Data publikacji:

Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 czy 4600. Porównanie olejów silnikowych. Jaki olej do TDI wybrać?

Liqui Moly to niemiecka marka specjalizująca się w produkcji środków smarnych i preparatów przeznaczonych do narzędzi mechanicznych, maszyn oraz samochodów.
Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 czy 4600
Zasłynęła z wysokiej jakości produktów. Firma ta, na tle gigantów w tej dziedzinie, jest dość mała, jednak bardzo mocną rolę odgrywa na rynku motoryzacyjnym i zajmuje na nim wiodące, bardzo wysokie miejsca. Do nowoczesnych silników trudno dobrać odpowiedni olej na podstawie samej jego lepkości. Coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin powodują, że producenci jednostek napędowych tworzą coraz bardziej wysilone silniki, które do prawidłowej i długiej pracy bez problemów potrzebują odpowiednio dobranych środków smarnych. Dobrej jakości oleje silnikowe posiadają odpowiednie, określone współczynniki i parametry oraz liczne dodatki uszlachetniające, których zadaniem jest nie tylko smarowanie współpracujących elementów silnika, ale też odpowiednia jego konserwacja, uszczelnianie czy chłodzenie. Marka Liqui Moly specjalizuje się nie tylko w produkcji olejów silnikowych, ale też licznych dodatków oraz chemii motoryzacyjnej. Szeroki obszar produkcji pozwala na bieżąco śledzić potrzeby rynku motoryzacyjnego, co tworzy przewagę nad producentami zajmującymi się tylko i wyłącznie wytwarzaniem olejów do silników. Dobrej jakości dodatki i chemia warsztatowa często są bazą do urozmaicania olejów tej marki. Zdobywane doświadczenie pozwala łączyć ze sobą ich najlepsze produkty, tworząc nowe, ulepszone pozycje. Dziś przedstawimy i porównamy dwa oleje silnikowe 5W30 tej marki. Są to kolejno oleje Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 oraz Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4600.

Olej silnikowy Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200

Olej silnikowy Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 jest nowoczesnym, całorocznym olejem syntetycznym. Zawiera mieszankę niekonwencjonalnej bazy olejowej, która została oparta na technologii syntetycznej z dodatkiem licznych uszlachetniających środków. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia szybki odpływ oleju w silniku. Olej ten charakteryzuje się przede wszystkim poprawią wydajności silnika, zmniejszeniem zużycia paliwa, ochroną i konserwacją wszystkich podzespołów silnika oraz wysoką trwałością i długimi dystansami na jednej wymianie. Olej Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 przewidziany jest do samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi oraz tych z turbodoładowaniem. Doskonale współpracuje z samochodami wyposażonymi w filtr cząstek stałych (DPF) i w pompowtryskiwacze.

Olej silnikowy Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4600

Olej silnikowy Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4600 to syntetyczny olej silnikowy. Łączy w sobie wysokiej jakości technologię oleju syntetycznego wraz z licznymi dodatkami uszlachetniającymi. Olej jest wysokowydajny, przeznaczony szczególnie do silników z filtrem cząstek stałych (DPF). Gwarantuje wyjątkowo wysoką ochronę silnika, wydłużając jego żywotność. Zmniejsza też zużycie oleju i paliwa, przez co jest ekonomiczny i pozwala na dłuższe odległości na jednym zalaniu zbiornika olejowego. Stosowanie oleju Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4600 poprawia wydajność jednostki napędowej, zmniejsza zużywanie się części silnika, doskonale chroni i konserwuje podzespoły, uszczelnia, reguluje temperaturę oraz oczyszcza komorę silnika. Zapewnia płynny start na zimnym silniku i jest wysoce odporny na ścinanie i zużycie. Olej opracowany został z myślą o całorocznej pracy w silnikach benzynowych i wysokoprężnych, jednak to silniki Diesla bardziej wykorzystują jego pełny potencjał. Sprawdza się w pojazdach z filtrem cząstek stałych (DPF) oraz z turbosprężarką. Równie dobrze sprawdzi się też w samochodach z instalacją gazu LPG.

Oleje silnikowe Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 oraz Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4600 – porównanie

Porównując do siebie oba te oleje, nie zauważy się znacznych różnic. Olej Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4200 zaleca się stosować w samochodach osobowych oraz ciężarowych. Dla porównania drugi model stosuje się raczej w jednostkach osobowych. Spełnia też więcej norm dla koncernów motoryzacyjnych, takich jak Grupa VAG, Porsche, BMW, Mercedes-Benz, Citroen i Peugeot, oraz włoskich samochodów marki Fiat i Alfa Romeo. Model Liqui Moly 5W30 TOP TEC 4600 nie posiada aprobaty Porsche i francuskich modeli, jednak dodatkowo spełnia normy marki Ford. Nadrabia również dobrą współpracą z silnikami z instalacją LPG oraz znacznie lepiej pracuje w jednostkach wysokoprężnych. Doskonale spisuje się w turbodoładowanych dieslach typu TDI, które dominują w grupie VAG i których znaczną liczbę można spotkać na europejskich drogach. Cenowo obie te pozycje wyglądają podobnie, dlatego nie klasyfikuje się ich w tej dziedzinie.
Zdjęcie: Envato Elements