Data publikacji:

Jaki filtr oleju wybrać? Jak go dobrać?

Filtr oleju pełni bardzo ważną funkcję w zespole silnika każdego samochodu. Odpowiada on za oczyszczanie oleju smarującego elementy silnika. Jest on dość tani, a mimo to często jego wymiana jest zaniedbywana przez kierowców. Filtr oleju zużywa się wraz z eksploatacją pojazdu, dlatego ważne jest, aby regularnie go wymieniać, by zachowywać środek smarujący naszego motoru w jak najlepszej jakości. Jak dobrać filtr oleju do naszego samochodu?
filtr oleju
Dobieramy odpowiedni filtr oleju

Wybieranie filtru oleju

Podstawowym zadaniem filtra oleju jest oczyszczanie środka smarującego silnik. Dzięki niemu do wnętrza silnika nie dostają się zanieczyszczenia, które osadzając się na jego elementach, mogłyby doprowadzić nawet do uszkodzenia jednostki napędowej. W oleju silnikowym znajduje się wiele cząstek i zanieczyszczeń, które nie powinny trafić do komory silnika. Właśnie dlatego stosuje się filtr oleju. Ważne jest, aby był on regularnie wymieniany, żeby jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Wśród niepożądanych zabrudzeń, które powinny być wychwytywane przez filtr oleju, są takie, jak:
  • resztki paliwa, które nie uległy całkowitemu spaleniu;
  • cząsteczki wody;
  • cząsteczki sadzy;
  • zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, których nie zdołał wychwycić filtr powietrza;
  • opiłki metali i wióry metalowe powstałe w wyniku wycierania się i tarcia poszczególnych elementów silnika.
  • Filtr oleju jest typową eksploatacyjną częścią budowy pojazdu. Z upływem czasu zużywa się i przestaje spełniać swoje zadanie. Na powierzchni filtra oleju osadzają się wychwycone przez niego niebezpieczne cząsteczki i zabrudzenia. Ich nadmiar może doprowadzić do zapchania filtra, co przyspieszy proces jego zużywania się. Nieprawidłowe działanie filtra oleju może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji związanych z awariami całego silnika. Z tych właśnie względów nie należy zwlekać z wymianą filtra oleju. Odradza się demontaż filtra, próbę jego wyczyszczenia i ponowny montaż. Filtr po takim zabiegu nie spełni swojego zadania, co narazi nas na konsekwencje związane z przedostawaniem się zabrudzenia do silnika. Filtry oleju są bardzo tanie, a ich wymiana łatwa i intuicyjna, dlatego nie warto próbować oszczędzić na tej części i na siłę wydłużać jej żywotności. Według producentów samochodów filtr oleju najczęściej zaleca się wymienić po przejechaniu konkretnej liczby kilometrów, najczęściej między 7–20 tysięcy. W praktyce najlepiej filtr oleju wymieniać każdorazowo podczas wymiany oleju silnikowego. Pozwoli to kontrolować jego stan i utrzymywać regularną wymianę.

    Jak dobrać filtr oleju?

    Pierwszym kryterium doboru filtra oleju do naszego pojazdu nie jest jego budowa i sposób mocowania, ale materiał filtrujący oraz wyposażenie filtra w odpowiednie zawory. Dla przykładu, jeżeli filtr montowany jest w bocznej lub górnej części silnika, ważne jest, aby filtr oleju posiadał zawór jednokierunkowy, który zabezpiecza przed przeciekaniem i cofaniem się oleju silnikowego po wyłączeniu jednostki napędowej. Niewłaściwy dla danego pojazdu materiał filtrujący może nieprawidłowo wychwytywać zanieczyszczenia albo spowalniać przepływ oleju. Najlepiej sprawdzają się filtry, w których materiałem filtrującym są okładziny z celulozy często wzmacnianej włóknami syntetycznymi. Wracając do zaworów w budowie filtra oleju, ich niewłaściwy dobór może spowodować uszkodzenia filtra wynikające ze zbyt dużego ciśnienia generowanego przez dany silnik. Warto stosować się w tej dziedzinie do zaleceń producenta lub poprosić o poradę fachowców, gdyż niewłaściwie dobrany filtr oleju może spowodować nieprzyjemne skutki wynikające z przedostawania się zabrudzonego oleju do komory silnika.
    Informacje na temat dopasowania i zaleceń filtrów oleju do konkretnego modelu auta znajdują się w jego instrukcji. Jest to niezbędne do prawidłowego doboru filtra tak, aby spełniał w stu procentach swoje zadanie. Również producenci filtrów olejowych zamieszczają informację o modelach samochodów, do których konkretny model filtra będzie pasować. Pamiętać należy o regularnym kontrolowaniu jego stanu i cyklicznej wymianie, co pozwoli na jak najdłuższe korzystanie z naszego pojazdu bez obaw o nieprzyjemne skutki spowodowane zanieczyszczeniami oleju. Dobry jakościowo filtr oleju musi posiadać odpowiednie parametry filtracyjne. Jest to istotna kwestia, jeżeli chcemy utrzymywać sprawność naszego silnika na jak najlepszym poziomie. Samodzielnie wybierając filtr oleju warto zwrócić uwagę na takie elementy jak obudowa, wkłady filtracyjne, ich liczba i ułożenie. Najlepiej kupować sprawdzone produkty pewnych marek, które od lat zajmują się wytwarzaniem filtrów olejów. Bez względu na markę auta, który mamy, należy sprawdzić dopasowanie konkretnego filtra do samochodu, co pozwoli łatwo i dokładnie zamontować go w obudowie, a jego działanie będzie odbywało się bez zarzutów.
    Zdjęcie: Envato Elements