Data publikacji:

Michelin Pilot Sport 4 S vs Pirelli P Zero

Wydawać by się mogło, że opony to tylko gumowe krążki na kołach samochodu, jednak wybór właściwych opon może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Opony różnią się między sobą wieloma czynnikami. W tym artykule porównamy opony Michelin Pilot Sport 4 S vs Pirelli P Zero. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup nowych opon.
Michelin Pilot Sport 4 S vs Pirelli P Zero
Opony letnie charakteryzować się muszą doskonałą przyczepnością na suchej i mokrej drodze. Do tego ważne jest, aby skutecznie hamowały. Wszystko to w całość spinać powinien bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, wysokie osiągi i znacznie wydłużona żywotność. Jest to szczególnie istotne, kiedy myślimy o sportowych oponach letnich, które jeszcze większy nacisk kładą na powyższe parametry. Sportowe opony letnie muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na zużywanie się. Przyczepność i hamowanie to elementy, bez których szybka jazda nie byłaby w żadnym stopniu bezpieczna. Pewność i precyzja prowadzenia to właściwości, o które producenci sportowych opon letnich szczególnie dbają i stale ulepszają. Podobnie jest w przypadku opon Michelin Pilot Sport 4 oraz Pirelli P Zero. Są to bez wątpienia modele, które zdominowały rynek motoryzacyjny jeżeli chodzi o sportowe opony przeznaczone do jazdy letniej. Są stale porównywane, a ich rywalizację ciężko rozwiązać. Są bowiem bardzo do siebie podobne, a to, co łączy je najbardziej to fakt, że bezapelacyjnie są najlepsze. Czym się charakteryzują te modele i jakie występują między nimi różnice?

Michelin Pilot Sport 4

Na pierwszy ogień idą opony Michelin Pilot Sport 4. Jest to model sportowej opony letniej prosto z najwyższej półki. Oferują one maksymalne osiągi i bardzo wysoki komfort użytkowania. Ich największymi zaletami są przede wszystkim stabilność, precyzja i duża reakcyjność na ruchy kierownicy, skuteczne odprowadzanie wody, zmniejszone ryzyko aquaplaningu i znakomita przyczepność w letnich warunkach. Producent przedstawia najważniejsze jego zdaniem technologie, które użyte zostały do wytworzenia ich flagowego modelu opon.
Pierwszą korzyścią jaką podkreśla jest bardzo wysoka reakcyjność i sterowność. Technologia „dynamic response” wprowadziła nowoczesne, nylonowo-aramidowe opasanie opony, co zwiększa jej sztywność, a tym samym precyzję kierowania. Ultra-reakcyjny bieżnik stale dopasowuje się do drogi optymalizując powierzchnię styku.
Doskonałe właściwości i wysoki poziom bezpieczeństwa na mokrej drodze to przede wszystkim zasługa nowoczesnej mieszanki gumowej wzbogaconej o funkcjonalne elastomery i krzemionkę. Skuteczne i szybkie odprowadzanie wody to zasługa szerokich i głębokich kanałów obwodowych.
Opony Michelin Pilot Sport 4 to efekt współpracy oponiarskiego giganta z największymi markami motoryzacyjnymi na świecie. Do testów, badań i pomocy przy konstruowaniu tego modelu zaangażowano takie marki jak BMW, Mercedes, Porsche czy Audi. Miało to na celu uzyskanie opon, które doskonale sprawdzą się w najbardziej wymagających warunkach podczas sportowej jazdy. Dzięki takim konsultacjom opony Michelin Pilot Sport 4 doskonale sprawdzą się nie tylko na drogach publicznych, ale również podczas sporadycznych wizyt na torze wyścigowym. Opony Michelin Pilot Sport 4 to model, który dzięki wysokiemu poczuciu bezpieczeństwa kusi, aby testować możliwości pojazdu i zachęca do sportowej jazdy najwyższej jakości. Doskonale kleją się do nawierzchni, co jest szczególnie odczuwalne podczas agresywnego pokonywania zakrętów.

Pirelli P Zero

Pirelli P Zero to letnie opony sportowe, które kojarzyć można z wyścigów Formuły 1. Według producenta, jest to bez wątpienia ogromny krok rozwojowy włoskiej marki opon. Model Pirelli P Zero jest wybierany jako pierwsze, seryjne ogumienie najbardziej zaawansowanych technologicznie, najmocniejszych aut. Ich niewątpliwe zalety to bardzo krótka droga hamowania, świetne właściwości jezdne odczuwalne szczególnie podczas jazdy z wyższą prędkością, doskonała przyczepność na mokrej drodze oraz klejenie się drogi podczas pokonywania zakrętów. Asymetryczna rzeźba bieżnika znacznie zwiększyła efektywność hamowania wyznaczając tym samym nowe standardy. Do wulkanizacji opon Pirelli P Zero użyto nanokompozytowej mieszanki gumowej, która zapewnia najwyższy poziom przyczepności i wysoką stabilność. Wszystkie zastosowane rozwiązania technologiczne tworzą dobrze zintegrowaną całość. Nowoczesna struktura rzeźby bieżnika oraz jej kształt spowodowały, że opona zużywa się równomiernie, nie tracąc swoich właściwości przez cały okres eksploatacji. Model ten, dzięki mieszance, bieżnikowi i obniżonym oporom toczenia ma bardzo wydłużoną żywotność i wytrzymałość, co pozwala jeszcze dłużej cieszyć się bezproblemową, wysokiej jakości jazdą.
Lepsze hamowanie i trakcja, szczególnie podczas jazdy z wysoką prędkością zapewniają trzy solidne żebra centralne. Odpowiadają one również za sztywność bieżnika i optymalizują powierzchnię styku. Innowacyjny wzór bieżnika, który swoim kształtem przypomina literę „S” optymalnie rozkłada siły nacisku, co poprawia przyczepność i pozwala bezpiecznie hamować nawet podczas gwałtownego nadepnięcia hamulca, czy hamowania w zakrętach. Szybkie i precyzyjne odprowadzanie wody to głównie zasługa trzech obwodowych rowków centralnych. Zapewniają one też wysoki poziom bezpieczeństwa, pełną kontrolę oraz minimalizują ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
Opony Pirelli P Zero oprócz doskonałych osiągów zapewniają również bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Specjalistyczna mieszanka w połączeniu z rzeźbą bieżnika pozwala skutecznie tłumić drgania oraz minimalizować emitowany przez opony hałas.

Michelin Pikot Sport 4 czy Pirelli P Zero

Ciężko wybrać lepszy z obu powyższych modeli opon. Michelin to marka, która od lat zajmuje wysokie pozycje zbierając najlepsze oceny, posiadająca wieloletnie doświadczenie i wielką sławę. Pirelli to koncern, który swoje rozwiązania na opony codziennego użytku zaczerpnął ze sportowych opon prosto z torów wyścigowych. Dzięki temu łączy w jeden kilka modeli, które rewelacyjnie sprawdzą się w każdej sytuacji. Co przemawia na korzyść którejkolwiek z nich? Michelin Pilot Sport 4 to opony trochę starsze na rynku, które od wielu lat cieszą się niesłabnącą sławą. Do tego niższa cena w porównaniu z modelem Pirelli. Włoskie opony Pirelli P Zero w ostatnich testach opon prowadzonych przez jedno z największych motoryzacyjnych stowarzyszeń AutoBild wygrało z oponami Michelin o jedną pozycję, co może delikatnie przemawiać na ich korzyść.
Zdjęcie: Envato Elements