Data publikacji:

Jaka jest najlepsza kamera cofania? Ranking 2024

Nowe modele samochodów można w dużej części określić mianem „komputerów na kółkach”, pojazdy te bowiem napakowane są elektronicznymi sensorami i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które ułatwiają życie kierowcom oraz poprawiają poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Jedną z bardzo lubianych funkcji oferowanych przez auta tego typu są kamery cofania, upraszczające parkowanie oraz manewrowanie na drodze. Urządzenia tego typu można także kupić osobno i zainstalować w dowolnym samochodzie. 
najlepsza kamera cofania

Do czego służy kamera cofania?

Kamerę cofania montuje się z tyłu samochodu – daje ona wyraźny podgląd na żywo na drogę i zastępuje skutecznie tylne lusterko. Kierowca znacznie łatwiej radzi sobie w takim wypadku z parkowaniem i cofaniem się, jest w stanie szybciej rozpoznać ewentualne przeszkody, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych aut z podwyższonym zawieszeniem. 
Urządzenia montuje się w różnych miejscach, a jest to uzależnione od typu samochodu i wybranego produktu. Sprzęt można przyczepić do tylnej szyby auta albo umieścić na zewnątrz, najczęściej montując we wnęce przygotowanej dla tablicy rejestracyjnej. W sklepach znajdziemy np. ramki do tablic z już wbudowanymi kamerami.
Dodatkowo kamery cofania są nieraz połączone ze specjalnymi czujnikami odległości, które informują nas sygnałem dźwiękowym o niebezpiecznej bliskości w stosunku do innych aut lub słupków parkingowych. Dzięki temu na ekranie wyświetlają się też sugerowane linie parkowania, a także dokładne pomiary odległości.

Jaka działa kamera cofania?

Kamera cofania do poprawnego działania potrzebuje oczywiście ekranu, na którym kierowca może obserwować dostarczany przez nią obraz wideo. Tutaj stosuje się wiele rozwiązań. Najczęściej urządzenie jest sprzedawane w komplecie z niewielkim wyświetlaczem przyczepianym do deski rozdzielczej. 
Nieraz kamera cofania jest jednak dodatkiem do radia samochodowego, nawigacji lub monitoringu. W takim wypadku z poziomu dołączonego ekranu otrzymujemy także dostęp do wielu innych funkcji, możemy też zapisywać obraz rejestrowany przez urządzenie pod postacią klipów wideo.
Zasilanie kamery jest zazwyczaj zespolone ze światłami cofania, co oznacza, że urządzenie uruchamia się automatycznie tylko wówczas, gdy jest to potrzebne i wrzucamy wsteczny bieg w aucie. Obraz jest wówczas także od razu przekazywany na właściwy monitor. 
Kamery cofania możemy podzielić na modele bezprzewodowe i przewodowe. Te pierwsze przesyłają sygnał do monitora za pośrednictwem technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne, bowiem po ustawieniu sprzętu i jego sparowaniu z wyświetlaczem nie potrzebujemy wykonywać żadnych innych czynności. Ponadto rolę wyświetlacza może spełniać tutaj również telefon. 
Musimy jednak pamiętać, że obraz jest transmitowany za pomocą fal radiowych, które są podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia, przez co sygnał nie zawsze jest stabilny. Odbiornik wyświetla też obraz z drobnym opóźnieniem, co może utrudniać wykonywanie precyzyjnych manewrów. 
Kamery przewodowe są z reguły bardziej niezawodne – sygnał nie ma tutaj wyraźnych opóźnień, a jego jakość pozostaje na tym samym poziomie bez względu na warunki. Niestety poprawna instalacja urządzenia wymaga przeprowadzenia kabla wideo praktycznie przez całe wnętrze auta wprost do deski rozdzielczej. Przewód musi być dobrze zabezpieczony i solidnie przymocowany, co w niektórych modelach aut może przysparzać kłopotów. Szczególnie polecane są tutaj kamery w zestawie z wyświetlaczem zamontowanym w lusterku. 

Jakie cechy powinna mieć najlepsza kamera cofania?

Dobra kamera cofania powinna charakteryzować się szerokim kątem widzenia, pozwalającym obserwować jak największy wycinek drogi. Eksperci zalecają, aby wynosił on co najmniej 120 stopni. Ważna jest też oczywiście jakość rejestrowanego sygnału wideo w rozdzielczości 720p lub wyższej, możliwość włączenia pomocniczych linii parkowania, a także duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne i wilgotność. Niezwykle przydatna może być też możliwość bezproblemowej pracy w warunkach nocnych. 

Najlepsza kamera cofania – ranking polecanych modeli 

Garmin BC 50 – wysokiej klasy kamera cofania

Model przygotowany przez renomowaną firmę Garmin pracuje w rozdzielczości 720p, a jego pole widzenia wynosi 160 stopni. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniem bezprzewodowym, korzystającym z sygnału Bluetooth. Producent dorzuca tutaj także uchwyt do montażu w tablicy rejestracyjnej.

Vordon VRC-490 – najlepsza kamera cofania z monitorem

Świetna bezprzewodowa kamera cofania z dołączonym kolorowym monitorem o przekątnej 7 cali. Urządzenie pracuje w rozdzielczości 720p i kącie widzenia o promieniu 155 stopni. Sprzęt wyposażony jest też w diody LED dodatkowo oświetlające tył auta w trakcie jego pracy. Wytrzymała obudowa zabezpiecza go nawet przed najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. W zestawie znajdziemy również przedni rejestrator jazdy.

MIO MIVUE A50 – kamera cofania przymocowywana do tylnej szyby auta

Kamera cofania, którą instalujemy wewnątrz samochodu. Urządzenie nagrywa obraz w rozdzielczości 1080p i korzysta z technologii wspomagającej rejestrację obrazu wideo w nocy lub słabych warunkach świetlnych. Obiektyw modelu oferuje kąt widzenia w zakresie 145 stopni. W pudełku otrzymujemy zasilający kabel połączeniowy o długości 8 metrów, sprzęt korzysta jednak także z Bluetooth i Wi-Fi.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski