Data publikacji:

Jaki mały SUV dla żony wybrać? 

W ciągu ostatnich lat SUV-y zdominowały rynek samochodów osobowych. Cieszą się one ogromnym powodzeniem nie tylko za oceanem, skąd pochodzą, ale również w całej Europie. W Polsce już ponad połowa nowych rejestrowanych aut to pojazdy tego typu. Tłumaczymy, czym się charakteryzują, a także jakie małe modele cieszą się powodzeniem.
mały suv dla żony

Auta typu SUV – definicja

SUV to skrót od angielskiej nazwy „sport utility vehicle” (pojazd sportowo-użytkowy), która przygotowana została przez amerykańskich speców od marketingu w latach 80. na określenie nowej kategorii samochodów zaczynającej wówczas powoli cieszyć się coraz większym powodzeniem wśród konsumentów. Na przestrzeni lat definicja SUV-a powoli ewoluowała.
Oryginalnie miano SUV-a otrzymywały samochody terenowe z napędem na cztery koła, które pozwalały również na dość komfortowe korzystanie z nich w codziennym życiu. Były one pozbawione wielu charakterystycznych akcesoriów i dodatków, przydatnych podczas długich przejażdżek po bezdrożach, takich jak hak holowniczy. W zamian za to wyposażenie ich wnętrza nie było aż tak spartańskie i utylitarne, przypominając bardziej to, co oferują klasyczne auta osobowe. 
Zaletą SUV-ów była większa przestrzeń bagażnika i wytrzymałość auta, która pozwalała ich właścicielom na weekendowe wypady poza miasto, np. z rowerem lub deską surfingową, a także dłuższe podróże. Dla wielu istotnym czynnikiem decydującym o ich wyborze było też zwiększone bezpieczeństwo podczas wypadków drogowych. 
Dzisiejsze SUV-y, zwłaszcza te przeznaczone na rynek europejski, który nie toleruje pojazdów o bardzo dużych gabarytach, nie spełniają już oryginalnych kryteriów definicyjnych. Nazwa ta stosowana jest również zamiennie z crossoverami, a więc kategorią aut, które teoretycznie stanowią połączenie cech typowego miejskiego auta oraz klasycznych SUV-ów. 
SUV-y i crossovery są więc konstrukcjami, które od przeciętnych hatchbacków i miejskich osobówek różni przede wszystkim podwyższone podwozie z większym prześwitem, a także bardziej agresywna i sportowa sylwetka. Co ciekawe, w większości przypadków straciły one też cechy terenowe, do standardu w żadnym wypadku nie należy więc tutaj np. napęd na cztery koła. 
Skąd bierze się więc wielka popularność SUV-ów? Wybierający te pojazdy chwalą sobie przede wszystkim większą przestrzeń bagażnikową, wyższe poczucie bezpieczeństwa na drodze, a także moc silnika. Nie można nie wspomnieć o tym, że SUV-y są również preferowane przez właścicieli dużych rodzin, świetnie nadają się więc na dłuższe wycieczki, zapewniając równocześnie dobry komfort swoim pasażerom.
Przeciętny SUV i crossover ma większą masę od klasycznych osobówek, co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa. Modele o bardzo wysokim zawieszeniu mogą prowadzić się też gorzej za sprawą przesuniętego środka ciężkości. Osoby kierujące tymi pojazdami zauważają trudniej mniejsze obiekty pojawiające się znienacka przed maską (np. zwierzęta). Nie zapominajmy też, że w trakcie zderzenia masywny SUV stanowi większe zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

Jak mały SUV dla żony warto wybrać?

Z perspektywy amerykańskiego rynku nawet największe SUV-y sprzedawane w Europie należą do kategorii małych aut. Mimo to, na Starym Kontynencie najmniejsze modele tej klasy określa się mianem B-SUV-ów i stanowią one znaczącą większość kupowanych pojazdów.

Małe SUV-y – popularne modele

  • Suzuki Vitara III – pierwsza wersja tego auta zadebiutowała ponad 30 lat temu, najnowsze modele z tej serii to małe SUV-y produkowane od 2015 roku. 
  • Volkswagen T-Roc – mały SUV produkowany od 2017 roku, przeznaczony do jazdy po mieście.
  • Mazda CX-3 – bardzo popularny model wśród Polaków poszukujących małego SUV-a, jego produkcja zakończyła się jednak oficjalnie pod koniec 2021 roku.
  • Renault Captur – kompaktowy miejski SUV dobrze radzący sobie na polskich drogach, auto jest produkowane od 2013 roku.
  • Kia Stonic – typowy miejski crossover/SUV, który odznacza się atrakcyjną ceną i osiągami.
  • Opel Mokka X – niewielki crossover, który podobnie jak Kia najlepiej sprawdza się podczas jazdy w mieście. Model jest chwalony za swoją niezawodność i niską awaryjność.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Michał Kułakowski