Data publikacji:

Jakie żarówki H7 do soczewek wybrać?

Oświetlenie w samochodzie jest niezwykle ważne dla bezpiecznej jazdy, a jakiekolwiek problemy z reflektorami mogą wiązać się nie tylko z ryzykiem otrzymania mandatu, ale również potencjalnie ze stłuczką lub poważniejszym wypadek. Dlatego też kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na kondycję świateł. Wymiana zużytych lub uszkodzonych żarówek nie należy do specjalnie skomplikowanej, zazwyczaj większe problemy sprawia jednak zidentyfikowanie i wybranie konkretnego produktu, który będzie kompatybilny z pojazdem. Przedstawiamy najważniejsze informacje o żarówkach typu H7, używanych w reflektorach soczewkowych, a także wymieniamy najlepsze modele z tej kategorii.
jakie żarówki h7 do soczewek

Czym się charakteryzuje żarówka H7?

Żarówka typu H1 wykonana jest w technologii halogenowej, a tzw. halogeny były względnie do niedawna montowane w reflektorach prawie wszystkich pojazdów. Jednak obecnie są powoli wypierane przez bardziej niezawodne modele wyposażone w diody LED. Samochodowe żarówki halogenowe zostały opracowane przez firmę Philips i wprowadzone na rynek w latach 60. ubiegłego wieku. Ze względu na wysoką jasność oraz względnie niską cenę bardzo szybko stały się standardem we wszystkich nowych autach. 
Halogen zbudowany jest z trzonka oraz szklanej bańki, w której wnętrzu znajduje się jeden (wszystkie modele H7) lub kilka żarników wykonanych z wolframu. Na skutek przepływającego przez niego prądu, żarnik generuje duże ilości bardzo jasnego światła. Proces jego przepalenia spowalnia mieszanka gazów z grup halogenów, takich jak fluor, brom lub jod, w których atmosferze pracuje.
Nazwa H7 nie jest przypadkowa, na półkach sklepów z częściami samochodowymi znajdziemy także żarówki o innych numerach, jak np. H1, H4 lub H11. Warto podkreślić, że numeracja ta nie wskazuje bezpośrednio na ich osiągi lub parametry, ale na to, z jak starą konstrukcją mamy do czynienia. Światła halogenowe na przestrzeni swojej kilkudziesięcioletniej historii były unowocześnienia i zmieniane często w odpowiedzi na potrzeby producentów aut. Żarówki H7 należą do siódmej generacji halogenów i weszły na rynek na początku lat 90. 
Wszystkie żarówki H7 sprzedawane w sklepach muszą spełniać minimalne wymogi określające ich parametry techniczne, takie jak np. jasność strumienia światła, dzięki którym uzyskują one homologację dopuszczającą je do użytku na drogach. Modeli H7 używa się w przede wszystkim w światłach drogowych i mijania, bardzo często korzystają z nich samochody niemieckich marek, takich jak BMW, Audi czy Mercedes. Sprawdzają się bardzo dobrze w różnych warunkach atmosferycznych, a także podczas jazdy nocą na nieoświetlonych drogach. 
Halogeny H7 mają moc 55 W, pracują pod napięciem 12 V i osiągają wydajność na poziomie ok. 1500 lumenów. Ich przeciętna temperatura światła waha się tutaj w granicach ok. 4000 K, co odpowiada zimnemu białemu światłu. Przeciętna żywotność modeli tego typu może być bardzo wysoka i sięgać nawet 600 godzin w najdroższych modelach, choć tańsze produkty będą wymagać wymiany już po około 350 godzinach.

Żarówki H7 LED – czy można zamienić żarówki halogenowe na LED?

Wydajność żarówek LED sprawia, że właściciele aut z żarówkami halogenowymi bardzo często pytają o możliwość ich wymiany na bardziej oszczędne i nowoczesne konstrukcje z diodami. Teoretycznie operacja taka jest możliwa, bowiem w sklepach znajdziemy specjalne zestawy pozwalające na konwersję reflektorów.
Niestety kupujemy je wyłącznie na własną odpowiedzialność, ponieważ przepisy są tutaj nieubłagane i nie pozwalają na jazdę z tego typu instalacją, ponieważ tak zamontowane światła nie mają odpowiedniej homologacji. Podczas kontroli auta jesteśmy więc narażeni na mandat.

Jakie żarówki H7 do soczewek?

Żarówki H7 do reflektorów soczewkowych wybieramy tak samo, jak do innych typów świateł. Przede wszystkim unikamy kupowania produktów niesprawdzonych marek, stawiamy przede wszystkim na modele renomowanych producentów, takich jak Osram lub Philips. Żarówki dopasowujemy też do stylu jazdy, jeżeli poruszamy się dużo po zmroku lub w niesprzyjającej aurze, nie zaszkodzi wybrać halogeny o wzmocnionej jasności. Zazwyczaj odznaczają się one też podwyższoną odpornością na wstrząsy i zmiany temperatury, minimalizując ryzyko przedwczesnego przepalenia świateł.

Polecane żarówki H7 do soczewek

Osram Żarówki H7 Night Breaker Laser + 200%

Halogeny H7 do soczewek, które przeznaczone są do stosowania w samochodach osobowych i motocyklach. W zestawie znajdziemy dwie sztuki żarówek, które według producenta generują światło jaśniejsze o 200 procent od minimalnych wymagań homologacyjnych, co w teorii gwarantuje zasięg reflektora nawet do 150 metrów. 

Philips H7 WhiteVision Ultra 4200K 

Żarówki H7 do reflektorów soczewkowych w samochodach osobowych. Największą zaletą modelu jest specjalna powłoka, która poprawia parametry światła osiągającego dzięki temu ultrabiałą barwę o temperaturze 4200 K, poprawiającą widoczność na drodze. Przeciętna żywotność halogenu to 350 godzin.

Osram H7 Night Breaker Silver + 100% 

Żarówki H7 o jasności podwyższonej o 100 procent w stosunku do minimum przewidzianego dla halogenów tego typu. Produkt przeznaczony jest do dłuższej jazdy w nocy, w idealnych warunkach dający widoczność na odległość do 130 metrów. W zestawie znajdziemy dwie sztuki żarówek.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski