Data modyfikacji:

Jakie klocki hamulcowe? Najlepsi producenci

Poszukiwania dobrych klocków hamulcowych są niezwykle istotną czynnością, ponieważ to właśnie one zapewniają nam i naszej rodzinie bezpieczeństwo w czasie jazdy. Rozumiejąc, że każdy oczekuje, że klocki hamulcowe będą dobrej jakości oraz względnie tanie, stworzyliśmy zestawienie, w którym uwzględniliśmy wszystkich najlepszych producentów takich produktów. Dowiedz się, jakie klocki hamulcowe będą najlepsze.
jakie klocki hamulcowe

Jakie klocki hamulcowe będą najlepsze?

Teoretycznie najlepsze klocki hamulcowe to takie, które będą efektywne oraz tanie. Niestety często musimy wybierać pomiędzy jedną z tych opcji lub szukać złotego środka. Jakie klocki hamulcowe będą najlepsze? Te, które nie pylą, zachowują się stosunkowo cicho, nie niszczą tarcz hamulcowych, zapewniają skuteczne hamowanie i mają długą żywotność. To dość sporo czynników, które musi spełniać dobry produkt, jednak na rynku znajdziemy niejedne klocki, spełniające te wymagania. Jakie klocki hamulcowe warto kupić? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Rodzaje klocków hamulcowych

Żeby wybrać odpowiednie klocki, trzeba wiedzieć, co właściwie mamy do wyboru. Wyróżniamy następujące rodzaje produktów dostępnych na rynku:
 • klocki organiczne/azbestowe – wykonane z węgla, szkła oraz szlachetnego kevlaru, często z niewielką domieszką metali. Pracują wyjątkowo cicho, jednak czasami pylą ze względu na dość delikatną powierzchnię cierną. Najczęściej montuje się je w samochodach wyjeżdżających z fabryk. Dobrze radzą sobie w standardowym zakresie temperatur i podczas umiarkowanej jazdy. Obecnie odchodzi się od klocków azbestowych na rzecz bezpieczniejszych zamienników organicznych.
 • klocki półmetaliczne – wykonane w około 60% z rozmaitych metali. Cechuje je dobra żywotność i powolne zużywanie się. Nie powinno się jednak wybierać ich do aut sportowych i ciężarowych. To idealny wybór dla osób, które przemieszczają się samochodami osobowymi głównie po mieście.
 • klocki ceramiczne – to gwarancja skuteczności, cichej pracy i ryzyko pylenia ograniczone do minimum, dzięki czemu felgi pozostają czyste na bardzo długi czas. Czasami mogą powodować większe zużycie tarcz hamulcowych, ale nie stanowi to reguły.
 • Sprawdź równiez: ABS - co to jest?
  Na co zwracać uwagę, wybierając klocki do auta? Na zakres temperatur, w jakich najlepiej pracują, współczynnik tarcia i ocenę żywotności. Skuteczna praca w temperaturze 350 stopni pozwoli bezpiecznie przemieszczać się po mieście samochodem osobowym. Za satysfakcjonujący współczynnik tarcia uznaje się od 0,3 do 0,5 – taki też spotykamy oryginalnie w większości samochodów.
  Niestety w zakresie oceny żywotności nie mamy zbyt dużych możliwości. Czasami najlepiej zdać się na opinie innych, a ponieważ nie mamy dostępu do składu chemicznego poszczególnych klocków, trudno ocenić ich rzeczywistą żywotność. Można jedynie ją prognozować, wybierając produkty wykonane z określonych materiałów. Wszystkie klocki powinny mieć oznaczenie R90 lub 90R i najlepiej dobierać je do konkretnych tarcz hamulcowych. Jacy są najbardziej polecani producenci klocków?

  ATE

  Posiada w swojej ofercie klocki hamulcowe proste i ścięte, również do samochodów sportowych. Chociaż ich cena jest odrobinę wyższa, niż w przypadku przeciętnego produktu, warto skusić się na propozycje tej marki. Są dość nowoczesne w porównaniu do innych modeli dostępnych na rynku, ale wcale nie najpopularniejsze, prawdopodobnie właśnie ze względu na cenę. Ich ogromną zaletą jest to, że trudno byłoby znaleźć pojazd, do którego nie dopasujemy klocków tej firmy. Praktycznie nie pylą i cechuje je dobra żywotność.

  TRW

  TRW to marka, która proponuje klocki hamulcowe standardowej jakości, nie klasy Premium, ale w bardzo atrakcyjnych cenach. Jej produkty zachowują idealny balans pomiędzy dobrą ceną, a jakością, dlatego też są chętnie wybierane przez kierowców. W ofercie TRW znajdziemy klocki do różnego rodzaju pojazdów – w przypadku samochodów osobowych są polecane, jednak nie można tego powiedzieć o motocyklistach. Aktualnie producent wdrożył jednak pewne innowacje jak np. powłoka COTEC, która eliminuje problem docierania się klocków po ich wymianie oraz ogranicza pylenie.

  Power Stop

  Marka Power Stop znana jest z wysokiej jakości ceramicznych klocków np. modeli karbonowo-ceramicznych, które uchodzą za wyjątkowo luksusowe. Klocki Power Stop są polecane przez sprzedawców, mechaników i konsumentów. Pomimo tego, że większość modeli przeznaczona jest do aut osobowych, znajdziemy też świetne propozycje do pojazdów sportowych i usportowionych. Klocki są znacznie bardziej odporne na wysokie temperatury, niż standardowe oraz mają zadowalający współczynnik tarcia.

  Febi Bilstein

  Febi Bilstein to niemiecka firma z wieloletnim doświadczeniem w produkcji klocków hamulcowych. Ich ceny są umiarkowane, a produkty zachwycają wysokim poziomem wykonania i dopracowanymi szczegółami. Producent zadbał o to, by nie trzeba było ich docierać po założeniu. Klocki skracają drogę hamowania, względem innych produktów dostępnych na rynku, nie piszczą i nie pylą się. Jeżeli szukasz dobrych klocków, z pewnością będziesz zadowolony z tej marki.

  EBC

  Klocki EBC bazują nawet na 6 różnych mieszkankach, zatem to, czy będziemy zadowoleni może w dużej mierze zależeć od zakupionego rodzaju klocków. Niestety producent nie określa składów mieszanek, ani szczegółowych różnic pomiędzy nimi. Klocki dobieramy jednak na podstawie preferencji związanych z jazdą oraz oznaczeniami kolorystycznymi. Te czarne porównywalne są do klocków fabrycznych w samochodach, zielone nadają się do umiarkowanej jazdy po mieście samochodem osobowym, a żółte sprawdzają się do bardziej agresywnej jazdy, ale zużywają znacznie szybciej.

  Brembo

  Klocki hamulcowe Brembo znajdują się w samochodach klasy Premium jak Aston Martin czy Bugatti. To prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie pod względem komfortu jazdy i wydajności. Mają specjalną, innowacyjną konstrukcję, która wspiera działanie całego układu hamulcowego. Producent deklaruje, że klocki Brembo są o 20% bardziej wydajne od standardowych, pod warunkiem montowania ich z odpowiednimi tarczami.

  Bosch

  Klocki hamulcowe Bosch zbierają bardzo dobre opinie zarówno u mechaników, jak i ich użytkowników. Są popularne wśród polskich kierowców i przeznaczone do aut osobowych, których jeździ po drogach najwięcej. Są wyposażone w akustyczne czujniki zużycia, dlatego każdy podejrzany dźwięk podczas hamowania należy w późniejszym czasie skontrolować.

  Ferodo

  To klocki hamulcowe ze średniej półki o zrównoważonych parametrach. Z pewnością będą wystarczające dla większości przeciętnych kierowców. W ofercie marki znajdziemy zarówno propozycje dla osób, które jeżdżą autami osobowymi po mieście, jak i gokartów czy samochodów wyścigowych. Ferodo dostarcza też klocki do samochodów fabrycznych.

  A.B.S

  A.B.S są droższe od większości propozycji dostępnych na rynku, jednak umożliwiają niebywały komfort jazdy oraz są jednymi z najnowocześniejszych produktów. Posiadają wskaźniki zużycia oraz wyciszające warstwy, które umożliwiają komfortową jazdę w każdych warunkach. To z pewnością jedne z najlepszych klocków hamulcowych dla wymagających!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!