Data publikacji:

Niemieckie opony. Jakie marki należą do naszych zachodnich sąsiadów?

Niemcy są ojczyzną samochodów, ponieważ to tam narodziły się pierwsze automobile z silnikiem spalinowym, a także na szeroką skalę zaczęto produkować te pojazdy. Do dziś w Niemczech swoje siedziby mają największe firmy motoryzacyjne świata, takie jak Audi, Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW czy Porsche. Konsumenci cenią niemieckie auta ze względu na jakość ich wykonania, bezpieczeństwo i solidność. W podobny sposób podchodzą także do przeznaczonych dla nich akcesoriów i części zamiennych, które powstają za naszą zachodnią granicą. Przyjrzymy się zatem popularnym markom niemieckich opon. 
Niemieckie opony

Znane niemieckie marki opon – przegląd

Obecnie przemysł oponiarski zdominowany jest przez kilka dużych zachodnich koncernów oraz kilka renomowanych azjatyckich marek z Japonii i Korei, z którym zażarcie konkurują producenci z Chin oraz innych krajów rozwijających się. Ze względu na konsolidację, która nastąpiła w ostatnich kilkudziesięciu latach, w Niemczech i Austrii opony przeznaczone na szeroki rynek produkowane są zaledwie przez kilka marek. Ponadto w krajach tych działają także producenci oferujący bardziej niszowe modele przeznaczone np. dla ciężkiego sprzętu maszynowego lub wojskowego. 

Opony Continental

Spółka Continental jest największym graczem na niemieckim oraz europejskim rynku opon. Firma powstała w Hanowerze w 1871 roku i od samego początku specjalizowała się w produkcji gumy. W 1898 roku zaczęła wytwarzać opony samochodowe, co okazało się niezwykle dochodowym przedsięwzięciem. W 1904 roku jako pierwszy producent na świecie Continental przedstawił nowatorskie opony z rowkami poprawiającymi przyczepność na drodze. Od 1910 roku spółka zaczęła korzystać z syntetycznej gumy, stając się jednym z największych zwolenników tego materiału w branży. 
Po II wojnie światowej Continental kontynuowało swoją działalność w Zachodnich Niemczech. Wtedy to inżynierowie firmy wprowadzili na rynek jedne z pierwszych opon bezdętkowych, jak również ogumienie zimowe, które poprawiło bezpieczeństwo na drogach oraz zachęciło do zmiany prawa w całej Europie. Po upadku komunizmu firma stała się właścicielem wielu marek opon z całego świata, takich jak Barum (Czechy), Matador (Słowacja), Gislaved (Szwecja), General Tire (USA) i Minerva (Belgia).
W katalogu Continentala znajdziemy opony dla każdego typu samochodu – są to zarówno modele klasy ekonomicznej, standard, jak i premium, w wersji letniej, zimowej lub całorocznej. Spółka produkuje także ogumienie rowerowe i motocyklowe (jest sponsorem wielu imprez sportowych i profesjonalnych drużyn ścigających się na jednośladach), ciężarowe, autobusowe i maszynowe. 

Opony Fulda

Firma Fulda została założona w 1901 roku w mieście o tej samej nazwie, znajdującym się w Hesji, w centralnych Niemczech. Oryginalnie przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność od produkcji ogumienia dla wózków i powozów, a wraz ze wzrostem zamówień w 1906 roku rozszerzyło swoją ofertę na opony samochodowe i rowerowe, które wkrótce stały się jej najważniejszymi produktami. W latach 20. XXI wieku Fulda stała się czołowym europejskim wytwórcą opona dla samochodów ciężarowych. Po II wojnie światowej spółka odbudowała swoje fabryki i wznowiła działalność. W latach 50. i 60. zaczęła oferować opony zimowe, a także wiele modeli ze wzmocnioną konstrukcją i obniżonym profilem, z których słynie do dziś. 
Obecnie Fulda specjalizuje się w produkcji wysokogatunkowych opon zimowych, letnich i całorocznych, które odznaczają się świetną trakcją oraz odpornością na zmienne warunki pogodowe. W katalogu firmy znajdziemy także ogumienie dla samochodów dostawczych, sportowych oraz terenowych, a także popularnych SUV-ów. Większość ogumienia z logo Fulda to produkty klasy ekonomicznej lub średniej. 

