Data publikacji:

Ranking opon całorocznych 2024. TOP 10 opon wielosezonowych 2024

Opony całoroczne z każdym sezonem stają się coraz bardziej popularne na polskich drogach. Uważane są za kompromis pomiędzy letnimi a zimowymi egzemplarzami. Opony sezonowe przeznaczone są do konkretnych warunków drogowych, jakie dotykają nas podczas zmieniających się pór roku.
Car service worker changing wheel
Obecne opony całoroczne dostosowane są do każdej możliwej pogody. Poradzą sobie zarówno na mokrej czy zaśnieżonej drodze, ale również na rozgrzanym asfalcie w upalny dzień. Jeszcze kilka lat temu wielosezonowe modele uznawane były za opony dla kierowców mało wymagających, bardziej budżetowe i na ogół średniej jakości. Aktualnie parametry i jakość ogumienia wielosezonowego stoi na najwyższym poziomie.
Ze względu na niezbyt zróżnicowany klimat w Europie Środkowej stają się one coraz bardziej popularne i chętniej kupowane. Obecne zimy nie są bardzo mroźne, opady śniegu też dalekie od dawnych warunków zimowych, z kolei lata nie są mocno upalne przez długi czas, dlatego opony, które są uniwersalne, świetnie sprawdzają się w takich warunkach.
Aby wybrać dobre opon całosezonowe, warto zapoznać się z ich rankingiem, co może okazać się niezwykle pomocne przy doborze odpowiedniego ogumienia. Przygotowaliśmy dla was ranking dziesięciu najbardziej polecanych pozycji wśród opon całorocznych na rok 2024. Poniżej znajduje się zestawienie TOP 10 opon wielosezonowych na nadchodzący rok.
Czytaj również: Ciche letnie opony

TOP 10 opon wielosezonowych 2024

Michelin CrossClimate 2

Michelin CrossClimate 2 to wysokiej jakości opona całosezonowa, która doskonale poradzi sobie zarówno w zimowych, jak i letnich warunkach pogodowych. Starannie dobrana mieszanka gumowa świetnie współpracuje z nowoczesną rzeźbą bieżnika. Producent postawił na jakość i trwałość. Opony te gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa i przyczepności na śniegu oraz zwiększoną odporność na zużywanie się w upalne dni. Opony, za sprawą nowoczesnego systemu kanalików, efektywnie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe. Wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia aquaplaningu. Bieżnik kierunkowy zaprojektowano tak, aby zużywał się wolniej i bardziej równomiernie, co pozwoli przez jeszcze dłuższy czas użytkować jeden komplet opon, bez obaw o utratę ich właściwości jezdnych.

Pirelli Scorpion All Season SF2

Pirelli Scorpion All Season SF2 to wysokiej jakości produkt włoskiej marki opon. Model ten zapewnia nie tylko bardzo wysoki poziom komfortu jazdy, ale również pozwala na wysokie przebiegi. Wyróżnia się także ponadprzeciętnymi parametrami hamowania. Zachowuje podobne rezultaty na suchej, mokrej czy zaśnieżonej drodze, co potwierdza, że jest dobrą całoroczną oponą przygotowaną do wszelkiego rodzaju warunków. Wszystkie te cechy to głównie zasługa połączenia ze sobą nowoczesnego wzoru bieżnika kierunkowego V-shape oraz innowacyjnej mieszanki gumowej.
Udało się nie tylko zwiększyć trwałość i zmniejszyć opory toczenia, ale też poprawić zachowanie się opon w każdych warunkach pogodowych. Opony posiadają również inne rozwiązania technologiczne, które poprawiły komfort jazdy i umieściły oponę na drugim miejscu. Są to rowki odprowadzające wodę czy charakterystyczne nacięcia na blokach bieżnika. Wszystko to gwarantuje jeden, niezawodny model opon, na który warto zwrócić uwagę, szczególnie jeżeli jesteśmy właścicielami większych i mocniejszych samochodów, jak na przykład SUV-ów.

Goodyear Vector 4Season Gen 3

Goodyear Vector 4Season Gen 3 to opony całoroczne klasy premium. Jest to już trzecia generacja popularnej linii ogumienia, która oferuje jeszcze lepsze właściwości jezdne. Zapewniają większy poziom przyczepności na śniegu, stabilniejszą i bezpieczniejszą jazdę oraz bardziej efektywne odprowadzanie wody z powierzchni opony. Opony te świetnie radzą sobie na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze, co pokazuje, jak dopracowane zostały pod względem wymagań atmosferycznych. Do wykonania użyto starannie dobranej mieszanki gumowej, która posiada zdolność do adaptacji termicznej i zmiany elastyczności w zależnie od warunków drogowych.

Bridgestone Weather Control A005

Opony Bridgestone Weather Control A005 sprawdzą się doskonale w każdych warunkach pogodowych. Najbardziej dopracowane zostały pod kątem deszczowej pogody, kiedy to widoczność i warunki drogowe są najgorsze. Mimo to producent nie zapomniał o upalnych, letnich dniach oraz zimowej, śnieżnej pogodzie. Opony te wykazują ponadprzeciętne parametry jazdy w każdych warunkach, jednak dominują zdecydowanie na deszczu.
Nowoczesna mieszanka gumowa w połączeniu z kierunkową rzeźbą bieżnika tworzą znakomity duet. Do tego warto dodać charakterystyczne lamele w kształcie litery „Z”, które znacznie poprawiają przyczepność. Obwodowe kanały odprowadzające, w postaci szerokich szczelin, efektywnie osuszają powierzchnię opony z nagromadzającej się wody. Zoptymalizowana konstrukcja opony wpływa na równomierne i spowolnione zużywanie się bieżnika, a co za tym idzie, dłuższe przebiegi i większą trwałość opony.

