Data publikacji:

Michelin Crossclimate vs Goodyear Vector 4seasons

W tym artykule zajmiemy się przedstawieniem i porównaniem dwóch modeli opon wielosezonowych z segmentu premium. Są to Michelin CrossClimate oraz Goodyear Vector 4Seasons. Oba te modele są wysoko w rankingach opon wielosezonowych. Zastosowanie innowacyjnych technologii oraz lata doświadczeń pozwoliły producentom uzyskać opony o znakomitych parametrach. Czym się charakteryzują, które są lepsze? Sprawdźmy to. 

Michelin CrossClimate czy Goodyear Vector 4Seasons? 

Opony wielosezonowe stają się coraz bardziej popularne. Wielu kierowców decyduje się na ten krok z kilku powodów. Po pierwsze, w naszych regionach nie zauważa się znacznych różnic temperaturowych, dlatego zaciera się ta różnica między oponami letnimi, a zimowymi.  
Kolejna sprawa to oszczędność. Decydując się na komplet opon wielosezonowych, nie inwestujemy w dwa niezależne komplety oraz oszczędzamy na samej wymianie ogumienia.  
Trzecia sprawa to uniwersalność i bardzo dobre wykonanie opon całorocznych. Kiedyś kojarzone były z biedniejszą alternatywą, teraz stanowią markę same w sobie. Technologie, które pozwalają połączyć zarówno letnie, jak i zimowe opony w jeden model, sprawiają, że wielosezonowe opony cieszą się coraz większą popularnością.  
Bieżnik opon wielosezonowych często jest asymetryczny. Zawiera w sobie elementy opon letnich, takie jak szerokie rowki odprowadzające, gładką strukturę bieżnika, która zapewnia lepszą przyczepność, ale też liczne nacięcia, jak na oponach zimowych, które poprawiają parametry jazdy nawet w zimowych warunkach. Najczęściej opony wielosezonowe kupowane są do samochodów dostawczych. Kierowcy pokonujący długie trasu muszą być przygotowani na każdą ewentualność, a komplet opon wielosezonowych to też, jak wspomnieliśmy, oszczędność. Stąd coraz chętniej sięgamy po modele z rankingu opon całorocznych.

Michelin CrossClimate 

Jakie opon wielosezonowe wybrać? Michelin CrossClimate to przykładne opony całoroczne. W świetny sposób łączą w sobie cechy i elementy opon zarówno letnich, jak i zimowych. Oferują pełne bezpieczeństwo niezależnie od warunków pogodowych oraz tych panujących na drodze. Zapewniają dobrą przyczepność i reaktywność, dokładnie odwzorowując każdy ruch kierowcy.  
Skuteczne hamowanie na suchej, mokrej oraz pokrytej śniegiem nawierzchni to sprawa V-kształtnego bieżnika. Jego specyficzny kształt nie tylko doskonale przylega do powierzchni drogi. Świetnie radzi sobie też z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego.  
Optymalne warunki jazdy w każdych warunkach osiągnięto poprzez zastosowanie termoadaptacyjnej mieszanki gum i elastomerów. Dzięki temu opony dopasowują się do warunków panujących na drodze i zróżnicowanych temperatur.  
Zastosowano też kilka autorskich, nowoczesnych technologii, takich jak P-edge, co poprawia przyczepność na śniegu, V-Ramp, która zwiększa skuteczność hamowania, oraz MaxTouch, która optymalizuje obszar styku opony z drogą. Opony Michelin CrossClimate nazywane są ekspertem wśród opon wielosezonowych, co poparte jest licznymi wyróżnieniami i wysokimi pozycjami w testach jakościowych. 

Goodyear Vector 4Seasons 

Opony Goodyear Vector 4Seasons to opony, które zapewniają doskonałe prowadzenie w każdych warunkach atmosferycznych. Przy tworzeniu tego modelu użyto nowych, innowacyjnych technologii, które pozwoliły uzyskać zamierzony efekt i zapewnić sukces grupie Goodyear. Od poprzedników najnowsza generacja tych opon różni się poprawioną przyczepnością oraz lepszym prowadzeniem na śniegu, krótszą drogą hamowania i większą reakcyjnością na suchej nawierzchni oraz zmniejszonym ryzykiem wpadania w aquaplaning.  
Wspomniane wcześniej technologie, które postawiły konkurentom wysoką poprzeczkę, to przede wszystkim SnowGrip, czyli zwiększona liczba lameli na rzeźbie bieżnika, co przekłada się na lepszą przyczepność na śniegu. Technologia ta powoduje, że lamele przecinają się w taki sposób, że stymulują lepszą przyczepność w punkcie styku. Dry Handling odpowiada za usztywnienie bloków bieżnika i ich stabilizację. Dzięki temu opona jest mniej podatna na deformacje, szczególnie przy trudnych manewrach, dzięki czemu lepiej trzyma się drogi i skraca drogę hamowania.  
Technologia Aqua Control odpowiada za odprowadzanie wody z powierzchni styku opony i robi to w sposób perfekcyjny. Głębokie i szerokie rowki umożliwiają doskonałe odprowadzenie wody, a zużywając się, ewoluują i pomagają tę wodę rozpraszać, dzięki czemu opony nie tracą skuteczności wraz ze stopniem zużycia. 
Michelin CrossClimate vs Goodyear Vector 4Seasons. Którą oponę wybrać? 
Oba te modele to najwyższa półka jakościowa. Różnią się od siebie przede wszystkim technologią wykonania, jednak mają jeden wspólny cel – zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy. Śmiało można powiedzieć, że modele te są niemal identyczne. Porównując poszczególne parametry danych rozmiarów opon, zaobserwować można, że wyglądają tak samo.  
Pod względem technicznym ciężko wybrać faworyta, choć zdania zwolenników na pewno są bardziej podzielone. Zapewnić możemy jedynie, że oba te modele mają bardzo podobne oceny i opinie, więc zdania użytkowników są do siebie zbliżone. Gdybyśmy musieli ocenić i wybrać jeden rodzaj spośród podanych, wybór pada na Goodyear Vector 4Seasons.  
Dlaczego? Jest to już trzecia generacja, za każdym razem udoskonalana, więc spodziewać się możemy większej „świeżości”. Kolejna sprawa to cena, która różni się na korzyść wspomnianego właśnie modelu Goodyear Vector 4seasons. Z reguły wahania nie są duże, ale dla przykładu model w rozmiarze 205/55 R16, który porównamy parametrami poniżej, różni się o nawet 50 zł na sztuce. Czy to dużo? Nie nam to oceniać. Większość jednak spostrzeże fakt niższej ceny i przyzna punkt Goodyearowi. 
Michelin CrossClimate vs. Goodyear Vector 4Seasons 

Michelin CrossClimate 205/55 R16 

Producent – Michelin 
Model – CrossClimate 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – premium 
Szerokość – 205 mm 
Profil – 55% 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności – B (+3 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 70 dB 

Goodyear Vector 4Seasons 205/55 R16 

Producent – Goodyear 
Model – Vector 4Seasons 
Przeznaczenie – wielosezonowe 
Klasa – premium 
Szerokość – 205 mm 
Profil – 55% 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności – B (+3 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 69 dB 
Zdjęcie: gargantiopa / Envato Elements