Data publikacji:

Jaki akumulator do silnika 1.6 – benzyna?

Dobór akumulatora na pierwszy rzut oka może wydawać się kłopotliwy, jednak z naszym poradnikiem szybko dowiesz się, jaki akumulator do silnika 1.6 (benzyna). Poruszymy kwestię jego parametrów, wymiarów czy dopasowania do konkretnego pojazdu. Później opowiemy też o różnych rodzajach akumulatorów i podpowiemy, na które marki warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić stan akumulatora?
jaki akumulator do silnika 1.6 benzyna

Jaki akumulator do silnika 1.6 benzyna?

Akumulator do silnika 1.6 benzyna stosunkowo łatwo dobrać. Można zdecydować się na jednostkę 12 V 200–220 A od 45 Ah do 55 Ah. Oczywiście niektórzy wpinają nawet akumulatory 35 Ah, ale proponujemy zachowawcze podejście do tego tematu i skontrolowanie zaleceń producenta samochodu. Literą A oznaczamy prąd rozruchowy, podawany w amperach. Z kolei skrót Ah odnosi się do amperogodzin, czyli pojemności akumulatora. Nie powinna być ona mniejsza od zalecanej ani większa o więcej niż 10%, ponieważ wówczas alternator może nie radzić sobie z doładowywaniem jednostki. W praktyce dobór parametrów akumulatora to jednak nie wszystko.
Trzeba skontrolować też jego budowę, wymiary i rodzaj oraz dopasować je do posiadanej w aucie ilości miejsca. Niestety tego produktu nie dobieramy tylko do silnika, ale do konkretnego modelu auta. Wybór rozmiaru 207 mm × 175 mm × 190 mm; 242 mm × 175 mm × 190 mm czy 278 mm × 175 mm × 190 mm robi sporą różnicę i niejednokrotnie bez kontroli wymiarów akumulatora może dojść do sytuacji, w której ten zwyczajnie nie zmieści się pod maską.
Zatem jaki akumulator do silnika 1.6 benzyna? Taki, który będzie pasował do Twojego pojazdu. Najlepiej sprawdzić w instrukcji, jakie są potrzeby auta, lub zerknąć, jaki akumulator wcześniej znajdował się na wyposażeniu. Wybierając baterię, warto sprawdzić też pojemność alternatora i dobrać akumulator adekwatnie do jego mocy.

Jaki akumulator do silnika 1.6 benzyna wybrać?

Można zdecydować się na model jednej ze znanych marek:
  • Bosch,
  • Varta,
  • Centra,
  • Exide,
  • Jenox.
  • Kupując akumulator, zauważysz, że masz do wyboru niską, średnią oraz wysoką półkę cenową. W praktyce jednak znaczenie ma nie tyle cena akumulatora, co jego parametry. To na nie należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, a dopiero później można kierować się renomą (lub jej brakiem) ze strony upatrzonej marki. Te, które wymieniliśmy powyżej, są znane, korzysta z nich wielu kierowców i większość je chwali, ale to nie znaczy, że akumulatory mniej znanych firm nie są warte uwagi.

    Na co zwracać uwagę, wybierając akumulator?

    Obecność wbudowanego wskaźnika umożliwiającego sprawdzenie poziomu naładowania akumulatora to ogromne udogodnienie dla wszystkich, którzy nie posiadają przyrządów do sprawdzania akumulatorów i nie chcą robić tego samodzielnie. Na taki wskaźnik wystarczy zerknąć i wszystko wiadomo. Bezobsługowość to kolejny bardzo ważny aspekt.
    Obecnie coraz mniej osób decyduje się na akumulatory otwarte, do których można dolewać elektrolitów. Większość konsumentów woli te aktualnie całkowicie bezobsługowe, często nawet nieotwieralne akumulatory. Technologie związane z ich produkcją nie są już takie jak na początku, gdy pojawiły się one na rynku. Aktualnie dorównują parametrami akumulatorom otwartym i można korzystać z nich równie długo (a nawet znacznie dłużej) z równie świetnym skutkiem.

    Jakie wyróżniamy rodzaje akumulatorów?

    Żeby oddać sprawiedliwość również akumulatorom obsługowym, należy uwzględnić je w klasyfikacji baterii. Podstawowym rodzajem akumulatorów są właśnie one – kwasowo-ołowiowe. Oznaczane są skrótem SLA. Są najtańsze, cechują się prostą budową i obsługą. Trzeba o nie odpowiednio dbać, a odwdzięczą się sprawnym działaniem. Oprócz tego są odporne na głębokie rozładowanie, ale trzeba uzupełniać im elektrolit i regularnie kontrolować jego ilość.
    Drugim powszechnie użytkowanym rodzajem są akumulatory żelowe (GEL). Ich ogromną zaletą jest odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, a także długa żywotność. Są droższe od poprzedników. Wewnątrz, zamiast elektrolitów, znajdziemy żel. Ostatnie częste do znalezienia w samochodach akumulatory to te, które nazywamy AGM. Te, chociaż już od dawna nie są nowością na rynku, są znacznie bardziej nowoczesną wersją akumulatorów żelowych. Wewnątrz nie znajdziemy elektrolitu, a matę szklaną, która jest nasączona żelem. Dzięki temu akumulatory są odporne na wstrząsy i nieszczelności. Mają też satysfakcjonującą żywotność i odpowiednio wyższą cenę.
    Sporadycznie na rynku można spotkać się z akumulatorami EFB, AFB lub ECM. To wariacje klasycznych akumulatorów ołowiowo-kwasowych, charakteryzujące się wydłużonym okresem prawidłowego działania. Mają znacznie większe zbiorniki na (wciąż płynny) elektrolit, są bardziej odporne na rozładowywanie i posiadają dodatkową poliestrową powłokę. Ten rodzaj baterii nie radzi sobie z głębokim rozładowywaniem i oczywiście jest droższy ze względu na przedłużony czas działania.

    O czym pamiętać, kupując akumulator? Garść praktycznych porad

  • Nie powinniśmy zastępować zwykłych akumulatorów tymi nowoczesnymi, ponieważ te nie będą kompatybilne z pojazdem – czasami dozwolone jest jednak np. zastąpienie akumulatora EFB modelem AGM.
  • Zbyt niskie parametry akumulatora nie pozwolą na odpalenie samochodu, np. w zimie, natomiast zbyt wysokie sprawią, że ten będzie permanentnie niedoładowany.
  • Akumulator musi mieścić się w przeznaczoną na niego wnękę – inaczej jego użytkowanie będzie niemożliwe.
  • Akumulatory powinniśmy wymieniać średnio co 4–6 lat. Problemy z nimi zidentyfikujemy, obserwując znacznie gorszą pracę rozrusznika i trudności z odpaleniem auta.
  • Warto zwracać uwagę na to, by akumulator miał odpowiednio ustawione bieguny, ale jeżeli zakupiłeś już dany model i okazało się, że w pojeździe są one ułożone na odwrót, możesz jeszcze dokupić przejściówkę, która rozwiąże problem.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!