjalnym środkiem do konserwacji opon.

Zacznij od opłukania opon bieżącą wodą. Przydatna będzie myjka ciśnieniowa, choć dobrze sprawdzi się też wąż ogrodowy. Jeżeli posiadasz pianownicę, pokryj opony pianą aktywną. Do pobieżnego umycia opon możesz użyć zwykłego szamponu samochodowego i szczotki (np. tej do nadkoli).

Po wyszczotkowaniu preparatem opony, z pewnością ujrzysz brązową pianę. To brud, który w dalszym ciągu zalegał na ogumieniu. Wyczyszczoną oponę zabezpiecz za pomocą dressingu do opon. Odświeży on oponę, podbije czarny kolor, nada satynowego wykończenia i zabezpieczy przed zanieczyszczeniami. Pamiętaj jednak, by dressing nałożyć jedynie na boki opony.

Jeśli komplet opon przechowywany jest na felgach, to należy także dokładnie umyć i osuszyć felgi. Trzeba pamiętać, że środki do czyszczenia felg aluminiowych zawierają substancje żrące – należy stosować je tak, aby uniknąć kontaktu ze skórą i zwłaszcza oczami. Po umyciu i wyschnięciu opon warto zastosować specjalny środek do konserwacji i ochrony felg przed korozją. To samo dotyczy felg stalowych, które są również narażone na ataki korozji. Jeśli są już na nich naloty korozji – należy je usunąć.

Na koniec zaznacz opony (lub zapisz kolejność opony). Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób były założone na samochodzie. Opony przedniej i tylnej osi zużywają się w innym stopniu, dlatego koniecznie trzeba zakładać je parami.

Nie wiesz, jak dobrać felgi do opony? Skorzystaj z naszego kalkulatora felg

Jak przechowywać opony?

Podstawowym błędem w przechowywaniu opon jest układanie ich na stosie – jedna na drugiej. Być może oszczędzisz miejsce w garażu lub piwnicy, jednak ryzykujesz odkształceniem opony. Znajdujący się w rancie opony drut może się wygiąć, co osłabi oponę. Z tego samego względu nie należy wieszać opon na haku.

Jak więc przechowywać opony? Najlepiej zrobić to tak, jak robią to sklepy motoryzacyjne. Oponę należy położyć pionowo, jedna obok drugiej. Jeżeli nie masz miejsca na podłodze, wykorzystaj do tego wieszany na ścianie stojak. Co ok. 4 tygodnie warto obrócić opony. Ryzyko odkształcenia jest nieduże, ale zawsze warto dmuchać na zimne.

Kiedy przechowywanie opon samochodowych jest nieopłacalne?

Nie opłaca się przechowywać opon, gdy:

  • Mają więcej niż 10 lat (jazda na nich jest niebezpieczna). Data produkcji opony wybita jest na jej boku (4- cyfrowy kod).
  • Bieżnik jest mocno zużyty albo nierównomiernie zużyty (ścięcie na skutek złego ustawienia geometrii zawieszenia albo innych problemów).
  • Mają poważne uszkodzenia: przecięcia, pęknięcia wewnętrzne, mocne przetarcia, bąble itd.

Bezpieczne przechowywanie opon samochodowych – jak przechowywać opony bez felg?

Opony samochodowe powinny być przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu: garażu albo piwnicy. Opon samochodowych nie powinno się przechowywać na zewnątrz, np. obok domu.

Warto stosować worki do przechowywania opon (pokrowce na opony). Chronią one opony przed czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem UV, które niszczy gumę). Ale trzeba pamiętać o tym, że zanim schowamy oponę do worka, musi być ona wymyta i całkowicie sucha.

Zobacz, kiedy wymienić opony na zimowe

  • Optymalna temperatura przechowania opon zawiera się w przedziale od minus 5 do plus 25 stopni Celsjusza.
  • Opony powinno ustawić się pionowo, na podłodze garażu albo piwnicy (w takiej samej pozycji, w jakiej znajdują się na kołach auta), na bieżniku. Minimum raz na miesiąc należy je obracać (o 1/4 obrotu). Jest to konieczne, aby zapobiec odkształceniom opon.
  • Opon nie należy kłaść na bokach, zwłaszcza jedna na drugiej.
  • Dobrym rozwiązaniem jest stojak do opon bez felg. Jego zastosowanie powoduje, że bieżnik opony nie dotyka podłogi i znajduje się kilka centymetrów nad ziemią. To zapobiega odkształceniom. Na stojaku także opony ustawia się pionowo, jedna obok drugiej.
  • Można zastosować także regał do opon, ustawiany przy ścianie. Na nim opony ustawia się tak samo jak w przypadku stojaka.
  • W przypadku zastosowania stojaka albo regału i tak warto obracać opony co pewien czas, aby nie uległy odkształceniom.
  • Opon bez felg nie przechowuje się na hakach. Ten sposób przechowywania zakończy się deformacją.

Bezpieczne przechowywanie opon – jak przechowywać opony z felgami?

  • W przypadku kół z felgami opony powinny być napompowane.
  • Opony z felgami można przechowywać na boku, jedna na drugiej. Ale warto podłożyć coś pod oponę, leżącą na podłodze i pomiędzy pozostałe opony. Zapobiegnie to uszkodzeniom gumy.
  • Możemy także kupić stojak na opony z felgami. Znaleźć można stojaki, w których opony przechowuje się pionowo (czyli tak, jak są zamontowane w aucie) i w tym przypadku także trzeba co pewien czas je przesunąć o 1/4 obrotu. W przeciwnym razie opona może ulec odkształceniu.  Są też stojaki, w których opony przechowuje się poziomo, jedna nad drugą. Specjalne nakładki na felgi zapobiegają stykaniu się opon.
  • W przypadku opon z felgami można zastosować haki do wieszania felg na ścianach. To dobre rozwiązanie, które pozwala na dużą oszczędność miejsca w garażu albo w piwnicy.

Właściwe przechowywanie opon ma bardzo duży wpływ na ich trwałość. Trzeba pamiętać o tym, że jedna opona do auta klasy kompaktowej kosztuje średnio od 200 zł (w przypadku opon ekonomicznych) do nawet 600 zł za sztukę (w przypadku opon premium). Odpowiednio eksploatowany komplet opon może pracować przez 5 lat.