Data publikacji:

Jaką maskę lakierniczą wybrać?

Właściciele aut nieraz zmuszeni są do wykonania drobnych lub większych prac lakierniczych, najczęściej związanych z naprawą uszkodzonego fragmentu karoserii. W takich wypadkach niezbędna jest skuteczna maska lakiernicza, chroniąca płuca przed drobinkami farby oraz innymi unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami. Przydaje się one również w trakcie wielu innych prac remontowych lub hobbystycznych, dlatego warto rozejrzeć się za jak najlepszym modelem. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.
maseczka lakiernicza
Masek lakierniczych należy używać nawet przy bardzo niewielkich pracach malarskich, zarówno przy wykorzystaniu farby w spraju, aerografu, jak i pistoletu lakierniczego. Drobinki lakieru i opary rozpuszczalników unoszące się w powietrzu w trakcie aplikacji farby zawierają szereg szkodliwych substancji chemicznych, które przedostają się przez drogi oddechowe bezpośrednio do płuc, a następnie do krwi. Powodują one bóle i zawroty głowy, nudności, a przy dłuższej ekspozycji prowadzą do nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Dlatego też szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniej maski. 

Konstrukcja maski lakierniczej 

Maska do lakierowania mocowana jest za pomocą elastycznych gumek zakładanych za ucho. Dodatkowo często jest wyposażona w wielostopniową regulację pozwalającą na lepsze dopasowanie do twarzy. Maska wykonana jest z wielowarstwowego materiału zatrzymującego pył i większe zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Dodatkowo powinna być wyposażona w specjalny pochłaniacz zawierający filtr z aktywnym węglem, który neutralizuje toksyczne związki chemiczne, nieprzyjemne zapachy rozpuszczalników itd.
Eksperci ostrzegają, że do malowania nie wystarczy nam standardowa maska przeciwpyłowa, sprawdzająca się np. podczas prac budowlanych. Aby być w pełni chronionym, potrzebny jest model wyposażony w filtr węglowy. Warto pamiętać, że filtry te mają określony czas przydatności do użycia i wymagają wymiany.
Wiele bardziej zaawansowanych modeli posiada zawory regulujące dostęp powietrza i ułatwiające pracę w warunkach wysokiej wilgotności. Pozwalają także na szybkie zdjęcie głównej osłony, bez potrzeby ściągania całej maski. 

Rodzaje masek lakierniczych

W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli masek lakierniczych, które można podzielić na kilka kategorii.

Maski jednorazowego użytku 

Zazwyczaj najprostsze i najlżejsze modele przeznaczone do maksymalnie kilkukrotnego użytku. Umieszczone w nich filtry nie nadają się do wymiany, tak więc kiedy utracą swoje właściwości, całość nadaje się do wyrzucenia. Modele te są dość uniwersalne, ale nie zapewniają wysokiego komfortu ze względu na niewielkie możliwości regulacji. Gorzej chronią też przed zanieczyszczeniami i zapachami. Są dobrym rozwiązaniem, gdy wykonujemy przede wszystkim drobne prace lakiernicze. Jeżeli planujemy większy projekt, zdecydowanie nie są wskazane.

Maski wielorazowego użytku

Bardziej zaawansowane modele masek, wyposaża się je w dodatkowe opcje regulacyjne, a także wymienne filtry węglowe. Odznaczają się większym komfortem użytkowania oraz trwałością, mogą bowiem służyć przez bardzo długi czas. Sprawdzą się w przypadku, gdy często pracujemy z lakierami i farbami, a ze względu na świetną ochronę sprawdzają się też w pracach remontowo-budowlanych. 

Półmaski lakiernicze

Maski lakiernicze tego typu osłaniają usta oraz nos, nie zapewniają jednak zabezpieczenia oczu. Korzystając z nich, zaleca się dokupienie gogli ochronnych. Zaletą modeli tego typu jest ich względnie lekka budowa i wygoda użytkowania. Pozwalają też na pracę z okularami korekcyjnymi.

Pełne maski lakiernicze (całotwarzowe)

Maski, które osłaniają całą twarz, zazwyczaj są zintegrowane z goglami lub przeszkloną osłoną oczu (tzw. przyłbicą). Modele te są mniej wygodne, cięższe oraz bardziej kłopotliwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Sprawdzają się przede wszystkim w profesjonalnym lub półprofesjonalnym zastosowaniu. Niestety nie wszystkie modele pozwalają jednak na pracę w okularach. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski