Data publikacji:

Michelin Pilot Sport vs Goodyear Eagle F1

Opony letnie to najczęściej kupowane modele ogumienia samochodowego. Ich najważniejszym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniego poziomu przyczepności i bezpieczeństwa w zróżnicowanych warunkach, jakie mogą nas napotkać latem. Opony letnie charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi na suchej drodze, ale muszą też sprawdzić się na mokrej nawierzchni podczas opadów deszczu. Do tego gwarantować powinny odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż to właśnie w sezonie letnim pozwolić sobie możemy na większe osiągi podczas jazdy autem. Co za tym idzie, powinny dobrze hamować i skutecznie odprowadzać wodę. Kolejnymi ważnymi parametrami opon letnich są ich wytrzymałość i niskie opory toczenia. Pozwala to na dalekie przebiegi bez obaw o utratę jakości oraz zapewnia ekonomiczną jazdę poprzez mniejsze spalanie paliwa. Dziś zajmiemy się opisem dwóch marek opon i ich najpopularniejszymi modelami opon letnich. Oba godnie reprezentują klasę premium, a szerokość ich ofert w danych modelach jest bardzo duża i stale się rozwija. Mowa tu o grupie Michelin Pilot Sport oraz Goodyear Eagle F1.
Michelin Pilot Sport vs Goodyear Eagle F1

Michelin Pilot Sport

Michelin to największy europejski koncern produkujący opony samochodowe, który istnieje już od ponad 130 lat. Obecnie ich siły produkcyjne opierają się na ponad stu zakładach i siedmiu centrach badawczo-rozwojowych. Marka Michelin specjalizuje się w produkcji opon do wszelkiego rodzaju pojazdów, od samochodów osobowych, przez dostawcze, aż po motocykle. W rodzinie opon Michelin Pilot Sport znajdują się opony o różnym przeznaczeniu. Pierwotnie przyjęło się na rynku motoryzacyjnym jako ogumienie do samochodów klasy luksusowej i SUV-ów, jednak w dzisiejszych czasach równie dobrze sprawdza się w samochodach miejskich czy rodzinnych kombi. Mimo tego prestiż pozostał. Opony Michelin Pilot Sport bardzo mocno udowadniają, że pasują do klasy premium wśród opon. W swojej ofercie Michelin posiada również opony do samochodów elektrycznych. Są to Michelin Pilot Sport EV. Posiadają specjalnie obniżane opory toczenia i wytrzymałość, która pozwala na dynamiczną jazdę samochodem elektrycznym oraz wydłuża jego przebieg na jednej baterii.
Opony Michelin Pilot Sport czerpią z doświadczenia zdobywanego w sportach motorowych. Często wyposażone są w aramidowo-nylonowe włókna opasania, które precyzyjnie przenoszą ruchy kierownicy na koła. Pierwotnie rodzina Pilot Sport budowała swoje doświadczenie i pozycję podczas wyścigów WRC oraz Formuły E. To właśnie w tych warunkach ukształtowały się nowoczesne rzeźby bieżnika oraz optymalną powierzchnią przylegania. Do tworzenia produktów Michelin Pilot Sport zaangażowano największe marki motoryzacyjne, takie jak BMW, Mercedes czy Porsche. Wypracowano dzięki temu konstrukcje i rozwiązania, które pozwalają w pełni korzystać z potencjału nawet najmocniejszych samochodów, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu niemalże każdego samochodu. Opony Michelin Pilot Sport doskonale kleją się do drogi, co zachęca do sprawdzania ich możliwości i wykorzystywania szerokiego wachlarza parametrów, jakie oferuje nam producent.

Goodyear Eagle F1

Opony Goodyear Eagle F1 to prestiżowe opony, które zapewniają luksusowy poziom komfortu i bardzo krótką, skuteczną drogę hamowania. Opony z rodziny Eagle F1 posiadają certyfikaty nadające im miano UHP (Ultra High Performance), czyli opon o bardzo wysokich osiągach. Opony te zapewniają doskonałą precyzję kierowania, znakomite trzymanie się drogi i bardzo krótką drogę hamowania. Nowoczesne mieszanki gumowe wzbogacone o dodatki krzemionki łączą w sobie wysoką wydajność prowadzenia, większą wytrzymałość i równomierne zużywanie się bieżnika, co pozwala na większe osiągi. Dodatkowo zmniejszona elastyczność bieżnika ogranicza negatywny wpływ oddziaływania sił poprzecznych, które powstają podczas wykonywania gwałtownych skrętów i manewrów przy znacznej prędkości. Dzięki temu reakcja układu kierowniczego  są bardziej precyzyjne, a sama przyczepność i klejenie się drogi odpowiednio zoptymalizowane do panujących warunków.
Opony Goodyear Eagle F1 posiadają asymetryczne bieżniki, które nie tylko nadają charakteru dzięki nowoczesnemu designowi, ale pozwalają też na znaczne osiągi. Zależnie od rozmiaru i modelu, opony te wyposażone są w trzy lub cztery obwodowe rowki centralne, które niezwykle skutecznie i szybko odprowadzają zbierającą się wodę, co przekłada się nie tylko na dobrą przyczepność na mokrej drodze, ale redukuje zjawisko wystąpienia aquaplaningu. Konstrukcja opon Goodyear Eagle F1 gwarantuje bardzo dużą stabilność, co w połączeniu ze zmniejszoną masą opony pozwala na większe osiągi, obniżając tym samym opory toczenia.

Michelin Pilot Sport czy Goodyar Eagle F1

Opony z tych dwóch rodzin są do siebie bardzo podobne. Na korzyść Goodyear przemawia cena za komplet, Michelin jednak posiada szerszą ofertę rozmiarową. Znowu Goodyear przedstawia nam więcej, bo aż sześć generacji tego modelu, przy pięciu wersjach u konkurencji. W testach delikatnie lepiej wypada Michelin, szczególnie jeżeli chodzi o parametry jazdy na mokrej nawierzchni i skuteczności drogi hamowania.
Przeczytaj również: Ranking opon letnich ADAC 2022!
Zdjęcie: Envato Elemetns