Data publikacji:

Jaki olej do skrzyni biegów? Czym się różnią?

Podczas użytkowania każdego samochodu należy regularnie wymieniać olej do skrzyni biegów, ponieważ zaniechanie tej czynności może spowodować jej uszkodzenie. Wówczas naprawa skrzyni wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi, w szczególności w odniesieniu do tych automatycznych. W ich przypadku razem z olejem należy wymienić również zużyte filtry. Dowiedz się, jaki olej do skrzyni biegów wybrać.
jaki olej do skrzyni biegów

Po co nam olej przekładniowy?

Olej w skrzyni biegów zużywa się w wyniku tarcia, a wraz z upływem czasu traci swoje właściwości. Wpływ na jego degradację ma mróz i upał, określony styl jazdy i wilgoć. W momencie, w którym olej zacznie robić się stary, podczas jazdy dochodzi do niekontrolowanych tarć. W związku z tym opiłki ze skrzyni biegów dostają się do oleju i pozostają w nim. W przypadku skrzyni automatycznych cząsteczki metalu są odfiltrowywane, jednak każdy filtr również ma ograniczoną żywotność, podobnie jak olej.
Zaleca się wymienianie go co około 30-40 tysięcy przejechanych kilometrów, czyli przy bardzo przeciętnym użytkowaniu pojazdu, co około 2 lata. Warto wiedzieć, że producent każdej skrzyni biegów jednoznacznie określa czas wymiany oleju przekładniowego. Jeżeli skrzynia biegów zaczęła się już zacinać, szarpać czy mamy trudności ze zmianą biegów, to znaczy, że wymiana oleju jest konieczna natychmiast!

Jaki olej do skrzyni biegów wybrać?

Wybór odpowiedniego oleju to właściwie nic trudnego, ponieważ producenci zazwyczaj jasno określają, jakiego produktu powinniśmy użyć. Niejednokrotnie podają nie tylko specyfikację oleju, ale także jego markę. Jeżeli decydujemy się na zakup tańszych zamienników, trzeba mieć na uwadze, by miały one identyczne parametry. Ma to tak duże znaczenie, ponieważ oleje dedykowane poszczególnym rodzajom samochodów mogą znacznie się od siebie różnić.

Jaki olej do automatycznej skrzyni biegów, a jaki do manualnej?

Jaki olej do skrzyni biegów manualnej wybrać? Najlepiej taki, który pozwoli zachować jej żywotność na wysokim poziomie. Do tego rodzaju skrzyń najczęściej dobieramy oleje ATF (sporadycznie i wyłącznie, gdy jasno określa to producent), GL-4 i GL-5. Jaki olej do skrzyni automatycznej? Przede wszystkim będą to produkty ATF, jednak należy pamiętać, że nie wolno stosować olejów do różnych rodzajów skrzyń zamiennie. Dlatego też, zanim go wymienisz, dobierz olej do skrzyni biegów!

Jakie oleje mamy do wyboru?

W najbardziej podstawowych podziałach do wyboru mamy oleje:
 • mineralne – bazuje na składnikach naturalnych. Taki olej nieco gorzej radzi sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi.
 • syntetyczne – dobrze działają nawet w szerokim zakresie temperatur i mają świetne właściwości smarne. Aktualnie są nieco częściej stosowane.
 • Oprócz tego w każdym oleju znajdziemy także cały kompleks dodatków, które mają wpływać pozytywnie na jego właściwości w odniesieniu do działania z konkretną skrzynią biegów. Przykładowo – te automatyczne potrzebują znacznie intensywniejszego chłodzenia.

  Jakie parametry oleju należy skontrolować?

