Data modyfikacji:

Jaki będzie najlepszy olej do wspomagania? Dlaczego dobór oleju jest ważny?

Wspomaganie kierownicy zapewne docenił każdy, kto przesiadł się z samochodu bez tego układu do takiego, który został w niego wyposażony. Żeby jednak działał nienagannie, należy o niego odpowiednio dbać. Dlatego też w dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki olej do wspomagania wybrać czy czym różnią się ich poszczególne rodzaje. Podamy też szczegółowe instrukcje dotyczące uzupełniania płynu do wspomagania.
jaki olej do wspomagania

Czemu płyn do wspomagania jest ważny?

Płyn lub inaczej olej do wspomagania to podstawowy czynnik, który pozwala na sprawną pracę całemu układowi wspomagania kierownicy. To on, wraz z niewielką pompką przenosi siły, które normalnie musielibyśmy włożyć w prowadzenie auta. Redukuje też naprężenia i naciski, dzięki czemu dba o cały system i zapobiega jego przedwczesnemu zużyciu. Ma również funkcje chłodzące. W sytuacji, w której ilość płynu jest mniejsza, niż powinna, należy go uzupełnić lub wymienić. Regularne wymiany płynu gwarantują sprawne działanie układu, chronią przed wyciekami i jego przedwczesnymi usterkami oraz dbają o komfort kierowcy podczas jazdy.

Płyn do wspomagania - jaki dolać i kiedy to zrobić?

Jak sprawdzić ile płynu znajduje się w układzie wspomagania? Korek wlewu zdejmujemy oraz spoglądamy na miarkę, która znajduje się na jego spodzie. W przypadku, gdy olej jest zimny, jego poziom powinien znajdować się w okolicy minimalnej na mierniku, natomiast kiedy jest ciepły, pomiędzy „min” i „max”. Jeżeli ilość płynu kończy się przed wskaźnikiem minimum, należy go uzupełnić. W sytuacji, w której wiemy, jaki płyn znajduje się w środku, zwyczajnie go dolewamy. Jeśli nie mamy takiej pewności, należy go wymienić – nie wolno bowiem mieszać ze sobą różnych płynów. Z drugiej strony tak czy inaczej, co pewien czas warto zmienić płyn, ponieważ gromadzą się w nim wszelkie zanieczyszczenia, które mogą w przyszłości uszkodzić układ lub obniżać jego sprawność.

Jak wymienić płyn do wspomagania układu kierowniczego?

Żeby wymienić płyn, musimy:
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!