Data publikacji:

Jak zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą?

Kradzież katalizatorów samochodowych nie jest nowym zjawiskiem i trwa już od wielu lat. Wojna w Ukrainie i związane z nią niedobory metali szlachetnych mocno jednak nasiliły to zjawisko. Pozyskiwane w ten sposób metale szlachetne są droższe nawet od złota. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą katalizatora i które samochody najczęściej padają celem złodziei?
jak zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą

Najczęściej kradzione katalizatory

W odróżnieniu od innych części samochodowych i akcesoriów katalizatory nie są kradzione na handel. Złodzieje wycinają je, by pozyskać cenne metale szlachetne, takie jak rod, platyna oraz pallad. Ich ceny osiągają zawrotne kwoty, a za jeden katalizator złodziej może otrzymać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście nie odzyskuje on metali samodzielnie, a oddaje wyciętą część do nieuczciwego skupu, gdzie odzyskiwane są w procesie rafinacji, galwanotechniki, chloroworodowania czy fluoryzacji.
Jakie auta są najczęściej okradane? Wbrew pozorom cena samochodu nie odgrywa tutaj roli. Liczy się to, jak dużo metali szlachetnych znajduje się w danym wkładzie reaktora katalitycznego oraz jak łatwy jest dostęp. Z tego względu złodzieje chętnie wybierają na cel samochody o podwyższonym zawieszeniu, np. SUV-y, terenówki oraz crossovery. Ułatwia to dostęp do cennych łupów, którymi są nie tylko katalizatory, ale i filtry DPF, tłumiki czy sondy lambda.

Jak zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą?

Kluczem do uniknięcia kradzieży jest parkowanie samochodu w bezpiecznym miejscu. Powinno ono być dobrze oświetlone i obserwowane. Najbezpieczniejszy jest oczywiście własny garaż, ale stosunkowo dużą pewność dają też miejsca parkingowe tuż przy oknach budynków, parkingi sprzężone czy garaże podziemne.
Złodzieje najczęściej polują na parkingach położonych na uboczu, gdzie mogą szybko i niezauważenie wyciąć fragment wydechu szlifierką kątową. Ryzyko złapania jest niewielkie, nawet jeśli hałas szlifierki zostanie zauważony przez mieszkańców sąsiednich zabudowań. Niestety, nawet monitoring nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Sposobem na to, by zabezpieczyć się na wypadek kradzieży katalizatora, jest wykupienie ubezpieczenia AC. Autocasco co prawda nie zniechęci złodzieja, ale pokryje koszty ewentualnych napraw. Dźwięk silnika z wyciętym katalizatorem zwiastuje wszak spore wydatki, bowiem zakup nowego elementu nie należy do najtańszych. Jeśli więc zastanawiasz się, czy zgłaszać kradzież katalizatora policji, odpowiedź może być tylko jednak: zgłaszać.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą katalizatora? Klatka na katalizator

Najpopularniejszą metodą kradzieży katalizatora jest oczywiście wycięcie całego elementu akumulatorową szlifierką kątową. Oznacza to, że wszelkie subtelne metody ochronne i tak nie zdadzą egzaminu. Osłona antykradzieżowe na katalizator powinna być wykonana z grubej blachy, aby odstraszyła złodzieja.
Oczywiście przecięcie metalowej klatki na katalizator w dalszym ciągu będzie możliwe, ale istnieje szansa, że złodziej poszuka innego celu. Plusem osłony na katalizator jest również fakt, że nawet jeśli złodziej zdecyduje się na kradzież, zajmuje mu to więcej czasu. Zwiększa to możliwość, że zostanie przyłapany na gorącym uczynku.
Dobrym pomysłem na zabezpieczenie się przed kradzieżą katalizatora jest też wykorzystanie autoalarmu z czujnikiem przechyłu. Dzięki temu alarm uruchomi się w momencie, gdy złodziej spróbuje podnieść auto na podnośniku lub rozpocznie wycinanie katalizatora. Głośny dźwięk alarmu powinien spłoszyć przestępcę. Alarm w połączeniu z klatką na katalizator oraz parkowaniem w bezpiecznym miejscu to najlepszy przepis na uniknięcie kłopotu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik