Data publikacji:

Jak zamontować wideorejestrator?

Wideorejestrator, czyli inaczej kamera samochodowa, to coraz częściej spotykane urządzenie służące do ciągłego zapisu obrazu oraz m.in. mierzenia prędkości pojazdu. Obraz nagrywany jest na kartę SD, co pozwala na odtworzenie go na ekranie komputera lub telewizora. Nagranie z wideorejestratora jest często jedynym świadkiem zdarzenia drogowego i pozwala na niemal stuprocentowe wskazanie winnego. Z reguły urządzenia wyposażone są w tzw. tryb parkingowy, zapisujący obraz nawet wtedy, gdy właściciel opuszcza pojazd, pozostawiając go na postoju.
jak zamontować wideorejestrator

Gdzie nie montować kamery?

Błędem popełnianym najczęściej przy montażu wideorejestratora jest umieszczanie go w samym środku przedniej szyby auta. Tak umieszczone urządzenie zmniejsza bezpieczeństwo kierującego, gdyż po prostu zasłania widok drogi oraz absorbuje uwagę kierowcy, co ma negatywny wpływ na jego szybkość reakcji w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia. Kamerki nie należy też umieszczać w rogu szyby, bo takie jej położenie spowoduje, że nagrywany będzie słupek samochodu, a nie droga przed nim. Niewłaściwym miejscem dla wideorejestratora jest też deska rozdzielcza. Umieszczona tam kamera zarejestruje samą deskę, a nie drogę przed nami.

Gdzie zamontować wideorejestrator?

Kamera samochodowa jest przeważnie przyrządem mało skomplikowanym, w miarę prostym w obsłudze i dość łatwym w montażu. Decydując się na zakup wideorejestratora, powinniśmy wiedzieć, że wyposażony on jest najczęściej w obiektyw o szerokim polu widzenia i dlatego można go montować niemal w każdym miejscu z przodu auta w taki sposób, aby nie zasłaniać pola widzenia kierowcy.

Jak zamontować wideorejestrator?

Z reguły wideorejestrator posiada możliwość regulacji montażu w pionie i poziomie. Do jego montażu niezbędny jest specjalny uchwyt z przyssawką, znajdujący się w zestawie z kamerką. Przed przystąpieniem do mocowania należy przeprowadzić dokładne odtłuszczenie przedniej szyby oraz przyssawki. Można tego dokonać poprzez przemycie szyby ciepłą wodą albo płynem do mycia szyb. Dzięki tej czynności przyssawka lepiej się dociśnie i nie odklei się na wszelkiego rodzaju nierównościach na drodze. Montażu wideorejestratora najlepiej dokonywać w pomieszczeniu zamkniętym (garażu) przy temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza.
Istotnym elementem w czasie mocowania kamery samochodowej jest zwrócenie uwagi na kabel zasilający. Z reguły jest on długi, co daje możliwość ukrycia go pod tapicerką auta. Najlepiej jest poprowadzić go w okolice wiązki przewodów w pobliżu gniazda zapalniczki. Tam przewód zasilający możemy wpiąć, używając tzw. szybkozłączek. Kolejnym krokiem jest przylutowanie kawałka przewodu do wtyczki zapalniczki. Wszystkie gniazda tego typu mają plus w środku, a minus na zewnątrz. Po zlutowaniu i skręceniu wtyczki możemy odciąć nadmiar kabla i tak przygotowany przewód wpiąć do instalacji samochodu.

Wideorejestrator z kamerą cofania

Zdecydowana większość wideorejestratorów wyposażona jest w kamerkę cofania. Kamerka ta stanowi bardzo duże ułatwienie dla kierującego, który musi wykonać manewry np. na ciasnych parkingach. Kamerkę cofania (inaczej zwaną wsteczną) z reguły umieszcza się w okolicach tylnego zderzaka i tablicy rejestracyjnej. Współczesny rynek oferuje też kamery tylne do bezpośredniego montażu na klapie bagażnika. W przypadku aut dostawczych kamerkę cofania najlepiej umieścić w miarę wysoko. Takie jej położenie umożliwi obserwację całej krawędzi pojazdu. Obraz z tylnej kamerki pokazywany jest z reguły na ekranie wideorejestratora razem z obrazem z przodu, choć niemal wszystkie urządzenia mają opcję wyświetlania widoku tylko z przodu bądź tylko z tyłu samochodu.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.