Opony Metzeler 

Początki firmy Metzeler sięgają 1863 roku, kiedy to została założona w Monachium przez Roberta Friedricha Metzelera (od którego nazwiska wzięła swoją nazwę). Przez kilka pierwszych dekad istnienia przedsiębiorstwo specjalizowało się w produkcji produktów wykonanych gumy oraz tworzyw sztucznych. W 1890 roku zaczęło też inwestować w aeronautykę, wytwarzając między innymi części balonów. W 1892 roku Metzeler zaczął sprzedawać po raz pierwszy opony motocyklowe, stając się jednym z liderów na rynku. Jednoślady stały się względnie szybko najbardziej dochodową gałęzią działalności firmy, która rozwijała się do czasów II wojny światowej, gdy jej fabryka została kompletnie zniszczona. 
Po zakończeniu działań wojennych produkcja opon została względnie szybko przywrócona. Pod koniec lat 70. firma skupiła się już wyłącznie na produkcji ogumienia dla motocykli. W 1986 roku Metzler został kupiony przez włoski koncern Pirelli, jednak marka zachowuje niezależność i skupia się na potrzebach motocyklistów. Obecnie w katalogu producenta właściciele jednośladów znajdą opony na każdą okazję. Poza modelami do codziennej jazdy po mieście marka oferuje też opony typowo sportowe, terenowe, szosowe oraz turystyczne. 

Opony Semperit

Historia firmy Semperit liczy sobie ponad dwieście lat i zaczęła się w 1824 roku, kiedy wynalazca Nepomuk Reithoffe zarejestrował patent opisujący metodę wytwarzania wodoodpornych tkanin. W 1955 roku w austriackim Wimpassing firma otworzyła pierwszą w Europie fabrykę produktów z gumy, używanych w przemyśle oraz życiu codziennym. Na przełomie stuleci spółka zainwestowała w wytwarzanie różnego rodzaju opon przeznaczonych do rowerów, motocykli oraz samochodów osobowych i ciężarowych. Firma zaczęła być wówczas też rozpoznawalna.
W okresie międzywojennym Semperit otworzyło nawet swoją fabrykę na terenie Polski. Firma dość szybko odbudowała się po zniszczeniach wojennych, rozszerzając katalog produktów o nowe typy opon. W latach 50. i 60. przedstawiła pierwsze modele zimowe o wzmacnianej konstrukcji i kolcach, świetnie przystosowane zwłaszcza do jazdy po oblodzonych górskich drogach. W latach 80. Semperit stał się częścią grupy Continental, co pozwoliło na transfer technologii, a także szerszą dystrybucję opon przedsiębiorstwa.
Z logo Semperit kupimy solidne opony letnie, całoroczne, a także zimowe. Szczególnym zainteresowaniem konsumentów cieszą się zwłaszcza te ostatnie, doskonale spisujące się w testach bezpieczeństwa. 

Opony Schwalbe 

Na koniec zostawiliśmy firmę Ralf Bohle GmbH, która działa od 1922 roku i specjalizuje się wyłącznie w wytwarzaniu ogumienia dla rowerów oraz wózków inwalidzkich pod marką Schwalbe. Siedziba spółki znajduje się w miasteczku Reichshof pod Kolonią. W ofercie producenta znajdziemy bogaty wybór opon dla wszystkich typów jednośladów – od rowerków dziecięcych, poprzez modele miejskie, a skończywszy na sportowych i górskich. Spółka prowadzi też intensywny sponsoring zespołów rowerowych oraz indywidualnych cyklistów biorących udział w najbardziej prestiżowych zawodach na świecie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski