Data publikacji:

Jakie kosmetyki samochodowe wybrać, by najlepiej zadbać o auto

Chcesz, aby twój samochód prezentował się wspaniale? Nawet najbardziej zaniedbany wóz można doprowadzić do dobrego wyglądu, stosując dobre kosmetyki samochodowe. Sprawdź listę produktów, które warto nabyć, jeśli chcesz, by twoje auto lśniło w słońcu i zapierało dech w piersiach.
kosmetyki samochodowe

Zanim kupisz kosmetyki samochodowe…

Zanim zdecydujesz się na kupno produktów do pielęgnacji auta, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest mu potrzebne. Spójrz na samochód i oceń: czy karoseria jest porysowana? Czy auto wymaga gruntownego czyszczenia po zimie?

Jakie są rodzaje kosmetyków samochodowych?

Praktycznie każda część samochodu może być pielęgnowana innego rodzaju produktem.

Na rynku znajdziesz kosmetyki samochodowe, przeznaczone do dbania o:

 • opony
 • karoserię
 • zderzaki
 • szyby
 • reflektory
 • silnik
 • felgi

Osobną grupę stanowić mogą produkty do pielęgnacji wnętrza auta, a więc:

 • tapicerki lub skóry
 • wewnętrznych stron szyb
 • elementów plastikowych

Profesjonalne kosmetyki samochodowe do karoserii

Większości posiadaczy samochodów zależy przede wszystkim na świetnej karoserii. Ideałem jest ta pozbawiona rys, błyszcząca, o żywym kolorze. Nie musisz mieć drogiego sportowego samochodu, by zdumiewać jego wyglądem – jeśli zadbasz o karoserię, auto będzie wyglądało na młodsze i bardziej sprawne. Nawet najdroższe auto, którego karoseria pełni rolę cmentarzyska owadów pokrytego warstwą kurzu, nie będzie prezentować się ciekawie.

Aby usunąć brud z karoserii, użyj szamponu lub żelu do jej mycia. Te produkty usuną nawet oporne zabrudzenia i kurz, dbając jednocześnie o żywy kolor lakieru.

Po umyciu karoserii warto sięgnąć po kosmetyki samochodowe z woskiem. Dostępne są w formie pasty, emulsji lub sprayu. Wosk do samochodu nie tylko nabłyszczy lakier, ale i wypełni powstałe w nim rysy. Jednocześnie wosk chroni przed nowymi uszkodzeniami mechanicznymi i tymi wskutek działania zjawisk atmosferycznych.
Jeśli rysy i inne ubytki w lakierze są widoczne, możesz ukryć je za pomocą kredki maskującej. Pamiętaj, że jej kolor musi być dobrany idealnie do koloru lakieru.

Kosmetyki samochodowe do listew i zderzaków

Niewiele osób poświęca im uwagę, jednak zadbane listwy i zderzaki również wpływają na prezencję auta. Możesz zabezpieczyć je specjalnym płynem, który pogłębia kolor, chroni przed brudem i uszkodzeniami. Oczywiście, zderzaki i listwy przed aplikacją produktu do konserwacji, należy dokładnie umyć.

Kosmetyki samochodowe do opon i felg

Kiedy ostatni raz czyściłeś opony i felgi? Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, jednak ich stan ma ogromny wpływ na wygląd całego samochodu.
 • Felgi - najlepiej zadbać o nie, używając sprayu do usuwania zabrudzeń oraz wosku nabłyszczającego.
 • Opony wyczyścisz za pomocą różnych żeli, pianek i past. Warto zainwestować również w tzw. czernidło, które pogłębi kolor gumy.

Kosmetyki samochodowe do szyb

Szyby samochodowe, w praktyce można wyczyścić klasycznym preparatem do mycia powierzchni szklanych. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby w czasie deszczu woda szybko spływała z szyby, wybierz profesjonalny kosmetyk samochodowy, który tworzy na szybie niewidzialną warstwę ochronną. Dzięki niej szkło zdecydowanie szybciej wysycha. Tym samym preparatem, możesz zabezpieczyć zewnętrzne lusterka.

Kosmetyki do czyszczenia wnętrza samochodu

To we wnętrzu samochodu spędzasz czas, dlatego zadbaj o to, by prezentowało się schludnie. Garść porad:
 • Do czyszczenia kokpitu użyj specjalnych środków zabezpieczających przed osadzaniem się kurzu.
 • Tapicerkę i skórę należy wyprać używając szamponu lub sprayu. Jeśli jesteś posiadaczem kabrioletu, warto zainwestować w produkty piorące wzbogacone o filtr UV. Dzięki niemu tapicerka lub skóra nie odbarwią się wskutek ekspozycji na działanie promieni słonecznych.
 • Wewnętrzne szyby i lusterka warto zabezpieczyć produktem, który zapobiega osadzaniu się pary.
 • Dywaniki samochodowe wykonane z weluru wyczyścisz tym samym preparatem, którego użyłeś do prania tapicerki. Pamiętaj, aby przed praniem dokładnie je odkurzyć. Jeśli posiadasz gumowe dywaniki, wystarczy, że umyjesz je pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, użyj detergentu (np. tego samego, co do mycia zderzaków). Przed umieszczeniem ich ponownie w samochodzie upewnij się, że są absolutnie suche. Aby gumowe dywaniki zachowały głęboki kolor, pokryj je warstwą czernidła do gumy.

Czyszczenie silnika

Regularne czyszczenie silnika wpłynie pozytywnie na jego działanie. Do tego celu, stosuj wyłącznie kosmetyki samochodowe bezpieczne dla przewodów i kabli. Produkt powinien łatwo usuwać smar i olej, jednocześnie nie drażniąc instalacji elektrycznej oraz paliwowej.

Dodatkowe akcesoria, które warto mieć

Aby samochód zawsze prezentował się świetnie, o jego czystość należy dbać regularnie. Warto mieć pod ręką akcesoria, które w razie zabrudzenia, pozwolą ci na natychmiastowe wyczyszczenie auta z zewnątrz lub wewnątrz.
 • Nawilżane ściereczki nasączone alkoholem pozwolą łatwo usunąć zabrudzenia na lusterkach i szybach.
 • Wygodny w użyciu spray czyszczący pomoże natychmiastowo usunąć zanieczyszczenia z karoserii. Używaj go wraz ze ściereczką z mikrofibry.
 • Miły zapach unoszący się we wnętrzu pojazdu znacznie umila jazdy. Zadbaj o dobry odświeżacz powietrza – jego zapach powinien być wyczuwalny, lecz nie drażniący.
Kosmetyki samochodowe powinni używać nie tylko posiadacze nowoczesnych i drogich aut. Nawet, jeśli twój samochód już sporo przeszedł, stosując odpowiednie preparaty, szybko przywrócisz mu świeży i schludny wygląd.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Stanuch