Data publikacji:

Ranking opon letnich ADAC

Co roku przeprowadzane są liczne testy jakości i parametrów opon przez największe stowarzyszenia motoryzacyjne świata. Jednym z nich jest niemiecka organizacja ADAC, która działa przede wszystkim w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Ich kryteria oceniania są dość charakterystyczne, a rekomendacje przyznawane tylko modelom opon, które spełniły określone warunki we wszystkich ocenianych kryteriach. Powoduje to, że według ADAC tylko wszechstronnie przystosowana opona, która radzi sobie we wszystkich napotkanych warunkach, jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom. Jak co roku niemieckie stowarzyszenie przeprowadziło liczne testy opon letnich w sezonie 2022, po czym utworzony został ranking najlepszych modeli pod względem ich kryteriów oceniania.
ranking opon letnich adac
Kryteria oceniania według ADAC to pięciostopniowa skala, gdzie najmniejsza liczba oznacza najlepszy wynik. Warto zaznaczyć, że testy przeprowadzane są w ściśle określonych, kontrolowanych warunkach na torze wyścigowym. Wyniki testów analizowane są przez sztab ekspertów. Ocena końcowa jest obiektywna i nie faworyzuje żadnego z producentów. Nota końcowa to średnia ważona wszystkich ocen, które przyznaje się kolejno za:
 • generowany hałas (10%);
 • opory toczenia (10%);
 • przyczepność i hamowanie na suchej drodze (20%);
 • żywotność (20%);
 • przyczepność i hamowanie na mokrej drodze (40%).
 • Wyniki przedstawia się w skali:
  1 – bardzo dobra (rzadko przyznawana);
  2 – dobra (model szczególnie polecany);
  3 – zadowalająca (model polecany);
  4 – dostateczna (model spełniający minimalne wymagania);
  5 – niedostateczna (model niepolecany).
  Zliczając i oceniając poszczególne kryteria zebrane podczas testów opon letnich w sezonie 2022, niemieckie stowarzyszenie ADAC opracowało ranking najbardziej polecanych modeli ogumienia.
  Sprawdź również: Jakie ciche opony letnie wybrać?

  Ranking opon letnich 2022 według ADAC

  1. Michelin Primacy 4

  Michelin Primacy 4 to model reprezentujący klasę premium wśród opon samochodowych. Wieloletnie doświadczenie, liczne testy i innowacyjne technologie oponiarskiego giganta zagwarantowały doskonałe osiągi w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach. Cechy charakterystyczne, które zostały szczególnie zaznaczone przez testerów, to przede wszystkim bardzo dobre hamowanie na mokrej nawierzchni i niskie ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu, skuteczne odprowadzanie wody z powierzchni styku opony z nawierzchnią oraz zadowalająco wydłużona żywotność i opory toczenia, co jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Opony dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów – od 15 do aż 19 cali. Ocena ogólna w testach to 2.1, czyli dobra.

  2. Bridgestone Turanza T005

  Bridgestone Turanza T005 to nowoczesna opona japońskiej marki, która cały czas się rozwija, zbierając coraz to lepsze opinie. Wspomniany model stał się flagowym egzemplarzem tej marki wśród opon letnich. Największe uznanie zyskuje za nadzwyczajne parametry przyczepności zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Nie jest to jedyna zaleta tego modelu. Warte uwagi są też inne cechy, takie jak bardzo dopracowane i precyzyjne zachowanie się opon w przeróżnych, nawet najtrudniejszych warunkach. Uwagę przykuwa stosunkowo niska cena, która przy doskonałej jakości wykonania jest niezwykle atrakcyjna. Opona ta polecana jest szczególnie kierowcom, którzy ponad wszystko cenią sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy w najbardziej skrajnych letnich warunkach. Bridgestone Turanza T005 dzięki obniżonym oporom toczenia i wydłużonej żywotności są niezwykle oszczędnym i ekologicznym modelem. Ocena końcowa w testach to 2.2 – dobra.

  3. Dunlop Sport BluResponse

  Dunlop Sport BluResponse to model klasy premium, który szczególne uznanie zyskuje w oczach kierowców ceniących sobie najwyższą jakość i maksymalne osiągi w każdych napotkanych warunkach. Opony te zostały wytworzone przy pomocy nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań. Dzięki nim udało się uzyskać produkt, który przez swoją konstrukcję znacznie ograniczył spalanie. Dzięki użytej mieszance i obniżonym oporom toczenia jazda na komplecie Dunlop Sport BluResponse jest nie tylko bardziej przyjazna środowisku, ale gwarantuje też większy komfort użytkowania. Kolejną dużą zaletą, w porównaniu z innymi letnimi modelami, jest bardzo niski poziom hałasu. Wszystko to za sprawą spłaszczonego profilu bieżnika, który oferuje większą powierzchnię styku z nawierzchnią. Przekłada się to również na skuteczniejsze odprowadzanie wody, zwiększa przyczepność i precyzję prowadzenia. Większą kontrolę nad pojazdem zapewnia też innowacyjna, autorska technologia bieżnika wielokątowego, który podczas jazdy wykorzystuje aż 10 różnych promieni, co szczególnie daje się odczuć podczas hamowania czy pokonywania zakrętów. Ocena końcowa tego produktu to 2.4 – dobra.
  Zdjęcie: Envato Elements