  Wśród najważniejszych parametrów wszystkich olejów wymienia się:
 • normę SAE – czyli inaczej Society of Automotive Engineers, dotyczącą lepkości konkretnego produktu. SAE zawsze widoczna jest z przodu lub z tyłu opakowania. Wyróżniamy klasy lepkości od SAE 65 do SAE 250.
 • klasę jakości API – to norma jakości opracowana przez Amerykański Instytut Naftowy. Może być opisana oznaczeniem od GL-1 do GL-6. Im wyższa cyfra przy znaku literowym, tym lepiej.
 • Jeżeli w książeczce serwisowej nie widnieje informacja o tym, jakiego oleju należy użyć, w określeniu jego parametrów pomogą nam serwisanci. Można to łatwo sprawdzić, korzystając z numeru VIN pojazdu. Pomimo tego, że teoretycznie można dobierać oleje na podstawie specyfikacji, czasami zdarza się, że mając w ręce produkt o odpowiedniej klasie jakości i lepkości, dodatki, które zostały w nim zawarte, nie będą odpowiadać konkretnemu modelowi skrzyni biegów. Nieprawidłowy dobór oleju może pogorszyć właściwości funkcjonalne skrzyni, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej uszkodzenia.

  Czy warto wymieniać olej do skrzyni biegów samodzielnie?

  To, czy warto wymieniać olej do skrzyni biegów samodzielnie, jest zależne przede wszystkim od posiadanego modelu samochodu oraz umiejętności. Jeżeli dostęp do korka spustowego nie jest niczym ograniczony, właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to samodzielnie.
  Jeżeli jednak wymiana oleju wymaga demontażu miski olejowej oraz dodatkowo wymiany filtrów, z pewnością lepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom. Ile kosztuje wymiana oleju? Ponownie jest to zależne od marki samochodu oraz ilości koniecznych do przeprowadzenia operacji. Może to być cena od 150 do nawet 500 złotych. Wymiana oleju w skrzyniach automatycznych zawsze jest nieco droższa, niż w przypadku manualnych.

  Najpopularniejsze marki olejów do skrzyni biegów

  Oleje przekładniowe Mobil

  Marka Mobil oferuje co najmniej kilka olejów o zróżnicowanych parametrach. Proponuje produkty syntetyczne z dopracowaną mieszanką uszlachetniającą. Oleje od Mobil są bardzo dokładnie opisane, a marka udostępnia karty charakterystyki swoich produktów. Wśród ich podstawowych zalet wymienia się to, że dobrze radzą sobie ze zmiennymi temperaturami, nie utleniają się i chronią elementy samochodu przed korozją.

  Oleje Castrol

  To firma z ponad stuletnim doświadczeniem w produkcji olejów przekładniowych. Jej asortyment jest na tyle szeroki, że większości polskich kierowców z pewnością uda się znaleźć odpowiedni olej w jej ofercie. Te są nieco droższe, niż przeciętnie, jednak jest to jakość warta swojej ceny.

  Oleje Ravenol

  To oleje segmentu Premium znane jako bardzo odporne na zużycie. Ravenol oferuje oleje w pełni oraz półsyntetyczne w zależności od wybranego produktu. Stosuje w swoich mieszkankach specjalne, opatentowane technologie takie jak CleanSynto czy USVO. Jej asortyment jest bardzo szeroki – uwzględnia wszystkich kierowców, modele samochodów, auta osobowe, ciężarowe, motocykle oraz różne pojemności proponowanych produktów.

  Oleje Mopar

  Mopar to nowoczesne, innowacyjne oleje, w których jakość została idealnie zrównoważona z ceną. Marka ma bardzo szeroki asortyment, zatem każdy znajdzie w nim to, czego potrzebuje. Oleje spełniają wszystkie normy oraz chronią układ skrzyni biegów przed zniszczeniem na długo.

  Oleje Motul

  Motul funkcjonuje na rynku od 150 lat, zatem miał sporo czasu na dopracowanie swoich produktów do perfekcji. To właśnie ta firma odpowiada za wprowadzenie na rynek pierwszego oleju wielosezonowego, z którego to korzystamy do dziś – co więcej, to właśnie on jest najlepszym pomysłem w naszej strefie klimatycznej. To jedne z najlepszych olejów, przy których stosowaniu zjawisko koksowania nie występuje.

  Oleje Valvoline

  Valvoline oferuje tanie oleje o zadowalającej jakości. Specjalizuje się w produktach syntetycznych oraz półsyntetycznych. Marka swoje produkty kieruje nie tylko do użytkowników aut osobowych, ale również dostawczych i ciężarowych. W swojej ofercie ma oleje do manualnych i automatycznych skrzyni biegów.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!