Pirelli Cinturato All Season SF 2

Pirelli Cinturato All Season SF 2 to nowoczesne opony całoroczne, które reprezentują klasę premium. Jest to pierwszy model włoskiej marki, w którym zdecydowano się zastosować nowoczesną technologię adaptacyjnego bieżnika, który dopasowuje się do temperatury i warunków drogowych. Opony te najlepiej sprawdzają się w mieście, jednak na dalekich trasach również nie sprawiają problemów.
Na przyczepność i dobre warunki prowadzenia oraz hamowania wpływają przede wszystkim rodzaj mieszanki oraz kształt bieżnika. Przy niskich, zimowych temperaturach rozszerzają się lamele na bieżniku, co poprawia wgryzanie się w warstwę śniegu, a tym samym zwiększa przyczepność. W ciepłe dni domykają się, co poprawia skuteczność na suchej lub mokrej drodze. W ten sposób połączono największe zalety opon letnich i zimowych w jeden, uniwersalny model.

Hankook Kinergy 4S2 H750

Hankook Kinergy 4S2 H750 to całoroczna opona, która jest kolejną już odsłoną w tej linii marki Hankook. Poprzednie wersje cieszyły się ogromna popularnością, a teraz otrzymaliśmy jeszcze bardziej dopracowany model. Opony te zalicza się do klasy średniej, są przeznaczonych do samochodów głównie osobowych. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy w ciepłe, jak i zimowe dni. W testach, jak i w opiniach widać, że charakteryzują się bardzo wysoką przyczepnością i ponadprzeciętną skutecznością hamowania.
Koreańska marka zastosowała bieżnik, który jest kompromisem między wysoką trwałością a dobrymi parametrami jazdy. Mieszanka gumowa wykonana została z surowców naturalnych, dzięki czemu opony dopasowują się do warunków i gwarantują odpowiednią sztywność. Dodatkowo ogromną zaletą jest cena. Opona niewiele zostaje w tyle za konkurencyjnymi modelami klasy premium, jeżeli chodzi o jej jakość i właściwości, jednak ceną zachęca do zakupu.

Firestone Multiseason Gen2

Firestone Multiseason Gen2 to całoroczne opony przeznaczone głownie do samochodów osobowych oraz SUV-ów. Jej najważniejszymi cechami są stabilność prowadzenia, skuteczne hamowanie na suchych i mokrych nawierzchniach, a także długi czas eksploatacji. Jest to druga generacja opon Multiseason tego producenta, który twierdzi, że nowy model gwarantuje nawet do 20% lepsze osiągi. Opony te są dość popularne ze względu na doskonały stosunek ceny do jakości. Zoptymalizowany wzór bieżnika pozwala na bezpieczne użytkowanie w różnych warunkach pogodowych, od słonecznych, gorących dni aż po śnieżne, zimowe.

Kleber Quadraxer 3

Kleber Quadraxer 3 to opony całosezonowe z przeznaczeniem do samochodów osobowych. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością oraz skutecznością hamowania na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze. Zastosowana mieszanka gumowa wraz z kierunkową rzeźbą bieżnika tworzą zintegrowany system, który dba o komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Charakterystyczne nacięcia na bieżniku pomagają zachować optymalny poziom przyczepności i usprawniają usuwanie wody z kanalików odprowadzających. Dodatkowo opony te cechuje wydłużona żywotność, a co za tym idzie, oszczędności związane z utrzymaniem i eksploatacją jednego kompletu opon. Dużym atutem jest cena tego modelu ogumienia, która na pewno przyciąga wzrok niejednego zainteresowanego.

Falken Euroall Season

Falken Euroall Season to opony wielosezonowe japońskiej marki, która specjalizuje się w produkcji ogumienia w klasie średniej. Opony te charakteryzuje przede wszystkim stosunek ceny do jakości. Sprawdza się dobrze na różnego rodzaju nawierzchniach na śniegu, w deszczu, jak i w suchy, upalny dzień. Świetna kompozycja gumowa pozwala dostosowywać się do pracy w szerokim zakresie temperatur. Do jej wytworzenia wykorzystano odpowiednią ilość krzemionki z dodatkiem styrenu. Połączenie to miało na celu przede wszystkim poprawić przyczepność na mokrej drodze. Innowacyjny bieżnik wyposażono w szerokie, głębokie rowki, które w połączeniu z właściwościami kompozycji gumowej skutecznie odprowadzają wodę oraz śnieg i bez zastrzeżeń trzymają się drogi.

Toyo Celsius AS2

Toyo Celsius AS2 to nowoczesna japońska opona, która wdarła się w rankingi opon całosezonowych. Jest to model, który skradł serca przede wszystkim dzięki wysokiej stabilności przez cały rok. Konstruktorzy podkreślają, że w bieżniku zastosowano technologie, które miały na celu połączyć mobilność z bezpieczeństwem. Efektem tego jest opona Toyo Celsius AS2 o dynamicznym, stożkowym kształcie bieżnika.
Zapewnia on zoptymalizowaną drogę hamowania, skuteczne odprowadzanie wody oraz zmniejsza opory toczenia, a tym samym zwiększa trwałość ogumienia. Producent podkreśla wysoką efektywność paliwową, dzięki czemu samochód spala mniejsze ilości paliwa. Opona o dobrym stosunku jakości do jej ceny, dostępna w bardzo szerokiej gamie rozmiarowej od małych, miejskich samochodów, przez rodzinne, kompaktowe auta, aż po SUV-y.
Zdjęcie: Envato Elements