Data publikacji:

Niewidzialna wycieraczka: co to jest? Jaką kupić?

Intensywne opady, piszczące wycieraczki, zalegająca na szybach tafla wody – jazda samochodem w deszczu potrafi dać w kość. Jeśli często podróżujesz i chcesz sobie ułatwić życie, z pewnością zainteresuje cię niewidzialna wycieraczka, która w pewnych warunkach zastąpi tradycyjne wycieraczki. Zobacz, czym jest niewidzialna wycieraczka i jak działa.
niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka: co to jest?

Nazwa niewidzialnej wycieraczki może wprowadzać w błąd. Choć sugeruje jakiś przedmiot, jest to preparat w płynie, aplikowany na szyby w celu poprawy widoczności podczas jazdy. Ideą niewidzialnej wycieraczki jest to, by padający na przednią szybę deszcz samoczynnie spływał podczas jazdy.
Według producentów preparaty tego typu działają już od ok. 30-50 km, a przy prędkościach autostradowych są w stanie całkowicie wyeliminować konieczność stosowania klasycznych wycieraczek.

Jak działa niewidzialna wycieraczka?

Wydaje ci się, że szyba samochodowa jest gładka? To tylko pozory. W rzeczywistości jest chropowata, choć w mikroskopijnej skali nie widać tego gołym okiem.
Zadaniem niewidzialnej wycieraczki jest wypełnić nierówności oraz stworzyć hydrofobową powłokę ułatwiającą spływanie wody. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wosku na karoserii, tak i niewidzialna wycieraczka wywołuje charakterystyczne kropelkowanie wody. Inną korzyścią jest to, że zabezpieczoną szybę łatwiej doczyścić i dłużej zachowuje ona czystość.

Czy niewidzialna wycieraczka zastępuje zwykłe wycieraczki?

Niewidzialna wycieraczka nie zastępuje zwykłych wycieraczek, a wspomaga je w czasie szybkiej jazdy. Przy danej prędkości krople spływają wraz z pędem wiatru, więc nie musisz włączać samochodowych wycieraczek. Zależy to jednak od intensywności opadów, czystości szyby, rodzaju samochodu i kilku innych czynników.
Przy niższych prędkościach włączenie wycieraczek będzie nieodzowne, jednak i tu można zauważyć korzyści z niewidzialnej wycieraczki. Dzięki niej woda nie zalega na przedniej szybie w formie tafli wody zniekształcającej obraz, a w postaci kropelek, które łatwo usunąć.

Jak przygotować szybę do nałożenia niewidzialnej wycieraczki?

Przed nałożeniem niewidzialnej wycieraczki konieczne jest dokładne oczyszczenie szyby. Jak umyć szyby w aucie bez smug? Wystarczy użyć do tego dobrej jakości samochodowego płynu do szyb.
Preparaty te są bezpieczne dla uszczelek auta i kokpitu, a na dodatek szybko odparowują, nie pozostawiając smug. Do mycia szyb użyj bezszwowej mikrofibry z krótkim włosiem lub mikrofibry waflowej. Papierowe ręczniki mogą pylić i pozostawiać na szybie drobinki.
Samo umycie szyb płynem jednak nie wystarczy. Aby niewidzialna wycieraczka wytrzymała dłużej, odtłuść szybę za pomocą alkoholu izopropylowego (IPA). Jeżeli na szybie znajdują się trudne do usunięcia drobinki i wżery, najlepiej wyglinkować szybę i wypolerować ją tlenkiem ceru.
Białe zacieki wapienne, tzw. water spoty, usuniesz natomiast preparatem do zmywania osadów mineralnych. Wszystkie z tych kosmetyków i akcesoriów przydadzą ci się także do innych prac z samochodem, np. pielęgnacji lakieru lub felg.

Niewidzialna wycieraczka: jak aplikować?

Nałożenie niewidzialnej wycieraczki nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Na suchą i oczyszczoną szybę nałóż preparat i rozprowadź równomiernie za pomocą ścierki, mikrofibrowego aplikatora lub małej gąbki. Można to robić kolistymi ruchami, jak przy nakładaniu wosku samochodowego, lub pociągłymi, od jednej krawędzi szyby do drugiej. W drugim przypadku pamiętaj o tym, by nałożyć preparat „na krzyż”.Po czasie wskazanym przez producenta preparatu dotrzyj niewidzialną wycieraczkę ścierką z mikrofibry. Aby uniknąć smug, nakładaj płyn małymi dawkami. Lepiej nałożyć kilka warstw, niż męczyć się z docieraniem płynu hydrofobowego.

Jaką niewidzialną wycieraczkę wybrać?

Niewidzialne wycieraczki dostępne są w płynie, aerozolu, sprayu, sztyfcie lub w formie gotowego aplikatora. Te nakładane za pomocą aplikatora są zazwyczaj bardziej wydajne i trwałe.
Dobra niewidzialna wycieraczka bez trudu wytrzyma kilka miesięcy użytkowania, a jedno opakowanie wystarczy na kilka, kilkanaście zastosowań, więc nie warto oszczędzać.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik