Data publikacji:

Jak sprzątać samochód? 5 wskazówek, które ułatwią ci to zadanie

Ty też witasz kolegę z pracy czy innego niespodziewanego pasażera nieco skrępowanym: "przepraszam za bałagan w samochodzie"? Nieporządek w kabinie pojazdu nie tylko pogarsza komfort jazdy, ale może też być niebezpieczny, a brud na karoserii może prowadzić do jej uszkodzenia. Poznaj sprytne triki i rozwiązania, dzięki którym czyszczenie samochodu będzie jeszcze łatwiejsze.
Sprawdź również: Ranking odkurzaczy samochodowych
jak sprzątać samochód

Kiedy i gdzie sprzątać samochód?

Zanim przystąpisz do sprzątania samochodu musisz sprawdzić prognozę pogody. Nie warto brać się do pracy, gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka. To sprawi, że środki czyszczące rozprowadzone po karoserii i szybach będą szybko wysychać, tworząc nieestetyczne smugi. Zwróć też uwagę na miejsce, w którym będziesz myć swój pojazd. Powinno ono być zacienione, a grunt utwardzony. Wosk do samochodu powinien być nakładany w dobrych warunkach. W innym przypadku efekt może nie być taki, jak oczekiwałeś.

Zestaw szczotek i ściereczek do mycia samochodu

Zanim przystąpisz do usuwania brudu z karoserii, musisz zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich narzędzi. Przyda ci się wiadro, w którym rozrobisz wodę z szamponem do mycia. Do tego dodaj zestaw szczotek – do kół i felg przydatna będzie okrągła szczotka, która pozwoli dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zasadnicze czyszczenie samochodu należy zacząć właśnie od mycia kół. Są one najczęściej najbardziej zabrudzonym elementem
Do mycia karoserii używaj gąbki, teleskopowej szczotki lub specjalnej rękawicy. Pamiętaj, aby akcesoria tego typu były wykonane z miękkiego tworzywa czy włosia, co pozwoli uniknąć powstawania nieestetycznych rys na lakierze. Z kolei podczas mycia szyb świetnie sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, ponieważ dokładnie zbiera ona zabrudzenia oraz minimalizuje powstawanie smug na czyszczonej powierzchni. Do tego dodaj jeszcze parę solidnych rękawic ochronnych.

Czyszczenie samochodu myjką ciśnieniową

Jeśli zdecydowanie wolisz omijać myjnie szerokim łukiem, a do tego mieszkasz w domu jednorodzinnym, warto rozważyć zakup myjki ciśnieniowej. Dzięki niej nie dość, że czyszczenie samochodu przebiegnie szybko i sprawnie, to jeszcze wykorzystasz ją podczas wielu prac porządkowych wokół domu np. w trakcie mycia okien czy kostki brukowej. Wybierając myjkę ciśnieniową, którą zastosujesz podczas mycia samochodu, zwróć uwagę aby sprzęt był wyposażony w lancę przeznaczoną do mycia aut. W przeciwnym razie może się okazać, że np. strumień wody jest zbyt wąski, przez co zbyt duża siła może działać na karoserię miejscowo, co w efekcie doprowadzi do jej uszkodzenia.

Porządki w kabinie

Podczas czyszczenia samochodu w środku zdaj się przede wszystkim na odkurzacz wyposażony w zestaw samochodowych końcówek i szczotek. Dzięki nim usuniesz piasek i zabrudzenia z dywaników oraz wąskich zakamarków. Do czyszczenia i pielęgnacji deski rozdzielczej oraz pozostałych elementów wystroju kabiny najlepiej jest używać środka przeznaczonego do konkretnego materiału.
Z kolei jeśli chodzi o sprzątanie samochodu i mycie tapicerki dobrym patentem jest zastosowanie aktywnej piany w sprayu. Sprawdzi się przy usuwaniu mniej kłopotliwych zabrudzeń i można ją z powodzeniem wykorzystać również na jasnej tapicerce. Natomiast jeśli twoim problemem są tłuste plamy na siedzeniach, warto sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną. W tym przypadku pamiętaj jednak, aby miejscowo sprawdzić jej działanie na mało widocznym odcinku. 

Sprzątanie samochodu – jak utrzymać porządek? 

Warto też zdać się na zasadę, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Staraj się zatem systematycznie dbać o porządek w samochodzie, a pomogą ci w tym następujące akcesoria:

Organizery do bagażnika

Jeśli z twojego bagażnika przy każdej próbie otwarcia wysypuje się lawina przewożonych przedmiotów, to wyraźny znak, że potrzebny ci organizer samochodowy. Zasobny pojemnik wyposażony w przegródki pomoże ci ogarnąć cały ten bałagan i posegregować przedmioty, które musisz mieć zawsze na wyposażeniu bagażnika. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać – im więcej niepotrzebnych przedmiotów przewozisz, tym zwiększa się ciężar pojazdu, a co za tym idzie, również rośnie ilość spalanego paliwa.
  • Samochodowy kosz na śmieci – to w zasadzie twoje must have, jeśli jeździsz w dłuższe trasy. Niewielki pojemnik na śmieci, który zamontujesz np. pomiędzy przednimi siedzeniami ułatwi ci utrzymanie porządku i w efekcie sprzątanie samochodu nie będzie tak kłopotliwe.
  • Płachta zabezpieczająca – to może być zwykły brezent czy niewielka płachta, którą pokryjesz siedzenia czy wnętrze bagażnika np. wtedy, gdy przyjdzie ci przewieźć psa do weterynarza czy wyładować auto przedmiotami, które mogłyby je zabrudzić. To zaoszczędzi ci biegania z odkurzaczem i długotrwałego czyszczenia samochodu.
  • Uchwyty na napoje – jeśli akcesoria tego typu nie zostały fabrycznie zamontowane w twoim aucie, czym prędzej uzupełnij wyposażenie pojazdu właśnie o uchwyty na napoje. Dzięki nim stabilnie osadzisz kubki z kawą czy herbatą i tym samym zminimalizujesz ryzyko, że po dotarciu do celu czeka cię wycieranie lepkich plam z deski rozdzielczej.
  • Zwilżane chusteczki

    W trasie dzieją się różne rzeczy. Zwykła wymiana żarówki czy wreszcie koła samochodowego to brudna robota. Po takiej krótkiej naprawie, gdy usuwasz usterkę własnoręcznie, zanim wsiądziesz do auta, koniecznie musisz oczyścić ręce. Plamy ze smaru czy pyłu mogą być bardzo trudne do usunięcia zwłaszcza z jasnej tapicerki.
    Na koniec warto dodać, że niektóre zabrudzenia na karoserii należy usuwać maksymalnie szybko. Chodzi oczywiście o ptasie odchody oraz owady przylepione do przedniej części maski. Jeśli zostaną one na lakierze przez dłuższy czas, mogą powodować powstawanie przebarwień oraz uszczerbków. W tym przypadku również przydadzą ci się zwilżane chusteczki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo